Yemeklerden Önce Okunan Sofra Duaları – Türkçe Sofra Duaları

Yemek duası nedir? Yemek yedikten sonra okunacak dualar hangileridir? Yemek duasını ezberlemenin ve okumanın faziletleri nelerdir? Yemek dualarının Arapça, Türkçe okunuşu ve anlamları bu yazımızda vardır.

Rahmeti ve merhameti nihayetsiz olan yüce Rabbimiz bizlere o kadar çok maddi ve manevi nimetler ihsan ediyor ki ne kadar şükretsek azdır. İşte bizler bu harika nimetlere her vakit hamdetmek  ve Rezzak olan Allah’ı her daim anmakla mükellefiz.

Yemek duası olsun diğer dualar olsun bu dualar biz zayıf kullar ile yüce yaratıcımız Allah (c.c) arasında hızlı ve vasıtasız bir iletişim vasıtasıdır. Dua ile hem ibadet hem dünyevi ve uhrevi hayatımız için istekler yapmış oluruz.

Rızk dediğimizde sadece yiyecek ve içecekler anlaşılması doğru olmaz, vücudumuzda bulunan bütün azaların ve ruhumuzdaki bütün hissiyatların ihtiyacını veriyor yüce yaratıcımız.

Sadece dilimizin 4.000 çeşit lezzeti tadabilecek bir kabiliyeti var. Buna karşılık o lezzetleri yaratan Rabbimiz var. Diğer maddi ve manevi rızkları buna göre kıyas edelim ve bize ihsan edilen cömertliği görelim.

Yemek Adabı

Hz. Peygamber (s.a.v) yemekten önce ellerini mutlaka yıkar ve sağ eliyle yemekleri önünden yerdi. Yemeğe başlarken “Bismillâh” veya “Bismillâhirrahmânirrahîm” söylerdi. (Buhari) Yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutan birisinin “Bismillâhi evvelehü ve âhırehü” söylemesini tavsiye etmiştir. (Ebu Davud)

Yemek adabı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir;

1- Lokma ağza göre alınmalı ve iyice çiğnedikten sonra yutulmalıdır.

2- Lokmayı yutmadan 2. lokma alınmamalıdır.

3- Ağzımızda yemek varken kimse ile konuşmamalıdır.

4- Yemek çok sıcak yenilmemeli ve soğuması için içine üflenmemelidir.

5- Yemek esansında başkalarını tiksindirecek davranışlarda bulunmamalıdır.

6- Yemek yerken önümüzden yemeli ve başkasının lokmasına ve yemesine bakılmamalıdır.

7- Yemekte israf etmemeli, yemek yerken parmakların yemeğe girmemesini sağlamalı;

8- Yemek ayakta yenilmemeli, sağ el ile yenilmeli, toplu yemek yeniyorsa herkesin yiyip bitirmesini beklenilmesi, yemeğe önce yaşça veya mevkice büyük olan kişinin başlamasını beklemelidir.

9-Ekmek kırıntılarının da nimet olduğunu unutmamalıdır. Bereket belki onlardadır. Ayrıca yemekten sonra eller güzelce yıkanmalı, dişler fırça veya misvak ile temizlenmelidir.

10- Yemek yeme işi bitince Allah`ın verdiği bütün nimetle karşı bir şükür ifadesi olarak dua edilmeli veya kısa olarak “Elhamdülillah” demelidir.

Ezberlenmesi Kolay Kısa Sofra Duaları

Yemek Duası 1

Yemek duası
Yemek duası arapça

Yemek duası 2 

Yemek duası
Yemek duası

“Allâhümmezid velâ tengus, bir-hurmeti seyyidil mürselîne, velhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn.

Allahım! Peygamberlerin Efendisi (s.a.v) hürmetine soframızın bereketini ziyade eyle .

En güzel yemek duası

Yemek duası

Türkçe Yapılabilecek Sofra Duaları 

Türkçe yemek duası 1

“Ya Rabbi! Bize ihsan ettiğin her nimetten dolayı sana şükrediyoruz. Bizi her daim şükredenlerden yap ve nankörlerden eyleme!

Ya Rabbi! senden; sağlık, afiyet ve ahlakın en güzelini isteriz, işlerimizde suhulet (kolaylık), kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ihsan et.  El-Fatiha

Türkçe yemek duası 2

Ya Rabbi! sen bizleri yokken var ettin, bizleri yedirip-içirdin sana hadsiz hamdolsun, Hem sevgili peygamberimize (s.a.v) salat ve selam olsun. Rahmetin ve merhametin bütün mümin kardeşlerimizin üzerine olsun.

Ya Rabbi! rızıkımızı ve nimetimizi veren sensin! Senin kapına gelenleri boş çevirmezsin. Biz ise aciz kullarınız, bizler senin ikram ve ihsanına muhtacız. Sen bizlere dünyada ve ahirette en güzel nimetler ihsan eyle!

Ey Rabbimiz! Bizler bu sofrada tattırdığın, yedirdiğin nimetlerin daha güzellerini  ebedi cennetinde de tattırmayı ve yedirmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! bu nimetlerin şükrünü eda edebilmeyi ve Sana daima kulluk edebilmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! Bu yemek sofranın hazırlanmasında emeği geçenlerden razı ol, kazançlarına bereket ve onlara sağlık huzur ve mutluluk ihsan et! Hem ailelerinden ahirete göç edenlere ve tüm ehli imana merhamet eyle! Amin ve selâmün alel-mürselîn vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemîn

Çocuklar için yemek duası 

Elhamdülillah elhamdülillah bizlere bu nimeti veren ALLAH, Peygamberimiz Resulullah, Her yemekte derim BİSMİLLAH, Artsın eksilmesin, Taşsın dökülmesin, Hep afiyetle yensin, Geçmişlerin ruhu için, kalanlara selamet için ve bir de ALLAH rızası için El-Fatiha

O zaman biz Müslümanlar yemekte mutlaka besmele çekelim yemek yedikten sonra da sofra duası yaparak şükredelim. Allah bu duaları yapanlardan eylesin bizi inşallah…

Osmanlıca hakkında 

Osmanlıca ecdadımızın kullandığı Kuran harflerinden müteşekkil bir yazı dilidir. Bazıları konuşma dili bilir ki o yanlıştır. Osmanlıca öğrenmek ise gayet kolaydır. Burada bulanan siteden kolayca hem öğrenebilir hem  Osmanlıca isminizin nasıl yazıldığına ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri