Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duaları Arapça Okunuşları ve Türkçe Anlamları

Rabbena Dualarını biz Müslümanlar için farz olan 5 vakit namazın son oturuşunda okuruz. Bu duaları okuyanlar sünnet sevabı kazanırlarken, okumayanların ise namazı bozulmaz.

Rabbena Duaları hadis kaynaklarına baktığımızda faziletleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu yazımızı Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Dualarını okumak, ezberlemek veya anlamı öğrenmek isteyenler için bu yazıyı hazırladık.

Peygamber Efendimizin de sık sık okuduğu Rabbena Atina duası Bakara suresinin 201. Ayetinde geçmektedir.  Rabbenağfirli  duası ise İbrahim suresinin 41. ayetinde bulunur. Her iki dua da Kuran-ı Kerim’de ayet olarak geçer ve aynı zamanda duadırlar.

Rabbena Atina Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Rabbena

Rabbena Atina Nerede Okunur

1- Namazlardaki oturuşlarda Allahümme salli ve Allahümme barikten hemen sonra okunur

2 – Kunut duasını bilmeyen birisi vitir namazında onun yerine “Rabbenâ âtina” ayetini okuyabileceği bildirilmiştir.

3 -Cenaze namazı kılarken üçüncü tekbirden sonra okunacak duaları bilmeyen varsa bunların yerine yine “Rabbenâ âtina” ayetini dua niyetiyle okunabilir.

Rabbena Duasının Faziletleri

Duada geçen Hasena, iyilik ve güzellik anlamına gelen bir kelimedir. Bu duadaki Hasena kelimesi hakkında bir çok rivayetler vardır. Bunların içinden en güzeli ise ”Hasena” dünya da ibadet ve afiyet üzere olmayı ifade eder.

Ahirette ise, Cennet ve mağfiret üzere olmayı ve mutlu olmayı ifade eder. Evet, fid dünya haseneten ve fil ahireti haseneten, dünya ve ahirette afiyet üzerine olmak, itaat ve ibadetli mutlu bir hayat ile cennete varmak oraya kavuşmak için, mağfirete ermek için yapılan çok faziletli bir dua ve niyazdır.

Kişinin her vakit yapacağı dualarda aklına dünya ve ahiret için güzel kelimeler, cümleler gelmeyebilir. Ondan sebep bu duayı her dualarımız da ve her namazlarımızda okumak çok faydalıdır. Elbette okumak için ezberlemek iktiza eder.

Böylelikle hem dünya hem de ahiretimiz için güzelliklere sahip olmuş oluruz. Evet kim istemez ki dünya ve ahiret saadeti hepimiz isteriz. O halde istikamet üzerine olmak, salih ameller işlemek ve güzel dualar yapmak yakışır biz Müslümanlara. Allah’a emanet olun vesselam.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri