Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır?

Kuşluk namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Önemi nedir? Hakkında ayet ve hadis var mıdır? Bu namazın bir zamanı var mıdır? gibi soruların cevabını yazacağız inşallah.

Kuşluk namazına aynı zamanda duha namazı veya işrak namazı da denir. Nafile namazlar içinde geçen en faziletli namazlardan birisidir.

Bu namaz direk olarak Kuranda geçmemekle birlikte sahih hadislerde geçmektedir. Hz. Peygamber (sav) bir hadisi şerifte “Her gün, vücudunuzda bulunan her bir kemiğin için bir sadaka gerekmektedir. Her tespih, tahmid her bir tehlîl bir sadakadır, emr bi’l-ma’rûf bir sadakadır, nehy ani’l-münker de bir sadakadır. Bütün bu yapılanlara kuşlukta kılınan 2 rekât namaz kâfi gelir.” (Müslim, Müsâfirîn, 84)

Ebu Hureyre hazretleri şöyle rivayet eder “Dostum Hz. Resulullah (sav) bana, her ay 3 gün oruç tutmayı, 2 rekat kuşluk namazı kılmayı ve yatmadan önce vitri eda etmeyi tavsiye buyurdu.” (Buhari, Teheccüd, 33)

Bir vakit Peygamber Efendimiz (sav) bir beldeye askeri birlik sevk etmişti. Bu askeri birlik çok kısa zamanda büyük ganimetlerle geri döndüler.

Bunun üzerine Hz. Ebubekir dedi ki “Ya Resûlallâh! Biz bundan evvel bu askerlerden daha çabuk dönen ve daha çok ganimet ile dönen başka bir birlik görmedik”

Bu sözler üzerine Hz. Peygamber (sav) “Ben size bundan daha hızlı dönen ve daha fazla ganimet getiren bir şeyi haber vereyim mi?” dedi ve ekledi “Birisi güzelce abdest alır, mescide gelir, sabah namazını kılar, akabinde kuşluk namazı eda ederse bu kişi daha çabuk dönmüş ve daha fazla kazanmış olur.” (İbn-i Hibbân, VI, 276)

Bu namazın kılmanın hükmü sünnettir.

Kuşluk Namazı Ne Zaman Kılınır?

İşrak veya duha namazının vakti güneşin doğup ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 45-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan takvimlerinde, güneşin doğuş saati bilgisi bulunmaktadır.

Kuşluk Namazı Kaç Rekattır?

Hadis rivayetlerine baktığımızda çokça teşvik edilen duha namazı dört, sekiz ya da on iki rekât olarak kılınabilir. (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 78-83). Bununla birlikte en az iki rekat olarak kılınabileceği de ifade edilmiştir. İşrak namazı kılınırken iki rekâtta bir selam vermek çok sevaptır. Bununla beraber dört rekâtta bir de selam verilerek kılınabilir.

Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır?

Besmele çekilerek kuşluk namazı için şu şekilde niyet edilir. “Niyet ettim Allah rızası için Kuşluk namazı (Duha namazı,işrak namazı) namazını kılmaya.”

Niyetten sonra tekbir alır ve eller erkeklerde göbek hizasına, kadınlarda ise göğüs hizasına bağlanır.

1. Rekat

Sübhaneke, (Euzü besmele) Fatiha Suresi akabinde zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim okuruz.

Rükuya giderek üç defa Sübhane Rabbiyel Azîm deriz. Ondan sonra iki defa arka arkaya secde gideriz. Bu secdelerde 3’er defa, “Sübhane Rabbiyel Aliyyil âlâ” deriz ve ayağa kalkarız.

2. Rekat

Besmele ile birlikte Fatiha Suresi sonrasında zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim okuruz.

Rükuya giderek üç defa Sübhane Rabbiyel Azîm deriz. Ondan sonra iki defa arka arkaya secde gideriz. Bu secdelerde 3’er defa, “Sübhane Rabbiyel Aliyyil âlâ” deriz.

İkinci secdeden sonra tahiyyata oturur ve Ettehiyyatü, salli ve bârik duaları okuduktan sonra önce sağ tarafa, sonra da sol tarafa esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek selam veririz.

İşrak namazı kaç rekat kılınacaksa, belirtildiği şekilde ikişer veya dörder rekat olarak bu şekilde kılınır.

Bu kıymetli Duha namazı kılmayı Allah hepimize nasip etsin inşallah.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri