Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir? Bu aktiviteler kişinin ruhsal ve bedensel gelişimi için son derece önemlidir. Herkesin mutlaka yapması gereken ve hayattan doyum almasını sağlayan aktivitelerdir. Kişisel gelişim süreci, kişinin bebekliğinden başlayıp ölümüne kadar devam edebilen uzun soluklu bir süreçtir. Kişinin her alanda kendini geliştirme sürecidir. Kullandığı ve benimsediği her türlü davranışa kişisel gelişim aktiviteleri denir.

Kişi her yaşta kendini geliştirebilir. Hayatı daha kolay anlamamızı bulunduğumuz çağa uyum sağlamamızı kolaylaştırır. Başarılı ve daha sağlıklı, mutlu bir yaşam için kişisel gelişim aktivitelerinde bulunulabiliriz. Kişisel gelişim aktiviteleri, kişiyi geliştiren ve yenileyen aktivitelerdir. Kişilere artı değer kazandıran, hayatta daha mutlu ve umutlu olmasını sağlayan aktivitelerdir. Kişinin faydalı davranışlar ve üretken olması için bu aktivitelerin yapılması gerekiyor. Kişinin yeteneklerini ve becerilerini fark etmesine yol açar.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Kişide Nasıl Bir Değişiklik Göstermelidir?

Kişisel gelişim aktiviteleri kişide olumlu yönde bir farklılık kazandırması beklenmektedir. Kişiyi negatif etkileyen, sıkıcı ve bunaltıcı aktiviteler olarak değerlendirilemez. İçi dolu olmayan ve kişiye olumlu yönde bir etki kazandırmayan aktivitelerden uzak durmalıyız. Kişinin hoşlanmadığı, sırf yapıyor görünmek için yapmış olduğu aktiviteler yapmak sağlıklı değildir. Bu tür faaliyetler kişinin hem zaman kaybetmesine hem de maddi zarara uğramasına neden olur. Kişi kendinde bu gelişimi gerçekten istiyor olmalı ve seveceği, kendisine uygun kişisel gelişim aktiviteleri yapılmalıdır. Kişi bu aktiviteleri belirlerken gelecek hedefleri doğrultusunda faaliyetlerde bulunmalıdır.

Kişisel gelişim aktiviteleri, hayata farklı ve daha anlamlı bir açıdan bakmanızı sağlar. Bununla birlikte özgüveniniz ve cesaretiniz artar. Hayatta daha çok anlam bulur ve daha çok tat alırsınız. Sizi mutlu edecek ve başarılı bir hayat sürdürmenizi sağlar. Kendi hayatınız ile ilgili memnuniyetinizi arttırır ve daha doyumlu bir hayat yaşarsınız.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim aktiviteleri yapmak, kişi için umut ve huzur verici olmaktadır. Kişi karamsarlığa kapıldığında, umutsuz olduğunda, korktuğunda bu aktivitelere sığınabilir. Birçok çeşitte kişisel gelişim aktivitesi bulunmaktadır. İnsanoğlunun uçsuz bucaksız bir kapasitesi vardır. Kişilerin ilgi alanları, becerileri ve hoşlandığı şeyler birbirinden farklı ve çeşitlidir. Kişi her daim gelişime açık olmalı, hobi edinmeli ve hayata anlamlar yüklemelidir. Hayatın zor olduğunu kabul etmek ve kişinin kabuğuna çekilmesi gelişimi durdurur. Kişi üretemez ve gelişemez. Böyle olunca da hem ruhen hem de bedenen kişi olumsuz etkilenir. Kendine ve başkalarına karşı yararlı olmayan insan mutsuz olur, hiçbir şeyden zevk alamaz ve hayatın kötü olduğu yanılgısına düşer. Bundan dolayı kişi mutlaka hayatına kişisel gelişim aktivitesi katmalı ve bir gelişim haritası çizmelidir. Bu aktiviteler, önemli bir motivasyon kaynağıdır.

Kendinize Uygun Bir Kişisel Gelişim Aktivitesi Seçmek İçin Ne Yapmalısınız?

Kişisel gelişim aktivitelerinden maksimum düzeyde yararlanmak istiyorsanız? Kendinize uygun bir aktivite seçmeye özen göstermelisiniz. Her şeyden önce kendinizi tanımalısınız. Değerlerinizin farkında olmalısınız. Kişinin temel değerlerini yansıtmadığı bir hayat, ona kendisini eksik hissettirir. Kişi kendini tanımalı ve değerlerinin farkında olmalıdır. Önyargılarını, korkularını, tahammül edemediği durumları bilmelidir.

Kişi kendine uygun bir aktivite belirlemek istiyorsa gelişim vizyonunu belirlemelidir. İleride nasıl bir siz olmak istiyorsunuz karar vermelisiniz. Bir yerden başlayın, yolda nasıl bir siz olabileceğinize karar verebilirsiniz. Kişisel gelişim aktivitesi seçmek için günlük ritüellerinizi takip edin. Eğer ritüeliniz yoksa kendinize en uygun ritüeli bulun. Kişisel gelişiminiz için bedeninize ve ruhunuza iyi bakmalısınız iyi beslenmeli ve spor yapmalısınız.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

  • Kişiyi geliştiren yenileyen, değer kazandıran, hayatta daha mutlu olmasını sağlayan aktivitelerdir. Kişisel gelişim aktiviteleri sayısızdır. Kişi kendine ve kişiliğine en uygun aktiviteyi seçmeli ve bunu düzenli olarak yapmaya çalışmalıdır.
  • Kitap okumak, kişinin yapabileceği, onu geliştirecek en önemli aktivitedir. Öneriyoruz kitap okumak herkesin mutlaka yapması gereken bir kişisel gelişim aktivitesidir.
  • Spor yapmak, yine herkes tarafından mutlaka yapılması gereken bir aktivitedir. Spor beden ve ruh sağlığı için önemlidir sporun içinde birçok dal vardır. İlginize göre plates, yürüyüş, voleybol gibi sporlar yapabilir ya da dövüş sporları ile ilgilenebilirsiniz.
  • Müzik dinlemek ve müzik yapmak sizi iyi hissettiren en önemli aktiviteden birisidir. Sevdiğiniz bir enstrümanı çalmayı öğrenmek için harekete geçebilirsiniz. Bununla birlikte her gün sevdiğiniz şarkıları dinleyebilirsiniz.
  • Yemek yapmak yeni yemekler öğrenmek, herkesin mutlaka yapması gereken bir aktivitedir. Günlük hayatta da işinize yarayacak olan bu aktivite, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Yeni bir oyun öğrenin oyunu sevdikleriniz ile birlikte oynayın. Bu yapabileceğiniz en iyi aktivitelerinden biridir.
  • Yabancı dil öğrenmek, kendiniz için yapabileceğiniz iyi aktivitelerden biridir. Eğer İngilizce bilmiyorsanız Fransızca, Almanca ya da Arapça gibi farklı diller öğrenebilirsiniz. Bu dillerden birini öğrenmek emin olun mutlaka bir yerlerde işinize yarayacaktır.
  • Yeteneklerinizi keşfetmek ve bu yeteneklerin üzerine giderek onları daha iyi hale getirmek. Yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biridir. El sanatlarına ilginiz hangi seviyede belki de daha önce hiç denemediğiniz bir el sanatına yeteneğiniz vardır. Bunu öğrenmek için mutlaka denemeniz gerekmektedir.
  • Daha önce denemeye çekindiğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da kendi dininiz veya başka bir dinin gereklerini öğrenebilirsiniz. Sayılabilecek yüzlerce kişisel gelişim aktivitesi bulunmaktadır. Kişiye zenginlik katan, ufkunu açan, kültürel anlamda gelişmesini sağlayan farklı bir çok aktivite var.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Yapmak

Kişisel gelişim alanında yapabileceğiniz aktivitelerle daha ileriye gidebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için çalışmaya özen göstermelisiniz. Bunun için yeni kitaplar okumalı, kendinize iyi bakmalı ve spor yapmalısınız. Hayatınıza kişisel gelişim aktiviteleri kazandırmak istiyorsanız? Yapabileceğiniz en iyi şey kötü alışkanlıklardan uzak durmaktır. Bu alışkanlıkları bırakmayı deneyebilir ve gerekiyorsa profesyonel destek alabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek için blog yazabilir ve eksilerinizi mutlaka kabul etmeye çalışmalısınız. Araştırmalı, sorgulamalı ve kendinizi tanımalısınız. Kendinize yalan söylememeli, eksilerinizin üzerine gitmelisiniz. Fikirlerinizi not alın ve bunların üzerine gitmek için kendinize bir söz vermelisiniz.

Kişisel gelişim konulu filmler izleyebilirsiniz. Gelişiminize katkı sağlayacak olan siteleri ve dergileri takip edebilirsiniz. Eleştirilere açık olmalı, size zarar verecek kişilerden ve çevrelerden uzak durmalısınız. Kendinize yol haritası belirleyerek işe koyulabilirsiniz. Bu sizin hayatınız. Kendinize karşı dürüst olmalı ve ilk adımı atmalısınız. Bu aktiviteleri düzenli yapmak ve ritüel haline getirmekte sizin elinizde. Sürekli okumalı ve araştırmalısınız. Hayatınızın patronu siz olun ve ipleri elinizden bırakmayın.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Yapmak

 

Kişisel Vizyon Misyon Nedir?  isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

1melek.com petinya.net Kedi isimleri