Münafığın Hilesi

Değerli dostlarım. Bu yazımızda Peygamber Efendimiz zamanında gerçekleşen Hazreti Zeyd Bin Haris’in başından geçen ona yol arkadaşı olan ortağının yaptığı kötülüğü Münafığın Hilesi başlığı altında işleyeceğiz. Zeyd Bin Haris gibi Allah dostları dara düştüklerinde yüce mevlam onlara elini uzatır. Bazen bu el uzatma yol göstermek için olur, bazende ölümden kurtarmak için. İşte bu kıssa da İlahi Kudret sahibi olan Allah’ın azad edilmiş bir köleyi zalimin elinden kurtarışını anlatacağım. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

Münafığın Hilesi

Efedimiz zamanında Peygamberimizin azatlı kölesi ve evlatlığı Zeyd b. Haris hazretlerine içten inkarcı, dıştan imanlı görünen müfiklardan biri ortaklık teklifinde bulundu. Zeyd bin Haris’de onun hakiki müslüman olduğunu zannedip beraber ticaret yapmayı kabul etti.

Zeyd Bin Harisin Yolculuğu

Taif şehrine gitmek üzere para münafıktan olmak kaydı ile, birlikte mal getirip satmak üzere anlaşıp yola çıktılar. Yolda münafık, Hz. Zeyd’e : ” Yorulduk. Şu mağaraya girelim de bir müddet istirahat edelim.” dedi. Hazreti Zeyd de kalbinde hiç bir kötülük olmadığı için, onun bu teklifini kabul edip mağaraya girdiler. Halbuki münafık, Hz. Zeyd’e süikast hazırlamıştı. Orada Hazreti Zeyd bin Haris’i uyutup, elini ayağını bağladıktan sonra onu öldürecekti.

Münafığın Hilesi

Münafığın Planını Uygulamaya Başlaması

Bir süre sonra Zeyd uyudu, münafik da planini takbike başladı. Münafık Zeyd’in ellerini ve ayaklarını sıkıca bağladıktan sonra, onu uykudan uyandırdı. Zeyd uyandı ve baktı ki, elleri ve ayakları bağlanmış. Münafığa kendisini ne için bağladığını sordu. O da: “Siz bundan birkaç sene evvel Muhammed’le Taif’e gitmiştiniz. Orada O’nu öldürmek istediler. Fakat sen kendini siper yaparak O’nun hayatını kurtardın. Ama şimdi ben seni öldüreceğim. Çünkü sen o zaman Muhammed’i kurtaramasaydın, bugün aramıza bu fitne girmeyecekti ve Arap milleti bu zamana kadar iman edegeldiği putlarına ibadet etmeye devam edeceklerdi.” dedi ve hançerini çekip Zeyd’in üzerine yürüdü. Hazreti Zeyd canından çok sevdiği Resulullah’tan ayrılacağını ve bir daha dünya gözüyle Peygamber Efendimizi göremeyeceğini düşünerek çok üzülüyor ve göz yaşları ile “Ya Rahman!” diye nida ediyordu.

Mağara Dışından Gelen Sesler

O anda gaipten bir ses: “Dokunma!” dedi. Bu sesi duyan ve şaşkınlık içinde kalan münafik, mağaranın girişinde kendilerini gören birisi olduğunu zannederek, dışarı çıkıp baktı ki hiç kimse yok. Münafık :“Herhalde bana öyle gelmiştir.” dedi ve kimse yokmuş diye düşünerek, tekrar içeri girdi ve Zeyd’in üzerine yürüdüğünde, Hazreti Zeyd yine: “Ya Rahman!” diye nida ediyordu. O gelen ses bu sefer daha gür bir şekilde: “Dokunma!” diye bağırıyordu.

Daha fazla heyecana kapılan münafık, tekrar dışarı çıkıp bakıyor ki, yine hiç kimse yok. “Allah Allah!…” diyerek üçüncü defa Zeyd bin Haris’i öldürmek için hamle yaptığında bu sefer: “Dokunma!” nidası mağaranın ağzında duyuluyor. Bunun üzerine heyecanla mağaranın dışına çıkan münafık, tam teçhizatlı bir adamla karşılaşıyor.

Münafığın Akibeti ve Hazreti Zeyd’in Kurtuluşu

Neye uğradığını şaşıran münafığın dili boğazına akıyor ve karşısına dikilen silahlı zat, münafığın kellesini sorgusuz sualsiz tek hamlede kesiyor. Silahlı zat, daha sonra içeri girip Hz. Zeyd’in ellerini ayaklarını çözerek O’na bir isteği olup olmadığını soruyor.

Münafığın Hilesi

Zeyd Bin Haris’i Kurtaran Melek

Zeyd b. Haris ise kendine yardım eden zata: “Sen kimsin? Nereden geliyorsun? Sesin birincide, çok uzaklardan geliyordu, ikincide ve üçüncüde daha yaklaştın ve beni kurtardın!” dediğinde, O : “Ben seni kurtarmak için vazifelendirilmiş bir meleğim. Sen birinci defa nida ettiğinde, ben yedinci kat semada idim. İkinci kez nida ettiğinde ikinci kat semada idim. Üçüncü nidanda ise, mağaranın ağzına gelmiştim. Kafirin kellesini kesip canını cehenneme yollamakla, benim vazifem bitmiş oldu. Allah’a ısmarladık. Muhammed’e selam söyle.”deyip Hazreti Zeyd Bin Haris’in yanından ayrılıyor.

Hazreti Zeyd’in Durumu Efendimize Anlatması

Zeyd, bu hadiseyi Peygamberimize ve ashabına anlattığı zaman, bütün müminler göz yaşlarını tutamayıp ağlıyor ve Allah’a şükrediyorlar.

Kıssadan Hisse

Sevgili arkadaşlar. Münafığın hilesi Kıssasından hisse çıkartabilmek için öncelikle münafığın tanımını bilmek gerekir. Münafık ne demektir? Biz bunun cevabını öğrenirsek kıssaya daha hakim oluruz.

Münafığın Hilesi
Münafık= İki Yüzlü

Münafık Nedir?

Türk dil kurumuna göre münafık : “arabozucu, bölücü, karıştırıcı” anlamlarına gelir.

İslam ansiklopedisine göre münafık ise : Küfrünü gizleyerek kendini mümin gösteren veya imanla küfür arasında bocalayan kimse anlamına gelir.

Bu tanımlamalara göre münafık alında iki yüzlü, içindeki kötülüğü gizleyen fırsat bulduğu zaman kendine faydali tarafta olan kimsedir.

O halde kıssadan hisseye gelirsek münafık insanlar kendi menfaatleri doğrultusunda her şeyi yapabilecek kişilerdir. Kıssadaki münafık Hazredi Zeyd b. Haris’i zayıf anında uykuda yakalayarak onu öldürüp Efendimizi öncede Taifte öldürememenin hıncını alacaktı lakin hesaplamadığı birşey vardı o da Yüce Yaradandı. Allah’u Teala onun kalbinden geçenleri bildiği için meleğini Zeyd Bin Haris’i kurtarma görevi ile gönderdi ve münafığın kellesini alan melek Hazreti zeyd’i kurtardı. Ve münafık yine emelinde galip gelemedi.

Münafıklık ile ilgili yazımızı sitemizden okuyabilirsiniz.

Yüce Allah Bakara Suresinde münafıklar ile ilgili şöyle buyurmuştur :

9. AyetAllah’ı ve iman edenleri aldattıklarını sanırlar. Hakikatte sadece kendilerini aldatmaktadırlar. Farkında da değillerdir.

10. AyetOnların kalplerinde hastalık (şüphe ve şehvet) vardır. Allah da onların hastalığını arttırmıştır. Yalan söylemeleri/Yalanlamaları nedeniyle onlar için can yakıcı bir azap vardır.

11. AyetOnlara: “Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın.” denildiğinde: “Biz sadece ıslah edicileriz.” derler.

12. AyetDikkat edin! Onlar bozguncuların ta kendileridirler. Lakin farkında değillerdir.

Bakara Suresi

Nisa Suresinde ise :

138. Ayet-Münafıklara, kendileri için can yakıcı bir azap olduğunu müjdele!

145. Ayet-Şüphesiz ki münafıklar, ateşin en alt tabakasındalardır. Sen onlar için bir yardımcı da bulamazsın.

Nisa Suresi

Selam ve Dua İle Sağlıcakla Kalın Değerli Dostlarım…

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri