Sultan Papağanı Ne Yer? Nasıl Mutlu Olur? Özellikleri Nelerdir?

Sultan Papağanı Ne Yer? Nasıl Mutlu Olur? Özellikleri Nelerdir? 1770 senesinde keşfedilen ve daha sonra Amerika’ya gönderilen sultan papağanları oldukça sevimli canlılardır. Amerika’dan Avrupa’ya kadar giden bu sevimli canlılar 1900 senelerinden sonra oldukça popüler hale gelmişlerdir. Muhabbet kuşlarından sonra en fazla beslenen sultan papağanı türleri son derece sevimli canlılar arasında bulunuyor. Bu güzel papağan türlerinin ana vatanı ise Avustralya’dır. Sultan papağanı türleri günümüzde oldukça popüler olmakla birlikte birçok evde beslenebiliyor.

Kakadu papağanlarına çok benzeyen bu sevimli türlerin kendilerine özel birçok özelliği bulunuyor. Kuyruk şekli ve yanak lekeleri sayesinde diğer papağanlardan ayrılan özellikleri arasında yer alıyor. Bu kuşların kuyruk kısımları oldukça uzun ve yanak kısımlarında da yanak yaması bulunuyor. Kakadu papağanlarının ise kuyrukları kısa ve şeklinde olduğundan daha rahat ayırt edilebiliyor.

Sultan papağanları ılıman iklimleri seviyor. Bununla birlikte yaşadıkları alanın da 15 ile 16 derecelerin altına düşmemesine özen göstermeniz gerekiyor. Yaşamaları için en uygun sıcaklık derecesi ise 20- 25 derece arasında bulunuyor. Bu sevimli kuşlar için yüksek sıcaklık sorun olmayabiliyor. Fakat düşük sıcaklıklardan mutlaka korunmaları gerekiyor.

Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Sultan papağanı bakımı konusunda kişilerin belirli kriterlere yer vermesi gerekiyor. Bu sevimli kuşların mutlaka uygun bir şekilde bakılması önemlidir. Doğal yaşam alanlarında sürüler halinde yaşayan bu papağanların iletişim kurabilme kabiliyetleri son derece yüksek. Hem tek hem de çift olarak beslenebilecek olan sevimli canlılar çift olduklarında da rahatlıkla bakılabilirler.

Bu sevimli kuşların bakımında mutlaka yeterli vakit ayrılabilmeniz gerekiyor. Aksi halde yalnız kaldıklarında strese girebilirler. Bu da onların mutsuz hatta son derece saldırgan olmasına neden olabilir. Bu nedenle eğer sultan papağanı beslemeyi düşünüyorsanız onları çift olarak da besleyebilirsiniz. Böylece yalnız kaldıklarında strese girme riskini en aza indirmiş olabilirsiniz.

Doğal yaşam alanlarında çok uzun yaşayabilen bu güzel kuşlar kafes içerisinde biraz daha az ömre sahip olabiliyor. Ortalama olarak yaşam süreleri 12- 15 yıl arasındadır. Bu nedenle de en iyi bakım şartlarını onlara sunmanız gerekiyor. Beslenmesi, veteriner kontrolleri ve daha birçok detay hakkında bakımlarına gereken özeni göstermelisiniz.

Sultan Papağanlarının Genel Özellikleri

Sultan papağanlarının karakter özellikleri oldukça ilgi çekmektedir. Güçlü bir beden yapısına sahip olan papağanlar uzun süre yorulmadan uçabilme kapasitesine sahiptirler. Bununla birlikte kafes içerisinde olmaktan çok fazla mutlu olmazlar ve uçmak için oldukça hevesli olurlar. Sultan papağanları genel özellikleri itibari ile şu şekilde anlatılabilir:

 • Sultan papağanları uzun süre uçabilen kuşlardır ve bu kuşların uzun süre kafeste kapatılmaları doğru değildir.
 • Erkek cinsleri çok daha hızlı bir şekilde konuşmayı öğrenebilirler. Islık çalabilir ve gösteri konusunda son derece hareketlidirler.
 • Dişi olanlar ise konuşma konusunda yeteri kadar aktif değiller ve aynı zamanda çok sakin bir yapıları vardır.
 • Erkekleri bir kanarya gibi çok güzel ötebilirler. Aynı zamanda insanlarla da çok güzel anlaşabilirler.
 • İnsanlarla iletişimi çok iyi olan bu kuşlar özellikle kalabalık ortamlarda bulunmaktan büyük bir keyif alırlar.
 • Hareketleri ile isteklerini kolaylıkla anlatabilirler.
 • Çok çabuk strese girebilen bu kuşlar tek eşlidir ve geceleri dişiler gündüzleri ise erkekleri kuluçkaya yatarlar.
 • 6- 9 aylık sonrasında ergin olan kuşların çiftleşmesi için biraz beklenmesi gerekir.
 • Yumurtaları ise beyaz ya da grimsi bir renkte olabilir. Bunun yanında bazı yumurtalar boş da çıkabilir.
 • Kuluçka süreleri ise 18- 20 gün arasında değişiyor.
 • Yumurtadan çıkan yavrular 30- 35 gün arasında anne ve babaları tarafından besleniyor.

Tüm bu özellikleri sayesinde sultan papağanları son derece sevimli canlılardır. Evlerde kolaylıkla beslenebilen ve bakımı konusunda da hayvan severleri yormayan kuşlardır. Ancak bu sevimli kuşları uykuları geldiğinde çok fazla rahatsız etmemeniz gerekiyor. Böyle durumlarda aniden saldırgan bir hale gelebilir ve parmağınızı kaptırabilirsiniz.

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanı bakımı oldukça kolay denilebilir. Kafes ortamında kolaylıkla üretebileceğiniz bu güzel kuşlar fiziksel özellikleri ile oldukça dikkati üzerine çeker. Zamanla evinizin neşe kaynağı haline gelen sultan papağanları sizinle zaman geçirmekten büyük bir keyif alır. Bu kuşların bakımı sırasında gaga ve tırnak bakımlarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekiyor.

Tüneklerinde kolayca tutunabilmeleri için mutlaka periyodik olarak tırnaklarını kısaltmanızı gerekli hale getiriyor. Aynı zamanda kafeslerinde de sürekli olarak gaga taşı bulundurmalısınız. Gaga taşları gagalarını törpüleyebilmeleri açısından son derece önemlidir. Bunların yanında yemliklerini seçerken mutlaka sağlam malzemeleri tercih etmeniz gerekiyor. Özellikle çelik yemlik tercih etmek dayanıklılık açısından çok daha idealdir. Sultan papağanı bakımı sırasında banyoluk kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Kurak iklimlerde yaşayan sultan papağanları belirli aralıklarla tüylerini ıslatmak isteyebilirler.

Sultan Papagani 2
Sultan Papağanı Bakımı

Evinizde rüzgar almayan bir yere koymalı ve mutlaka uykularını düzenli uyumalarını sağlamalısınız. Sultan papağanları geceleri kesintisiz bir şekilde 8-12 arasında uyumak isteyebilirler. Bu nedenle kuş örtüsü de kullanmanız gerekebilir. Bunun yanında uykuları sırasında mutlaka sessiz bir ortamda olmaları gerekiyor.  Kafesinin etrafının uykusu sırasında sessiz olmasına özen gösterin. Bunun yanında teflon, kurşun ve teflon malzemeleri bu kuşların yakınlarında bulundurmamalısınız. Çünkü kuşlar için son derece zararlıdır. Kafeslerini de belirli periyotlarda temizlemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Kafeslerinin temizlenmesi uzun süre yaşamaları açısından büyük bir önem taşıyor. Bu kuşlar didiklemeyi çok sevdiklerinden kendi dışkılarını da didiklemek durumuna kalabilirler. Bu nedenle kafeslerini periyodik olarak temizlemek gerekiyor. Kafeslerine yeni bir oyuncak aldığınızda öncelikle onların tepkisini ölçmeniz gerekiyor. Bunun için de ilk olarak kafes dışarına bu oyuncakları takmalı eğer hoşlarına giderse kafeslerinin içerisine asabilirsiniz.

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

Sultan papağanı nasıl mutlu olur sorusu bu sevimli kuşları besleyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Papağanlarınızı mutlu etmek istiyorsanız onların kafeslerinin mutlaka her zaman temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Oldukça basit konulardan memnun olan bu kuşlar için darı son derece önemlidir. Kafeslerinde yem kaplarına darı bırakabilirsiniz. Bir dal darı onların etrafına neşe saçması için son derece yeterlidir. 2 günde bir tane dal darı yeterli olabilir.

İlgiyi çok seven bu kuşlar kendileri ile sürekli ilgilenilmesini isterler. Bunun yanında kafalarını kaşımak ya da yumuşak bir ses tonu ile ona sevgi sözcükleri fısıldamak mutlu olmalarını sağlar. Oynamayı çok seven bu kuşlar gagalamaktan da büyük bir keyif alırlar. Bu nedenle onların keyifli zaman geçirmesi için mutlaka çeşitli oyuncaklar almanız gerekiyor.

Banyo yapmayı seven bu kuşlar için yaz aylarında mutlaka 2 günde bir banyo olanağı sunmanız gerekiyor. Kuş banyolukları onların keyifle yıkanabilmeleri için ideal bir üründür. Bunun yanında eğer banyo yapmak istemiyor ise temiz bir fısfıs şişesine su koyup onu ıslatabilirsiniz. Banyo saatlerini de mutlaka öğle vakitlerine denk getirmeniz gerekiyor. Aksi halde kuşlarınız hastalanabilir ve bu durum da ölmelerine neden olabilir. Islanan papağanları saç kurutma makinesi ile kurutmak da doğru bir hareket olmayacaktır. Sultan papağanlarının mutlu olması için onlarla sürekli olarak ilgilenmeniz yeterlidir.

Sultan Papağanı Ne Yer?

Evinizde sultan papağanı beslemeyi düşünüyorsanız mutlaka beslenmesine gereken özeni göstermeniz gerekiyor. Sultan papağanı ne yer sorusuna yanıt vermek gerekir ise darı onların sevdikleri yiyeceklerdir. Bunun yanında sebze ve et grubu mutlaka onların beslenmelerinde olmalıdır. Çeşitli tohumlar ve meyveler de severek tükettikleri yiyecekler arasında yer alıyor.

Sultan Papagani 3
Sultan Papağanı Ne Yer?

Ayçiçeği ve buğday da sevdikleri yiyecekler arasında yer alıyor. Ancak özel papağan yemlerini de periyodik olarak kuşlarınıza vermeniz gerekiyor. Kuşlarınızı beslerken mutlaka onların yeterli miktarda vitamin ve protein aldıklarından emin olmalısınız. Aynı zamanda sularının da her zaman temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Suyu sevdikleri için suları hızlı tükenir ve suyun temiz olması da onlar için önemlidir. Sularına çeşitli kuş vitaminleri karıştırarak daha sağlıklı olmalarını da sağlayabilirsiniz.

Sultan Papağanı İsimleri

Sultan papağanı beslemek istiyorsanız ona güzel bir isim verebilirsiniz. En çok tercih edilen sultan papağanı isimleri arasında şunlar son derece popülerdir:

 • Çimen
 • Afacan
 • Duman
 • Aziz
 • Hektör
 • Papi
 • Okyanus
 • Pırpır
 • Çapkın
 • Alex
 • Kekik
 • Bade
 • Cancan
 • Kurşun
 • Tayfa
 • Barış
 • Athena
 • Tufan
 • Pegasus

En sevilen papağan isimleri arasında yer alıyor. Ancak papağanlarınıza isim verirken cinslerini de dikkate almanız gerekiyor. Dişi sultan papağanları isimleri arasında abiye, altın, arsız, benek, cazibe, kontes, düşes, gümüş, şımarık, prenses, şirine, köpük, keşkül en sevilenler arasında bulunuyor. Papağanlarınızın renklerine göre farklı isimler de verebilirsiniz. Bu güzel kuşlar genelde gri, sarı ve beyaz renklerdedir.

 

Önerilen Yazı: Dünya Üzerindeki En Önemli Gemi Batıkları

 

1melek.com petinya.net Kedi isimleri