Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Nasıl Doldurulur? Mal alışverişi ve borçlarda senet çok önemli olduğu için doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Peki Senet Nasıl Doldurulur? Dolu senet örneği 2024 güncel şekilde yazdık. Kefilli senet örnekleri, boş senet örneklerini ve senet doldurulurken nelere dikkat edilmesi gerektiğiniz yazdık. Yanlış yazılması durumunda yapılması gerekenler hatta sahte senetlerin nasıl anlaşılacağına kadar tüm ihtiyacınız olan şeyleri yazdık. İşte tüm detaylar;

Seneti Yanlış Doldurursanız Ne Olur?

Senet resmi ve özel ticari anlaşmalarda kişiler arasında bir yazılı sözleşme kağıdıdır. Değerli evrak olarak kabul edilen senetlerin kesinlikle en doğru şekilde yazılması ve herhangi bir hata yapılmaması gerekmektedir. Tek bir rakam ya da harf hatası yaparsanız bu sefer karşıdaki kişi sizin bu eksikliğinizi görerek art niyetli çalışmalar yapabilir hatta mahkemelik bile olabilirsiniz.

Örneğin, senet doldurulurken kaç para olduğu hem sayı hem de rakamla yazılmalı. Rakamların arasında kesinlikle boşluk olmamalıdır. Sayıların arasında bir boşluk olursa senet sahibi daha sonra oraya başka bir sayı daha ekleyerek fiyati arttırmış olur ki bu da büyük bir soruna neden olur. Ondan dolayı aşağıda ne yazdıysak buna dikkat ediniz lütfen.

Dolu Senet Örneği 2024

Senetlerde bazı alanlar olmazsa olmaz alanlardır. Senetlerin ödeme günü, seneti hazırlayan kişinin adı, senet tarihi, senette belirtilen tutarın rakamla ve yazı ile yazılması, hamiline, geçerlilik süresi, senetin arkasının imzalı olup olmaması… bu gibi önemli bilgilere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aşağıda bir tane dolu senet örneği var. Lütfen dikkatli bakınız;

dolu senet örneği 2019
boş senet örneği 2024

Senet doldurma aşamaları

Senet Nasıl Doldurulur; Senedi doldurma aşamaları olarak ilk sırada senet tutarı vardır;

Senet ne kadar tutmaktadır; Yani senet üzerinden kaç para yazıdığı açık yazılmalı. Örneğin 5 bin TL lik senet ise o zaman rakamla #5000TL#  şeklinde boşluk bırakmadan yazınız. Yazı ile beşbintl# yazabilirsiniz.

Senet Tahsilatı Hangi Zaman: Seneti ne zaman tahsil edecekseniz ya da senetin ödemesini ne zaman yapacaksınız bunun tarihini de atınız. Örneğin, 01.01.2019 gibi. Yazıyla da yazılır.

Hamiline: Hamiline diye yazarak arkasına da kişinin ismini yazarsanız o zaman kişi bankaya giderek zorluk çekmeden seneti alabilir.  Hamil demek senetin parası kime ödeneceği gösterir.

Seneti Düzenleyen Kişi: Borçlu kişi yani ödemeyi yapacak kişi anlamına gelmektedir. Bu kişi senet hazırlayarak hangi tarihte ödeme yapacağını beyan eder.

Senet Sahte Çıkarsa Senet Karşılıksız Çıkarsa

Senetlerde en büyük sorun, senetlerin karşılıksız çıkması hatta sahte çıkmasıdır. Bankalar senetlerin karşılıksız çıkması durumunda şu anda 2018 verilerine göre 2000 TL’ye kadar garanti vermektedir. Ama daha üstü rakamlara garanti vermiyor. Sahte seneti anlamak çok zordur; ama seneti hazırlayan kişinin çek senet endeksine bakılarak kredi notu ölçülür ve daha önce hiç karşılıksız çeki olmuş mu kontrol edebilirsiniz.

Not; bazı kişiler hazır senet örneği, güncel senet kağıdı, senet örneği word indir diyerek internetten senet örneği indirmeye çalışmaktadır.  Boş senet word exel indir diyenlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bunun yerine bankadan temin etmeniz daha doğru olacaktır.

 

Senet Nasıl Doldurulur

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri