Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Yapmış Olduğu Tövbe Duası (Türkçe)

Tövbe duası hatamızı anlamak ve inancımızı yeniden ihya etmenin ve Allah ile ilişkileri tamir etmenin yoludur. İçten ve samimi olarak yapılan tövbe, hem bir ibadettir hem de kaybedilmiş değerleri yeniden kazanma vasıtasıdır.

Tövbe duası Yüce Allah (c.c)’ın kullarına lütfettiği içinde bulunulan durumdan kurtulmak için bir “rahmet kapısı”dır. Tövbenin özünde pişman olmak vardır. Hakiki manada tövbe etmek  için nefsin kendisi ile hesaplaşması ve mücadele etmesi gerekir.  Tövbe Duası,  ise pişmanlıktan dolayı almış olduğu bu kararı yüce yaratıcı Allah’u Teâla’ya dua ile bildirerek af dilemesidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Yapmış Olduğu Tövbe Duası

Tövbe duası için insan istediği ifadeleri seçebilir, istediğini söyleyebilir, yeter ki, içten ve samimi olsun. Pişmanlık ve af dileği ile söylesin. Bununla beraber en güzel sözcüklerle dile getirilmek isterse, o zaman Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) nasıl tövbe etmiş ona bakmak gerekir.

İşte O’nun dilinden “seyyidü’l-istiğfar” yani tevbe-istiğfarın en güzeli:

“Allah’ım, benim Rabbim sensin, senden başka ilâh yok.

Beni sen yarattın ve ben senin kulunum.

Ben gücüm yettiğince sana verdiğim söz üzereyim ve senin vaadine de güveniyorum.

Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım.

Bana olan nimetini itiraf ediyorum.

Günahlarımı da itiraf ediyorum.

Günahlarımı bağışla, çünkü günahları senden başka bağışlayacak hiç kimse yoktur.” [Tirmizî, Deavât, 15.]

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in istiğfar Duası

“Estagfirullah minkülli mâkerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâilahe illâhüvel hayyel kayyûme ve etûbüileyh”

Allah’ım razı olmadığın işlerden, işlediklerimi affet ve yapmadıklarımı yapmaktan muhafaza et! Kendisinden başka (hariç) ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istiğfar (tövbe duası ) eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.”

Tövbe duası ile ilgili bir kıssa

Bir vakit Peygamber Efendimiz (s.a.v) müezzini olan Bilâl’i çağırdı ve ona: 

“Bilâl! Hangi ameli yaptın da benden önce cennete girdin? Dün gece cennette, senin ayakkabılarının tıkırtısını (seslerini) önümde duydum” diyerek ona sordu.

Hz. Bilâl (r.a) “Yâ Rasûlallâh! Ben ne zaman bir günah işlesem beklemeden hemen arkasından hızlıca iki rekat namaz kılarım, abdestim bozulduğu zaman vakit geçirmeden hemen abdest alırım. (Aldığımda her abdestte Allâh’ın üzerimde iki rek’ât namaz hakkı olduğunu düşünerek namaz kılarım) dedi.

Bu sözler üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) de; İşte bunun sayesindedir dedi. (İbn Huzeyme, Sahih, II)

Bakınız Tövbe duası insan oğluna verilmiş en büyük ihsanlardandır. Şeytan ve insan arasındaki fark nedir sorulsa cevabı tövbe etmek olur. Zira şeytan tövbe etmediği için şeytan oldu insan ise tövbe ettiği için insan oldu.

Hata herkes yapabilir önemli olan bu hatayı görmek ve pişman olarak tövbe etmektir. Allah ise hem tevvab (tövbeleri kabul eden) hem settar (günahları örten) hem rahman ve rahimdir. Biz üzerimize düşeni yapalım ona yönelelim ve duamızı yapaıl gerisini o merhemetlilerin en merhametisine bırakalım vesselam.. 

Tövbe namazı nası kılınır öğrenmek için burayı tıklayınız..

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri