PVC Sürgülü Kapı Sorunları Nasıl Çözülür? 2022

PVC Sürgülü Kapı Sorunları Nasıl Çözülür? PVC sürgülü kapı sorunlar en çok şikayet edilen konular arasında yer alır. Birçok farklı nedenden dolayı meydana gelebilecek hataların bazıları kolay halledilirken bazılarında ustadan yardım almak gerekir. Kullanım ömrünü kısaltan sorunların giderilmemesi giderek ilerlemesine ve kapının zamanla kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bu nedenle sürgülü kapı modellerinde mutlaka en küçük arızaların bile fark edildikten sonra giderilmesi önemli bir konudur.

PVC Sürgülü Kapı Arızaları

Sürgülü kapı kullanımında arızaların çoğu yanlış kullanım kaynaklı oluşur. Sürgülü kapılar he ne kadar dayanıklı olsalar da açılıp kapatma sırasında belirli seviyede dikkat isterler. Bu nedenle mutlaka açılıp kapatma sırasında iki el ile müdahale edilmesi gerekir. Bir el ile sürgülü kısım kulptan tutulduğu sırada diğer el ile çerçeveden destek almalı ve kapı bu şekilde kapatılmalıdır. Acele ile hızlı bir şekilde kapatılan kapılarda birtakım sorunların yaşanması sürpriz değildir.

PVC Sürgülü Kapı Sık Karşılaşılan Sorunlar

PVC sürgülü kapılar da diğer kapı ve pencereler gibi bir süre sonrasında birtakım sorunlar yaratabilir. Bu sorunlar genelde kullanıcı kaynaklı oluşur. Fakat bazı durumlarda farklı nedenlerden dolayı da oluşabilir. Sık karşılaşılan PVC Sürgülü Kapı Sorunları şu şekildedir;

 • PVC sürgülü kapı açılmıyor
 • PVC sürgülü kapı Zor açılıyor
 • PVC sürgülü kapı Açılırken takılıyor
 • PVC sürgülü kapı Kilitlenmiyor
 • PVC sürgülü kapı rayından çıkıyor
 • PVC sürgülü kapı Açılırken ses yapıyor
 • PVC sürgülü kapı kapandıktan sonra yerine oturmuyor

PVC Sürgülü Kapı Sorunları Nedenleri

PVC sürgülü kapı sistemlerinde arızanın nedeni birden fazla duruma dayanıyor olabilir. Genellikle soruna neden olan durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. Kapıyı sert kapatma ya da hızla çekme
 2. Kapıyı ters yönde hareket ettirmeye çalışma
 3. Kapıyı zorlama
 4. Kapının üzerine ağırlık ekleme (ağır bir şey bağlama veya asılma)
 5. Kapının yürüme rayında daralma
 6. Kapını yürüme rayında genişleme
 7. Kapının yürüme rayında kırılma
 8. Kapının akordeon kısmında oluşan eğilme ve bükülmeler
 9. Kapı kolunun kırılması
 10. Akordeon kapının düşmesi

 

Pvc Surgulu Kapi Sorunlari

 

PVC Sürgülü Kapı Sorunları en basit hali ile bu şekildedir. Ancak kapılarda bu durumlardan çok farklı sorunlar da meydana gelir. Genel anlamda akordeon kapılarda meydana gelebilecek her türlü sorunun bir çözümü vardır. Çok ciddi problemler meydana geldiğinde bu işin ustalarından yardım alınarak kapının tekrar çalışır hale getirilmesi mümkün olur.

PVC Sürgülü Kapı Sorunları Nasıl Tamir Edilir?

PVC Sürgülü Kapı Sorunları çoğu durumda basittir. Hafif hasar durumlarında çözüm de oldukça kolay olur. Bazı durumlarda kapı içerisinde yer alan mekanizmada buluna parçaların hasar görmesi söz konusu olabilir. Bu durumlarda hasarlı parçanın yenisi ile değişimi birçok durumda çözüm olur. PVC sürgülü kapı düşmesi gibi biraz daha ileri sorunlarda ise sürgülü kapının bağlantı yeleri ve vidaları kontrol edilerek gerekli sorun giderilmeye çalışılır.

PVC sürgülü kapılarda arızaya yönelebilmek için öncelikle sorunun nereden kaynaklandığının bulunması gerekir. Bu nedenle de öncelikle bir sorun tespiti gerekir. Sorun bazı durumlarda ilk bakışta görülse de birçok durumda görülmeyen kısımlarda meydana gelmektedir. Bu durumlarda sürgülü kapılarda kullanım ömrünü azaltmamak için konunun ustalarından destek almak faydalı olacaktır. Ustalar konuya aşina olduklarından dolayı, kapıyı hareket ettirdikleri anda kapının sorununu hemen teşhis eder. Bu doğrultuda doğu çözüm önerilerini geliştirerek nokta atışı ile kapıdaki sorunlara müdahale eder. Basit hatalarda sorunu doğru tespit ettiğinizden eminseniz kendiniz de müdahale edebilirsiniz. Ancak sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorsanız? Deneme yanılma ile sorun gidermeye çalışmak, ekstra masraflar ile karşılaşmanıza zemin hazırlayacaktır.

 

PVC Sürme Kapıların Avantajları

Sürme tipi kapılar için pvc ve ahşap tercih edilir. Ama genelde sürme kapılar için kullanılan sistem PVC’dir. PVC sürme kapıların avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Dayanıklı ve uzun ömürlü olması.
 • Evlerinize estetik ve şık görünüm katar
 • Güvenilir ısı yalıtımı, kapı kapanınca içeri soğuk hava sızdırmaz
 • Gürültüyü izole etme özelline sahiptir
 • Bir çok model ve renk seçeneği ile karşımıza çıkar
 • Nemden etkilenmez, çürümez, plastikte bozulma olmaz
 • Çok özel bir bakım gerektirmez.

Sonuç: Pvc sürme kapılar size bir çok konuda tasarruf sağlar. Tasarım ve görsel olarak ihtiyaçlarınıza cevap verebilir. İç mekanlarınıza daha zengin bir görünüm katar. Evlerinizi harikulade güzel bir hale getirebilir.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri