Telli Baba Türbesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul’un dört manevi bekçisi olarak bilinen evliyadan biri olarak anılan Telli Baba Türbesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Telli Baba Kimdir? Türbesi Hakkında Rivayetler, bu kadar sık ziyaret edilmesinin nedenleri, Nerede ve Nasıl Gidilir? Bilgileri bu yazımızda sizlerle.

Telli Baba türbesi İstanbul Sarıyer’de bulunmaktadır.  Telli Babadan başka manevi bekçi olarak bilinen evliyalar ise; Hz. Yuşa, Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri ve Beşiktaşlı Yahya Efendi Hazretleri’dir.

Telli Baba Kimdir?

Hakkında çok  fazla bilgi bulunmayan Telli Baba’nın Fatih Sultan Mehmet Han döneminde tabur komutanlığı yapan Abdullah Efendi’nin oğlu olduğu düşünülmektedir.

Medrese eğitimi görmüş olup aynı zamanda dönemin önemli allah dostlarından feyiz alarak yetişmiştir. Telli Baba hüsnü ahlakı ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sünnetine içten bağlı ne sevilen ve saygı gösterilen bir kişiydi.

Hiçbir zaman din ve mezhep farkı gözetmemiş ve İslam ve din için çalışmış gelenleri ise hak dine davet etmiştir. Şimdiki türbesinin olduğu yerdeki Kadiri dergahında uzun yıllar hizmet etmiştir.

Telli Baba ismi nereden gelmektedir? 

Bu konu hakkında farklı rivayetler vardır. En çok bilineni ise Telli Baba’nın yaşadığı yaşadığı yer olan Sarıyer ve civarında çok sayıda Rum bulunuyordu. Bu insanların Müslüman olmasına vesile olarak onların düğünlerini telli duvaklı yapan bu zata halk arasında “Telli Baba” denilmesidir.

Anlatılır ki birbirine komşu ve dost zengin iki aile bulunuyordu.  Birinin güzel bir kızı diğer ailenin de yakışıklı bir oğlu varmış. Çocuklar birlikte büyümüş ve arkadaşlık etmişler.

Gel zaman git zaman bir gün gelmiş bu iki ailenin araları bozulmuş. Birbirlerine düşman olacak dereceye gelmişler. Ama sonraları o çocuklar birbirlerini sevmişler. Lakin her iki aile de evlenmelerine karşıymış.

Bakmışlar olmayacak iki genç birlikte kaçmaya karar verirler. Plan yaparak bir gece kayıkla boğaza açılmışlar. Sahilde bir köy­e yerleşip, yuva kurarız diye düşünmüşler. Ancak onların kaçtıklarını öğrenen aileleri, silahlarla peşlerine düşmüşler.

Aramalar neticesinde denizde her ikisini de yakalamışlar. Lakin kargaşada denize düşen kız ölmüş  delikanlı ise yüzerek kaçmayı başarmış ve Sarıyer sahiline çıkmış. Şimdiki Telli Baba türbesinin olduğu yere gelip yerleşmiş.

İnsanlardan uzak yaşamaya başlamış. Kıza olan sevgilisi, aşkı zamanla gerçek aşka, ilahi aşka dönmüş. Artık günlerini ibadet ve dua ile geçirmeye başlamış. Dünyevi aşkından geriye bir tutam gelin telini ise başındaki takkesine, sarığına taktığı için, ona Telli Baba denilmeye başlanmış.

Telli Baba Türbesi

Zamanın zengin Rum ailelerinden birinin genç ve güzel bir kızı varmış ve kız hastalanmış. Hastalığına ne doktorlar, ne de devacılar bir deva bulamamışlar. İşte bu kız gece rüyasında Telli Baba’nın Türbesi’ni görmüş.

Bir ses ona “Bu türbeyi ziyaret et. Senin hastalığına şifa oradadır.” demiş. Bunun üzerine, Telli Baba’yı ziyaret etmiş ve bu ziyaretlerini sık sık tekrarlamışlar. Sonunda tamamen sağlığına kavuşarak şifa bulmuş.

Bugün halen çokça ziyaret edilen Telli Baba türbesi ayrıca yabancı turistler tarafından fazlaca ziyaret edilmektedir.

Telli Baba Türbesi’ne Hangi Dilekler İçin Gidilir?

Telli Baba Türbesi ne  gidenlerin birçoğu, hayırlı bir kısmetin açılması adına giderler ve orada dua ederler. Duaları kabul olmuş kişiler, ikinci kez türbeye gelerek lokum veya şeker dağıtırlar.

Türbe Ziyaretleri Hakkında Uyarı

Her ne kadar inanıyor ve biliyor olsak da küçük bir hatırlatma yapmadan edemeyeceğim. Evliyalar, alimler, Allah (c.c) dostu kimseler de bizler gibi bir fanidirler. Bir dileğimiz varsa bunu Allah-u Teâla’dan başkasından isteyemeyiz. Bu büyük zatların sadece ruhları için dua etmeliyiz.

Bilmeliyiz ki veren, asıl tesir sahibi Allah’tır. Ancak o verir isteklerimizi, ancak oböyle mübarek zatlara okuyarak ruhlarına hediye ederek bir şefaatçi gibi düşünülebiliriz.

Telli Baba Türbesi Fotoğrafları

Telli Baba Türbesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Telli Baba Türbesi  Rumeli Kavağı Mah. Liman Caddesi Sarıyer’de bulunmaktadır.

Nasıl ulaşabiliriz denirse oldukça kolay olan bu yere toplu taşıma ile gitmek isterseniz Sarıyer Limanı Caddesi üzerinden geçen her minibüse binebilirsiniz. 25A hatlı İETT otobüsleri de türbeye takın yerden geçmektedir.

Bize düşen Allah’a ve Allah dostlarına  dua etmektir. Selam ve dua ile..

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri