Kısa Kıssalar Az Kalsın 20 Kuruşa Dinimi Satıyordum

Dini kısa kıssalar o kadar güzeldir ve ibretliktir ki güzel bir nazar ile dinleyenlere güzel katkılar verir. İşte bu hikayede ahlaklı ve erdemli sahibi olmak ile nefsin tuzağına düşmez isek neler kazanırız onu anlatıyor olacağız inşallah.

İnsanoğlu işte her zaman imtihan olunuyoruz. İnsan oğlu şaşar demişler bazı imtihanlarımız var ki sadece kendimizi değil belki temsil ettiğimiz makamı, topluluk ve belki İslam dinini dahi etkiliyor. İşte bu kısa kıssalar dünyasından anlatacağımız hikaye bu nevidendir.

Belki şahsını nefsini düşünsen ondan elde edeceğin menfaat 3-5 kuruş lakin zarara bir baksan bir dünya dahi ahiret zarardadır. Onun için bizler her zaman uyanık olalım, ahlaklı olalım ve rızayı ilahiye mazhar olmak noktasında hareket edelim.

Kısa kıssalar

Bir vakit İngiltere Londra’da bulunan bir camiye yeni bir imam tayin edilmiş. Bu imam görevli olduğu camiye gidebilmek için hep aynı otobüse biniyor hatta çoğu zaman da aynı şoföre denk geliyormuş.

Bir gün camiye gitmek için otobüse binen imam bilet almış lakin şoför farkına varmadan Türk parası karşılığı ile 20 kuruş fazladan para vermiş.

İmam otobüs şoförünün yanlış olarak verdiği parayı oturduğu vakit saydıktan sonra fark etmiş. Aklından “20 kuruşu geri versem mi ki şoföre?” diye düşünmüş.

Hemen arkasından içinden fena bir ses ona demiş ki “20 kuruş ne ki çok gülünç bir para ve bu şoförün de umurunda bile değildir. Hem otobüs şirketi de çok paralar kazanıyorlardır bu 20 kuruş onlara bir şey ifade etmez.”

Vicdanın sesi

İmam ineceği durağa gelinceye kadar vicdanı ile o fena ses arasında geldi gitti. Durağa yaklaşınca içinden gelen fena sesi değil vicdanının sesini dinleyerek ayağa kalktı ve şoförün yanına gitti.

Elinde tuttuğu 20 kuruşu şoföre uzatarak demiş ki “Bilet için size verdiğim paranın üstünü fazladan verdiniz.” geri alınız.

Şoför ise imama bakarak gülümsemiş ve demiş ki “Siz camiye yeni gelen imam değil misiniz? Uzun bir zamandır caminize gelerek sizi ziyaret etmek istiyordum. Zira İslam’ı sizden öğrenmek istiyorum.

Fazla parayı da bu yüzden bilerek size fazladan verdim ve nasıl tepki vereceğinizi görmek istedim. dedi.

Bu sözleri duyan imam otobüsten inerken adeta ayakta duracak mecali kalmamış ve neredeyse yere yığılacak, düşecekken bir direğe tutunuvermiş.

İmam bir yandan gözlerinden yaşlar dökülüyor, bir yandan da kendi kendine diyormuş; “Allah’ım az kalsın İslam’ı 20 kuruşa satıyordum!”

https://www.youtube.com/watch?v=itmV5tVYSrU&t=7s

Netice

Dini kısa kıssalar bizlere ders ve ibret verir. Tabi bu dersi alana değil mi? İşte şeytan ve nefsimizin sözleriyle değil, geçici menfaat ile değil ahlaken ve ahiret noktayı nazarından hareket etmek bize her zaman kazandıracaktır.

Kısa kıssalar dünyasından anlattığımız bu ibretlik hikayeler hakkında ne düşünüyorsunuz lütfen bize yorumlar ile düşüncelerinizi aktarınız….

“Kısa Kıssalar Az Kalsın 20 Kuruşa Dinimi Satıyordum” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri