Nazardan Korunmak İçin Okunan Dua

Nazardan korunmak konulu yazımıza bir soru ile başlayalım nazar var mıdır? Evet vardır ve haktır. Beğenerek, imrenerek veya kıskanarak bakarsak nazar dediğimiz şey ortay çıkar.

Nazardan korunmak da hak zira nazar öyle bir şey ki insana, hayvana ve hatta cansızlara bile nazar değer. Nazar hasta yapar ileri gitse hatta öldürebilir. Zayıflara kadın ve çocuklara daha çok etkileyebilir.

Hz. Peygamber efendimizin (s.a.v.) döneminde Esed oğullarından birinin nazarı çok değiyordu. O zat 3 gün bir şey yemez ve sonra çadırını kaldırıp oradan geçen bir deveye (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) dese deve yere düşer ve hastalanırdı.

Bunu bilen müşrikler bu adama Hz. Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini tembih ettiler. Lakin planları tutmadı ve Allah Resulullah’ı bunun nazarından muhafaza etti.

Nazarı sadece kötü nazar olarak düşünmeyelim zira Resûl-i Ekrem (s.a.v.) “Kim hoşuna giden bir şey görür ve ‘Mâşâallah lâ kuvvete illâbillâh okursa derse ona hiçbir şey zarar vermez.” (Beyhaki) demesi gösteriyor ki iyi niyetli de olsa nazar olabiliyor. Onun için hoşumuza giden bir şey olursa bu kelimeleri söyleyelim.

Nazar ayeti

Bu konuda Kalem suresinin 51. ayeti inzal olmuştur. Bu ayet şöyledir.

Nazardan korunmak
Nazar ayeti

“Ve in yekâdullezîne keferû leyüzliguneke biebsârihim lemmâ semîûzzikra ve yekûlûne innehu lemecnûn(un). Vema hüve illa zikrüllilalemin(e)”

Zira Kur’an’da kalem suresi 51. ayette “İnkâr edenler Kur’an’ı dinlediklerinde (duyduklarında) neredeyse seni gözleriyle yıkıp (yiyip) devireceklerdi.” Nazardan korunmak için bu ayeti tek sayılar ile okuyabiliriz.

Peygamberimizin Nazara Karşı Okuduğu Özel Bir Dua Var Mıdır?

Peygamber Efendimiz (s.a.v) torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’e nazar değmemesi ve her türlü şerlerden, kötülüklerden muhafazası için şu duayı ettiği ettiği bildirilmiştir.

Nazar duası
Nazar duası

“Euzubi kelimâtillâhi’t-tâmmeti minkülli şeytanin ve hammetin ve minkülli aynin lammeh.”

Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden (zehirli hayvanlardan) ve kem gözlerden eksiksiz (tam) kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) nazar için, “Allahümme barik fihi vela tedarruhü” okurdu yani “Allah’ım, bunu mübarek eyle. Ona zarar dokunmasına izin verme.” . (İbni Sünni)

Nazardan korunmak için Hadis-i Şerifler

“Fatiha suresi ve Ayet-el Kürsi okuyan kimseye o gün nazar değmez” ( Deylemi)

Peygamber Efendimiz (s.a.v)  Nas suresi ve Felak Suresini okuyup dedi ki  “Bu iki sure ile ( kötülüklerden ve nazardan ) muhafaza olunun. Hiç kimse bu iki sure ile muhafaza edildiği gibi, başka hiçbir şey ile korunamaz.” ( Ebu Davud)

Sabah-akşam, her kim 3 defa;

korana virüs için okunacak dua
Belalara karşı okunacak dua

“Bismillahillezi layedurru maasmihi şeyün filardı vela fissemai ve hüvessemiulalim” okuyan, büyü, nazar ve zulümden korunur. (İbni Mace)

Yine Resûl-i Ekrem (s.a.v.) “Kim hoşuna giden bir şey görür ve ‘Mâşâallah lâ kuvvete illâbillâh okursa derse ona hiçbir şey zarar vermez.” (Beyhaki)

Nazar Değen Kişi veya Eşyaya Okunacak Dualar

Nazar Değen Kişiye Sırası İle  aşağıdaki sureler 7.şer kez okunur.

-Fatiha Suresi, -Ayet-el Kürsi, -Kafirun Suresi, -İhlas Suresi, -Nas Suresi, -Felak Suresi

Nazardan korunmak için en iyi yol bol dua etmek ve yukarıda izah edilen şeyleri yapmaktır. Yoksa nazar boncuğu, öküzün boynuzu, atın nalı veya sarımsak gibi şeylerden medet ummak bir Müslümana yakışmaz ve tesirleri yoktur olamazda. Zira nazardan korunmak tesirini Ancak Allah verebilir vesselam.

Günlük okunacak dualar ve anlamları için burayı tıklayabilirsiniz. Allah’a emanet olun vesselam.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri