Piyanist Nerede Çekildi ve Filmin Konusu Ne? (2002)

Ronald Harwood’un kaleminden yazılan 2002 yapımı Piyanist nerede çekildi?Dram dolu filmde neler anlatılıyor.İşte detaylar…

150 dakikalık Piyanist filminin bütçesi 35 milyonken, ortaya çıkan hasılat 120.072.577’dir.Biyografı, dram ve savaş türlerinde izleyicisiyle buluşan filmin yapımında Birleşik Krallık, Almanya, Polonya ve Fransa ortak olmuştur.Filmin müzikleri de Wojciech Kilar’a aittir.

Film Ne Anlatıyor?

Film, 2.Dünya Savaşı’nın başladığı 1939 yılında geçiyor. Bu yıllarda Almanya’nın Polonya’ya olan tahribatını tarihsel gerçeklikten kopmadan, bir piyanistin başından geçen olaylarla destekleyerek anlatan filmin yönetmeni Roman Polanski, çocukluk hayatında filmde geçen olaylara şahit olmuştur. Yönetmenin çile dolu çocukluğu filmin başarısına yansımış, Nazi Almanya’sının yaptığı acı dolu katliam dramatik bir biçimde seyircinin önüne konmuştur.

Filmin konusu, gerçekte Polonyalı piyanist Wladlyslaw Spilzman’ın yaşadıklarından ve yaşadıklarını anlattığı kitaptan esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Wladlyslaw Spilzman, film henüz yapım aşamasındayken hayata veda etmiştir. Filmin aynı zamanda yapımcılığını üstlenen Roman Polanski’nin çekim anında ara ara kendi çocukluğunda yaşadığı trajik olaylardan etkilenerek senaryoya katkıda bulunduğu söylenir. Bir diğer söylentiye göre film çekiminde Roman Polanski, filmin çekildiği yerde yaşlı bir adamla tanışır ve bu adamın Polanski’nin ailesini savaş döneminde kurtardığını öğrenir.

Adrian Brody

Filmin başrolünde yer alan Adrian Brody, gerçek hayattaki ünlü piyanist Wladlyslaw Spilzman’ı canlandırmaktadır. Bu rol için filmin yapım aşaması öncesinde 1.400’den fazla oyuncu rol için çağrılmıştır. En sonunda Adrian Brody’nin bu rol için uygun olduğuna karar verilmiştir. Filmin üstün başarısından sonra Adrian Brody 29 yaşındayken, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı kazanarak bu ödülü alan en genç oyuncu olarak tarihe geçerek kariyerinde sükse yapmıştır.

Filmin Aldığı Diğer Ödüller

  •  2002 – En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü
  •  2002 – Cannes Film Festivali Büyük Ödülü
  •  2002 – En İyi Yönetmen Akademi Ödülü
  •  2002 – En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü

Piyanist Nerede Çekildi?

Filmin bazı bölümlerinin, milyonlarca insanın acımasızca katledildiği Nazi toplama kamplarından biri olan Auscwithz’de çekildiği bilinmektedir. Aslen Polonya’nın Krakow şehrinde bulunan toplama kampı, bugün bir devlet müzesi olarak kullanılmaktadır. Krakow şehrine 70 km uzaklıkta bulunan Oswiecim Kasabası’nda bulunan müzede hâlâ 2.Dünya Savaşı’nın kahredici izlerini görebilmek mümkün.

Auscwithz, diğer toplama kamplarından en büyüğüdür. Piyanist filminin bazı sahnelerinde gösterildiği gibi kampın çoğunluğunun Yahudilerden olduğu bilinmektedir. Burada insanlar çok ağır şartlar altında günde en az 10 saat acımasızca çalıştırılmıştır. Bu kampların toplanma amaçlarından biri olan Yahudileri sistematik olarak öldürme ve imha etme isteği, yıllar geçse de zihinlerden silinmeyecek bir insan katliamına sebep olmuştur. 1,1 milyon insanın öldürüldüğü tahmin edilen Auschwitz’de bugün hâlâ çeşitli işkence ve gaz odalarının kalıntılarına rastlayabilmekteyiz.

 

birkanau
birkanau

 

Piyanist filminde işlendiği gibi, kampa zorla getirilen bazı insanlar ayıklanarak öldürülüyordu. Kalanlar ise ağır şartlar altında çalıştırılarak ortalama 6 ay içinde hastalık, kötü muamele, eksik beslenme gibi nedenlerden ölmüşlerdir.

1979 yılında Auschwitz UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Piyanist Nerede Çekildi adlı yazımızı okuduysanız aşağıdaki önerilen yazımıza da göz atabilirsiniz.  En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

 

1melek.com petinya.net Kedi isimleri