Makat Seğirmesi Neden Olur?

Makatın seğirmesi neden olur sorusunu merak edenler, makatın seğirmesi neden olur sorusuna hitaben, bunun daha çok olumsuz bazı fizyolojik etmenlerden ortaya çıktığını söylemek mümkün. Makatta titreme diğer bir anlamı ile seyirme ya da kas titreşimi olarak da ön plana çıkmaktadır. Tıp alanında ‘tremor’ ismi ile bilinir. Makat bölümünde böyle problemler söz konusu olduğunda, mutlaka uzman doktora görünmek büyük bir önem taşımaktadır.

Makat bölgesinde sadece titreme üzerinden bir sorun yaşanıyorsa bir nöroloji uzmanına danışmak, sorunun çözülmesinde etkili olacaktır. Eğer titreme belirtileri zamanla artış gösteriyorsa geç olmadan tedaviye başlanmalıdır. Böyle durumlarda belirtiler çok daha basit tedavi yolları ile çözüme kavuşturulabilmektedir.

Makat Seğirmesi (Titremesi) İle Oluşan Diğer Etmenler

Bazı durumlarda makat titremesinin yanı sıra farklı belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlar daha ciddi bir konuya temas ettiğinden dolayı, erken teşhis farklı tedavilerin uygulanmasına olanak tanır.

 • – Makat ağrısı
 • – Kanama
 • – Kaşıntı
 • – Yanma
 • – Bızzık Seğirmesi

Titreme ile beraber gelen bu belirtiler ileriki zamanlarda çok daha ciddi sorunlar yaratabilir. Bu tür durumlarda hem ameliyatlı hem de ameliyatsız tedaviler ön plana çıkmaktadır. Kolorektal cerrahi ve proktoloji ile ilgili tüm operasyonlar uzman doktorlar bünyesinde ele alınmaktadır. Meydana gelen belirtiler arasında titreme ilk olarak makat bölümünde çok az bir şekilde gerçekleşir.

Ancak zaman içerisinde titreme hiç kesilmeden sürekli hale gelebilmektedir. Bu da kişinin psikolojik açıdan kendisini çok kötü hissetmesine sebep olabilir. Cep telefon titremesine benzer bir etkinin de olduğu, bu hastalığı yaşayan kişiler tarafından belirtilmektedir.

makat titremesi
Makat Seğirmesi (Titremesi) İle Oluşan Diğer Etmenler

Makat Seğirmesi Neden Gerçekleşir?

Bu sorun hafif ya da ciddi konuları ele alabilmektedir. Ancak şiddeti olursa olsun geniş bir yelpaze altında farklı sebeplerden dolayı makatta seğirme ortaya çıkabilmektedir.

 • – Örneğin hayatın getirdiği stres ve yorgunluk ile kaygı bozukluğu problemlerin arasında yer almaktadır.
 • – Aşırı kafein tüketimi seyirmeleri değişik şiddeetlerde ortaya çıkarabilir.
 • – Kortizon, amfetamin ve kafein gibi benzeri farklı ilaçların kullanımı da makatta seğirme sorunu yaratmaktadır.
 • – Alkol bağımlılığı yine en önemli sebepler arasındadır.
 • – Bazı kas hastalıklarından ötürü ortaya çıktığı da biliyor.
 • – Cıva zehirlenmesi
 • – Tiroid bezinin aşırı çalışması
 • – Parkinson hastalığı
 • – Böbrek yetmezliği
 • – Karaciğer yetmezliği
 • – Hipoglisemi
Makat Seğirmesi Neden Gerçekleşir?
Makat Seğirmesi Neden Gerçekleşir?

Tüm bu etmenler makatta seğirme problemlerini gün yüzüne çıkarabilmektedir. Bu durumu tam olarak teşhis etmek tedavi açısından büyük bir öneme sahiptir. Hangi sebepten dolayı ortaya çıkıyorsa, buna uygun bir şekilde tedavi gerçekleştirilmelidir. Nitekim makatta seyirmeye neden olan belirtilere bağlı olarak etmenler değişkenlik göstermektedir.

Eğer makatta seğirme ile ilgili şikayet veya yakınlarınızda varsa hemen erkenden bir uzman nöroloji görüşmeniz gerekmektedir. Fazla paniğe kapılmanıza da gerek yok. Nitekim günümüz tıp dünyasında makatta seğirme ile ilgili sorunlara farklı yöntemler doğrultusunda çözümler bulunmaktadır. Önemli olan uzman nöroloji bünyesinde gerçekleştirilecek olan tetkiklerle belirtilerin tam olarak ortaya çıkmasıdır.

Makat Seğirmesi Problemi

Genital bölge seğirmesi: Bu sorun günümüzde hem erkekler hem de kadınlar açısından meydana gelebilmektedir. Özellikle kadınlarda erkeklere göre daha çok görülür. Belirtiler arasında daha çok fiziksel olarak sorunlar ön plana çıkar. Ancak aynı zamanda psikolojik olarak da meydana gelen birtakım etmenler söz konusudur.

Özellikle küçük yaşlarda yaşanan bazı travmalar ya da istenmeyen durumlar yetişkin döneme gelindiğinde bu sorunu ortaya çıkarabilir. Böyle durumlarda tedavisi oldukça kolaydır. Öncelikle uzman bir nöroloğa göründükten sonra psikiyatri doktoru ile birebir görüşme sorunun giderilmesinde olarak tanıyabilir. Bu durum titreme ile birlikte zaman içerisinde kasılma gibi problemler de ortaya çıkarabilir. Bu yüzden erken teşhis ve tanı bu hastalık için büyük bir önem taşımaktadır.

Kaynak: Makat seğirmesi neden olur

1melek.com petinya.net Kedi isimleri