Nazar Belirtileri Nelerdir ?

Toplumumuzda negatif enerji ve göz değmesi olarak da bilinen gören Nazar nedir? Nazar belirtileri nelerdir? Ve Hangi duaları okumalıyız? Bu yazımızda bu konuları işleyeceğiz.

Nazarın yani göz değmesinin mahiyeti ve nasıl gerçekleştiği bilinmemekle beraber bazı insanların bakışlarından olumsuz etkiler ile geldiği ve bu durumun dinimizde de geçerli kabul edildiği bilinmektedir. Nazar belirtileri ortaya çıktığında genel sağlık, iş ve yaşam kalitemiz olumsuz yani negatif yönde etkilenmektedir.

Kıskançla, hasetle bazen de hüsnü nazar ile bakan bir kimsenin bakışlarından nazar yani göz değmesi olabilir. Bu konu da Kuran’da kalem suresi 51. Ayette aşağıda şu şekilde geçmektedir. Hadisi şerifte ise “Göz değmesi (yani nazar) haktır.” (Buhari) demiştir.

Nazar Belirtileri Nelerdir ?

Bir kişi üzerinde nazar (negatif enerji) olduğunu gösteren belirtiler vardır ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ani bir şekilde suskunluk ve içe kapanmak
  • Nedensiz sebepsiz yere anlamsız ağlama nöbetleri
  • Durduk yere kalp atışında hızlanma
  • Bedenin bazı bölgelerinde koyu renk tonlu lekelerin çıkması
  • Uyluk içi mavi lekelerin oluşması
  • Ani olarak hafıza zayıflaması, unutkanlık ortaya çıkması
  • Odaklama problemlerinin olması ve konsantrasyon yetersizliği
  • Aşırı halsiz hali, ciddi bir şekilde enerji kaybı yaşamak
  • Uyku problemlerinin ortaya çıkması

Bazı ciddi fiziksel tepkiler de ortaya çıkabilir ki bunlar durduk yere baş dönmesi, düzensiz ve hızlı kalp atışı, baş ağrıları ve bulantı hissetmek şeklinde görülür.

Kur’an-ı Kerim okunurken gözlerden yaş gelmesi, esnemek gibi birçok belirtiler kişi üzerinde nazar belirtileri olabileceği anlamına gelmektedir.

Nazardan Korunma Yolları

Nazardan korunma yolları ile bu negatif enerjiden korunmak mümkündür. Günlük olarak en azından 3’er defa Ayet-el Kürsi, Nas ve Felak, Fatiha ve İhlas surelerini okunması nazar oluşumunun önlenmesine ve nazar belirtileri olmasının önüne geçmeye vesile olmaktadır.

Nazar duası

Nazar duası olarak Kalem suresinin 51. ayeti okunur ki aşağıda Arapçası ve Türkçesini vereceğiz.

Nazar ayeti


“Ve in yekâdullezîne keferû leyüzliguneke biebsârihim lemmâ semîûzzikra ve yekûlûne innehu lemecnûn(un). Vema hüve illa zikrüllilalemin(e)”

“İnkâr edenler Kur’an’ı dinlediklerinde (duyduklarında) neredeyse seni gözleriyle yıkıp (yiyip) devireceklerdi.”

Evet nazar bir hakikattir ve nazar belirtileri de bir hakikattir. Bize düşen ise dua etmek, nazar duasını okumak ve Yasin, Ayetel kürsi ve Fatiha gibi sureleri okumaktır vesselam..

Hz. Peygamberin nazara karşı okudukları dua için buraya tıklayınız.

“Nazar Belirtileri Nelerdir ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri