Mahşer Günü Durumuzu Anlatan Harika Bir Dini Kıssa

Mahşer günü o kadar dehşetli ki o zaman dünya da kaldığımız anlara bakıp keşke şöyle yapsaydım, keşke şöyle olsaydı diyeceğiz. Böyle olacağı muhakkak öyle ise hadisattan ders almak temennisiyle başlayalım.

Gerek mahşer günü ile ilgili anlatacağımız bu hikaye gerek başka dini kıssalar ve hikayeler ibret nazarıyla bakıp ders almak icap eder. Hele sanal alemde gezerken karşımıza çıkıyorsa bir hikmet vardır deyip okumak icap eder..

Bir Dini Hikaye

Zülkarneyn (a.s) ordusuyla bir gece yolda giderken emir verdi ve dedi ki “Ayağınıza takılan şeyleri toplayın”

Ordu içinde bulunan askerler bu emri duyunca; içlerinden bir grup dedi ki “Zaten çok yürüdük ve çok yorulduk. Bir de gece vakti ayağımızı takılan şeyleri toplayarak boşuna mı ağırlık yapalım. Hiçbir şey toplamayacağız dediler ve bir şey toplamadılar.

İkinci grup ise ise kendi aralarında konuşarak dediler ki “Madem ki Komutanımız bize emretti, az da olsa toplayalım, onun emrine muhalefet etmeyelim. Çünkü ordun komutanı odur ve itaat lazımdır.”  az da olsa bir şey topladılar.

Üçüncü bir grup ise bu emri işitince “Komutanımız bir şeyi emrediyorsa boşuna söylemez. Bildiği muhakkak bir şey , bir hikmete vardır. Dediler ve bütün ne varsa topladılar.

Sabah olmuştu bir de baktılar ki, meğer bir altın madeninden geçmişler ve ayaklarına takılan şeylerin altın olduğunu fark etmişler.. Bunu fark edince :

Hiç toplamayan birinci grup “Ah neden almadık! Neden dinlemedik komutanımızı?. Keşke sözünü dinleyerek alsaydık! Hiç olmazsa bir tane bari alsaydık dediler ve pişman oldular.

Az toplayan ikinci grup ise “Ah ki ah keşke biraz daha fazla alsaydık da ceplerimizi, abalarımızı ağzına doldursaydık diye kendilerine sitem ettiler.

Çok toplayan üçüncü grup ise “Keşke üzerimizde olan gereksiz, lüzumsuz eşyaları atsaydık da daha fazla alsaydık. Daha fazla doldursaydık diyerek, fazla almalarına rağmen üzüldüler.

Bize bir ders

İşte bu misalde geçtiği gibi, Ahirete giden bütün insanlar bunlar gibi ağıtlarda bulunup pişman olacaklar.

Kafir olan diyecek ki “Keşke biz de iman etseydik, inansaydık da hiç olmazsa Cehenneme girsek de sonra inancımız nedeniyle biz de Cennete girerdik, hiç olmazsa ebedi cehennemden kurtulurduk.

Mümin olan fakat sevabı az olanlar diyecekler ki “Keşke bizler biraz daha fazla sevap işleseydik de, hiç cehenneme gitmeseydik veya daha fazla nimete, ikrama kavuşsaydık”

Mümin olan ve çok sevabı olanlar ise “Keşke dünya da Cennette ki Makamımızı biraz daha attıracak daha çok namaz kılsaydık, daha çok sadaka verseydik, daha çok oruç tutsaydık, daha çok …. diyeceklerdir.

Rabbim bu mahşer günü dini kıssasından ve dini hikayelerden ders almak nasip etsin hepimize vesselam.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri