Savcı Maaşı Ne Kadar 2024 Güncel

Güncel Savcı Maaşları, Stajyer Savcı Maaşı Ne Kadar? Birinci Sınıf Savcı Maaşı – Emekli Savcı Maaşı – Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savcı maaşları en çok merak edilen meslek grupları arasında yer alır. Devlet adına çeşitli ceza davalarını açmaya hakları bulunan savcılar yargı organları içerisinde oldukça önemli bir göreve sahiptirler. Adalete en iyi şekilde hizmet eden bu kişiler verdikleri hizmetler karşılığında devletten maaş niteliğinde karşılık alırlar. Her sene tüm devlet memurlarında olduğu gibi savcıların da maaşlarında güncellemeler yapılır.

Enflasyon oranlarına ve kıdemlerine göre maaşlarında artışlar yaşanan savcılar son derece önemli görevleri yerine getirirler. Ancak savcı maaşı görev yerine, görevdeki kıdeme ve bulunulan konuma göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda normal bir savcı ile başsavcı maaşları da birbirinden farklıdır. Bu nedenle savcıların maaşları incelenirken her birini ayrı ayrı incelemek gerekir.

Savcılık mesleğini yerine getiren kişiler her sene zam oranlarından etkilenerek yıllık olarak belli miktar daha fazla maaş alırlar. Alınan maaşlar diğer memurlardan daha yüksek olmakla birlikte savcının kıdemi ve bulunduğu pozisyon maaşı üzerinde etkili olan faktörler arasında yer alır.

Savcı Ne İş Yapar?

Savcı maaşlarının ne kadar olduğu bilgisi öncesinde savcı ne iş yapar sorusuna yanıt vermek gerekir. Mesleğin niteliğini, gerektirdiği sorumlulukları bilmek alınan maaş açısından da önemlidir. Savcılar su haberi geldiğinde ya da bu suçun oluştuğuna bizzat şahit olduklarında devlet adına araştırma ve soruşturma yürüten kişilerdir. Araştırmaları ve soruşturmaları tamamlandıktan sonra olay hakkında bir iddianame hazırlarlar. Başlıca görev ve sorumlulukları arasında ise şunlar yer alır:

  • Mağdurların haklarını kanun çerçevesinde savunmak
  • İddianameler hazırlamak
  • Kasten adam öldürmek ya da taksirle birinin yaşamına son vermek gibi çeşitli durumlarda adli tıp muayene tespiti gerçekleştirmek
  • Davaya konu olan taraflar ile ilgili olarak çeşitli kanıtların toplanmasını sağlamak
  • Savcılık mesleğinin en önemli görev ve sorumlulukları arasında yer alır.

Savcılık mesleğinin de kendi içinde çeşitleri vardır. Cumhuriyet savcısı en bilinen savcılık türüdür. Üniversitelerin 4 yıllık hukuk fakültelerini bitiren kişiler sınavlara girerek cumhuriyet savcısı olabilirler. Bir diğeri ise danıştay savcısıdır. Kişiler ilgili bölümlerden mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından hazırlanan sınavlarda başarılı olmalı ve stajyer idari hakim olarak çalışmalıdırlar. Şartları yerine getirenler yeterli tecrübeye de sahiplerse Danıştay savcısı olabilirler.

Güncel Savcı Maaşları

Güncel savcı maaşları yeni zamlarla birlikte artış gösteren maaşlar arasında yer almaktadır. Savcıların maaşları bulundukları konuma göre farklılık göstermektedir. Devlet adına ceza davaları açan bu kişilerin göreve başlama süreleri de maaşları üzerinde farklılık göstermektedir. Savcıların maaşları hakkında bilgi edinmek istenildiğinde öncelikle savcı olan kişinin kaç yıldır görevde olduğuna bakılmalıdır.

Bunun yanında stajyer savcı ile görevde kadrolu olarak görevine devam eden savcının da maaşları farklılık gösterir. Savcı maaşları 2024 yılında ortalama olarak 105.600 TL civarında maaş almaktadır. Maaşların farklılık göstermesinde birtakım faktörler göz önünde bulundurulmaktadır.

2024 Savcı Maaşı Ücret
En Düşük Savcı Maaşı 124.000 ₺
En Yüksek Savcı Maaşı 215.000 ₺

 

Emekli Savcı Maaşı

Savcıların emekli olma yaşları 65’tir. Ancak 67 yaşa çıkarılması da değerlendirmeler arasında yer almaktadır. Emekli savcı maaşı ise emeklilik kademesine göre farklılık gösterir. Başsavcı maaşı ile normal savcı olarak emekli olanların da maaşları farklıdır. Bu nedenle emekli savcıların net maaşları hakkında bilgi vermek mümkün olmaz. Ancak ortalama olarak Emekli Savcı maaşları 51.000‘dir

 


Yunus Polis Maaşı 2023

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri