Peygamber Efendimizin Evden Çıkarken Okuduğu Dua

Evden çıkarken veya girerken dua ile hareket etmek en güzel olanıdır. Zira dualar zırh gibidir ve bizleri şerlere ve belalara karşı muhafaza olmaya vesiledirler.

Evden çıkarken veya girerken dua edelim ki evimiz, yolumuz huzurlu olsun. Aile fertlerinin, evden çıkarken tekrar yuvalarına huzurla dönmeleri için Yüce Allah’a dua etmeleri önemlidir.

Dua vesilesiyle Yüce Allah, bizlere hayatın sıkıntılarına karşı sabır ve dayanma gücü verir, ailemizin diğer üyeleriyle birlikte, huzur ve mutluluk içerisinde yaşamamıza yardım eder.

Evden ayrılırken yapılacak en kısa dua şekli “Selam” ve “Besmele” dir. Besmele ile başlanan işlerimizde hayır ve bereket olduğu aşikardır. Ayrıca besmele ile hem şerlerden Allah’a sığındığımızı belirtiriz hem her işte O’nun rızasına uygun davranmaya çalışacağımızın sözünü vermiş oluruz.

Bu cihetten evden ayrılırken veya eve girerken selamı da unutmamalıyız. Zira verdiğimiz selamla Yüce Allah’tan ailemize iyilik, esenlik dilemiş oluruz. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) eve girerken ve çıkarken hem besmele çekmiş hem selam vererek dua etmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=usryFEgziMM&t=48s

Eve girerken Okunan Dua

Nazar duası

Kim bir eve bir menzile girerken şu duayı okursa, Eûzü bikelimâtillâhittammeti min şerri mâhalaka / Yarattıklarının şerrinden (belalarından)  Allah’ın tam kelimelerine sığınırım.’ der ise o kimse evden çıkıncaya kadar ona hiçbir şey zarar veremez.” (Buhari)

Evden Çıkarken Okunan Dua

Evden çıkarken

Kim evden ayrılırken Bismillah tevekkeltüalallâh. Lâhavle velâ kuvvete illâbillâh. Yani Allah’ın adıyla evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a dayanıyorum ve O’na güveniyorum. Güç ve kuvvet sadece Allah’ın yardımıyla olur.” (Tirmizi) tehlike ve şerlerden korunur ve şeytan ondan uzaklaşır.

Yine sahabelerden Ümmü Seleme’nin (r.a.) haber verdiğine göre, Allâh Resûlü (sav) evinden her ayrıldığında mutlaka yüzünü semaya çevirerek şöyle dua ederdi.

Evden çıkarken

Arapça okunuşu: “Allahümme inni e’uzübike enedille evüdalle, evezille evüzelle evezlime evuzleme evechele evyüchele aleyye.

Meali: Ey Allah’ım! Hak yoldan sapmaktan (dalalete düşmekten) saptırılmaktan (dalalete düşürmekten) ayağı kaymaktan kaydırılmaktan, zulmetmekten (haksızlık etmekten) zulme (haksızlığa) uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan (muhataplıktan) sana sığınırım.” (Ebu Davud, Edep, 103)

Bu duaları ezberleyelim ve evden çıkıyorken ve girerken okuyalım ki selamette olalım vesselam.

Peygamber Efendimiz uyumadan önce ve uyandıktan sonra okuduğu duaları okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri