Vesvese Nedir? Vesveseden Nasıl Kurtulurum?

Vesvese müminleri en çok rahatsız edici ve endişeye düşüren hususlardan biridir. Şunu belirtelim ki, herkesin vesvese yaşaması ve bundan muzdarip olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Vesvese İbadetlerine dikkat eden, Allah’ın şeraitini yaşama konusunda yüksek potansiyele sahip kişilerin muhatap olmaları ve bunla mücadele etmeleri çok daha yaygın karşılaşılan bir durumdur.

Çünkü vesvese, şeytandandır ve şeytan da kalbi boş olan kişilere yönelik vesveseye yönelmez. Ancak İslam’ı yaşamaya çalışan ve Allah’ın emir yasaklarına sıkı sıkı sarılan kişilere, iman hazineleri ve İslam nimetleri hakkında şüphe yaratacak ve onları yaptıkları ibadetlerden soğutacak türlü vesveseler verebilir.

Vesvese

Sürekli vesveseden rahatsız olan bir mümin endişe içerisinde ibadetlerini yapmaya ve kabindeki vesveseyi aşmak için türlü yollara başvurabilir.

Vesveseden kurtulmanın en basit yolu, ona aldırış etmemek, dikkate almamak ve kimden geldiğini iyi anlamaktır. Ayrıca ilmi olarakta vesvese yaşadığımız konularda öğrenmek araştırma yapmak önemlidir. Unutulmamalı ki ilim vesveseyi kovar cehil ise onu davet eder.

Hadisi şerif, vesveseden endişe edilmemesi gerektiğini ifade ederken aynı zamanda da onun bir iman kuvvetinin işareti olduğunu da şu şekilde işaret eder: “O mahz-ı imandır, imanın kuvvetindendir.”

Vesveseden mesul olunur mu?

Bilinmeli ki vesvese, kendi irademiz ve şuurumuzla ortaya çıkardığımız bir davranış biçimi değildir. Tam tersine, ister istemez zuhur eden vesveseye karşın bir hoşnutsuzluk, tedirginlik ve ondan uzaklaşma hissi yaşarız. Bu his bile şunun ifadesidir: Kalbimize gelen vesvese, kendi halimizin ve düşüncelerimizin bir ürünü değildir. Olsa olsa nefistendir şeytandandır.

Kendi irademiz ve arzumuz dışında gerçekleşen kötü şeylere verilen tepkinin aynısını vesvesede de yaşarız. Dolayısıyla, mesuliyet için gereken şuur ve iradenin vesvesenin ortaya çıkışında söz konusu olmaması, ondan mesul olmamızı da gerektirmez.

Ta ki, gelen vesveseye yenik düşüp, fiiliyata geçirilene kadar. O zaman burada, kişi yaptığı günahtan dolayı mesul tutulur. Yani hayl de iken fiili iken bir şey olmaz ama fiile geçenlerden mesul oluruz.

Mesela Namaz kılarken bazen kendimizi tam veremeyiz içimizden birçok şey geçer. Bundan rahatsız oluruz. Namazı daha iyi kılmak isteriz. Keşke bu düşünceler olmasa deriz. İşte bu düşüncelerden rahatsız olmak bu düşüncelerin bizden olmadığının bir kanıtıdır. Elimizde olsa zaten yapmayız. Dolayısıyla bu düşünceler irademiz dışında şeytandan gelmektedir. Bize düşen duadır, ilimdir, şuurlu olmaktır.

Vesveseden nasıl kurtulurum?

Su üzerindeki bir köpük gibi zayıf olan vesvesenin çok fazla büyütülmesi esastır. Vesveseye kulak vermek sönmüş bir balonu şişirmek gibidir. Baktıkça ehemmiyet verdikçe şişer. Vesvese bir takıntı haline dönüştürülmesi halinde zararı olur.

Ancak onun şeytandan geldiği bilincine vakıf olmak ve hiçbir şekilde kişinin imanına ve amellerine zararının olmadığı şuuru içerisinde hareket etmek, vesveseden kurtulmanın en iyi yollarından birisidir.

Mesela e-posta kullanıyoruz. Bu e postalara spam ve virüslü iletiler geliyor. Soru şu açar mıyız bu iletileri. Hayır diyoruz. İşte şeytanın vesveseleri de böyle virüslü ileti gibidir. Nerede ne yapacağını iyi biliyor bizi iyi tanıyor atıyor e-postayı (vesvese). işte nasıl virüslü e-posta açılmıyor ise o vesvese de açılmamalı o dinlenilmemeli ehemmiyet verilmemelidir.

Hem felak, nas, inşirah gibi sureleri okumak ve dua etmek de tesirli bir ilaçtır.

Vesvese niye gelir?

Aslında vesvese aşırıya kaçılmaması ve bize galip gelmemesi şartıyla vesvesenin aslı uyanıklığa sebep olmak, araştırmaya davet etmek ve ciddiyete vesiledir. Yani vesvese aslında bize güzel bir arkadaştır, bizi ilme, araştırmaya davet eder.

Biz bir fiilimizde acaba dediğimizde bu bizi araştırmaya, ilme ve ciddiyete götürmektir. Yalnız bunun boyutu ilaç gibi yeteri kadar almak aşırıya gitmemektir.

Böyle bir durumda bize düşen duadır, araştırmadır, işin hakikatini öğrenmektir. Kendimiz dar bir kalıp için sokmamaktır. Unutmayalım ki İslam insanlara zulüm değil rahmettir. Allah’ımız rahmet sahibidir. Gururlu riyakâr gelmektense kusurlu olarak sana geldik diyelim. Senden başka kimsemiz yok diyelim dua edelim.

Araştırmacı olalım soralım, en önemlisi yanlış veya eksik bildiğimiz şeylerden vesveseye düşüp onların esiri olmayalım. Peki nereden bileceğiz işte ilim araştırma bunun için önemlidir. Soralım mutlaka vesvesemizi araştıralım doğruları bilelim.

Cenabı hak sizleri ve bizleri şeytanın vesvelerinden, kuruntularından ve onun oyuncağı olmaktan muhafaza buyursun. Allah’a emanet olunuz. Selam ve dua ile vesselam.

Kumar nedir? ayetlerle izah edilmiş yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Nazara karşı okunacak dua için tıklayınız.

“Vesvese Nedir? Vesveseden Nasıl Kurtulurum?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri