Pachira Para Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır?

Pachira Para Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır? Latincedeki adı Crassula Ovata olan Para Ağacı, son derece farklı bir saksı çiçeğidir. Türkiye’de sıklıkla yetiştirilen bu çiçek aynı zamanda farklı ülkelerde de yetiştirilir. Türkiye’de daha çok Pachira ismiyle de tanınan para ağacı birçok farklı isim ile anılabilmektedir. Feng Shui felsefesinde bu bitkinin şans ve para getirdiğine inanılmaktadır. Ağacın ismi de bu inanışa dayanıyor. Para ağacı ebegümecigiller familyasından bir bitki türüdür. Bu ağacın anavatanı ise Amerika kıtasıdır.

Para ağacı bakımı konusunda bilinmesi gereken birtakım detaylar vardır. Nasıl sulanması gerektiği, ışık gereksinimi, ortam sıcaklığı gibi konular para ağacı hakkında son derece önemli detaylardır. Para ağacı konusunda dikkat etmeniz gereken bakım periyodu bulunuyor. Bu ağaca ne kadar iyi bakarsanız büyüme potansiyeli de o kadar yüksek olacaktır. Bahçe ortamlarında da yetiştirilen bu ağaç dışarıda çok yüksek boyutlara ulaşabilse de saksıda belli bir boydan sonra büyüyememektedir.

Para Ağacı Işık İhtiyacı

Pachira Para ağacı sıcak ortam bitkileri arasında yer alıyor. Yani güneş ışığını yadırgamayan aksine ona ihtiyaç duyan bir ağaçtır. Bu nedenle de evinizin içerisinde besleyeceğiniz para ağacı güneş gören bir yere koyulmalıdır. Ancak güneş ışığını çok sevmesine rağmen sıcak mevsimlerde direkt yoğun güneşe maruz kalmamalıdır. Sabah güneşini alabileceği yer en sevdikleri ortamlar arasında yer alır.

Pençelerin direkt önüne koymak yerine yan tarafında koyabilirsiniz. Güneşi tül arkasından aldıklarında çok daha sağlıklı bir şekilde büyüme imkanı elde edebilirler. Para ağacı yorumları arasında en çok merak edilen konulardan birisi bu bitkilerin güneş ile ilişkisidir. Güneşi sevmelerine karşın güneşe doğrudan maruz kalmak istemeyen bir bitkidir.

Bununla birlikte kış aylarında mutlaka sıcaklık derecesi iyi olan bir yer tercih etmeniz gerekiyor. Soğuk havaları çok fazla sevmeyen bu bitki için ortalama bir oda sıcaklığı yeterli olabilir. Para ağacı bitkisi kış aylarında en az 7 derecenin altında olmayan bir yerde tutulmalıdır.

 

Pachira Para Agaci
Pachira Para Ağacı

Para Ağacının Sulanması

Pachira Para ağacının sulanması da son derece önemli bir detaydır. Bu ağacı sulamak için belirli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Öncelikle bu bitkinin çok fazla su ihtiyacı olmadığını bilmeniz gerekiyor. Yaz aylarında hafta da iki defa su vermek yeterli olacaktır. Soğuk dönemlerde ise haftada bir defa sulamak bitkinin beslenmesi açısından yeterli olmaktadır. Ancak sulama öncesinde mutlaka toprağı kontrol edin. Bu durum her bitki açısından önem taşımaktadır.

Yaz aylarında toprağının tamamen kurumadan su verilmesi büyük önem taşır. Kış aylarında ise bitki toprağının mutlaka tamamen kuruması büyük bir önem taşımaktadır. Sulama konusunda en çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise suyun sıcaklığıdır. Para ağacı sulama işlemi için mutlaka oda sıcaklığında bir su tercih etmeniz gerekiyor. Bunun yanında şebeke suyu kullanmamaya da özen göstermelisiniz. Çünkü şebeke suları bitkilere ciddi anlamda zarar verebilmektedir.

Bitkide gözle görülür bir değişiklik olmadığı sürece kullanılan su ölçüsü ve kabı değiştirilmemelidir. Her zaman aynı ölçüde su vermeye dikkat etmelisiniz. Bunun yanında verdiğiniz suyun toprağının her yerine ulaşmasına dikkat etmelisiniz.

Para Çiçeğini Evde Nereye Koymalısınız?

Evinizde çiçeklerin bulunmasından keyif alıyorsanız para ağacı alarak dekorasyona güzel bir hareket getirebilirsiniz. Para ağacı Çin felsefesine göre bolluk ve bereketi simgelemektedir. Bu nedenle de birçok kişi evinin en güzel köşesine bir para ağacı koyuyor. Para ağacı yalnızca bolluk ve bereket için evlerde yetiştirilmiyor. Aynı zamanda iyi şans için de bu bitkiden yararlanılıyor. Vücuda denge veren, pozitif enerji sunan bu bitki son derece güzel bir bitki türüdür. Enerjisi çok güçlü olan para çiçeği sağlam bir kök yapısına sahiptir. Feng Shui bitkilerinin parayı çeken etkisi olduğu düşünülmektedir.

Suya az ihtiyaç duymasına karşın sıcaklık ihtiyacı çoktur. Bu nedenle de oturma odasında ya da salon ortamlarında rahatlıkla köşelere koyabilirsiniz. Bunun yanında bu bitkiyi tül arkasından güneş alabileceği herhangi bir yere koyabilirsiniz. Yalnızca kış aylarında bulunduğu yerde sıcaklık değerinin çok düşük olmamasına dikkat etmelisiniz.

Para Ağacı Çiçek Açma Dönemi

Oldukça farklı ve özel çiçek türleri arasında yer alan para ağacı çok sevilen bitkiler arasındadır. Bu bitkiyi besleyen çoğu kişi İnternet üzerinden para ağacı çiçek açar mı sorusunun yanıtını araştırmakta. Bu bitkiler yetiştirilmeye başladıktan yaklaşık 4 yıl sonra çiçek vermeye başlar. Çiçek vermeye başlayana kadar ise yeşil yapraklı bitkiler sınıfı içerisinde kendisine bir yer edinir. Fakat çiçek açtığında son derece güzel çiçekleri ile beklediğinizden daha iyi bir görüntü sunar. Para ağacı çiçeği bakımı yaparken de dikkat edilecek unsurlar bulunur.

15 metreye kadar uzayan bu bitkinin yaprakları birkaç parçadan oluşuyor. İri yaprakları olan bitki son derece gösterişli bir çiçek yapısına sahiptir. Bunların yanında çiçeklerinin güzel kokulu olması da sevilen özellikleri arasında yer alıyor.

Para Ağacı Bitkisini Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Pachira Para ağacı bitkisini çoğaltma konusunda da belirli noktalara dikkat etmelisiniz. Bu bitkinin çoğaltılması için dal ve gövde var ise bunlardan birinin gövdeye yakın bir yerden kesilmesi gerekir. Sonrasında belirli bir süre suda bekleterek bu dalı köklendirin. İşlem sonrasında köklenmiş olan dalı saksıya ekin. Saksının boyutlarının uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Budama işlemi yapacaksanız mutlaka kışın sonlandığı dönemde yapmalısınız. Havaların güzelleştiği ve baharın kendisini hissettirdiği dönemler uygundur. Budama için servinin uzamış kısımlarını kesmeniz yeterli olur. Ancak servinin dalından kesilen uçların hava almamasına özen göstermeniz gerekiyor. Bunun için de budadığınız kısımların soğuk bir diş macunu ile çiçek dalının budanan kısımlarının kapatılması gerekir. Böylece bitkinin kesik kısımları hava almaz ve daha sağlıklı bir şekilde büyüme imkanı elde eder.

 

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri