Kedilerin ateşi nasıl düşer ?

Kedilerin ateşi nasıl düşer, kedi besleyen kişiler tarafından merak edilen önemli konulardan biridir. Kedinizin ateşinin olduğunu düşünüyorsanız ilk yapılması gereken mutlaka bir veteriner hekime götürmek ve veteriner hekimin önerileri doğrultusunda müdahale etmek olacaktır. Kedilerde yüksek ateş genel olarak altta yatan bir sağlık sorununa işaret eder. Bu nedenle altta yatan nedenin bilinmesi doğru müdahaleyi kolaylaştırır.

 

Kedilerde Ateş Belirtileri

Kedilerde ortaya çıkan yüksek ateş belirtileri altta yatan nedene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yüksek ateşi olan kedilerde genellikle;

 • Yüksek vücut sıcaklığı
 • Halsizlik ve iştahta azalma
 • Burun ve gözlerde akıntı
 • Solunum problemleri
 • Titreme
 • Değişkenli gösteren hareketler şeklinde ortaya çıkar.

Bu semptomları gösteren evcil hayvanınız için ateşi olan kediye ne iyi gelir düşüncesi içerisindeyseniz, ona müdahale etmeden altta yatan nedeni saptamak doğru bir müdahalenin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Bir Kedinin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Evcil hayvan besleyenler, hayvanlarında ortaya çıkan değişiklikleri gözlemleyerek hayvanın sağlık durumu hakkında genel bir yargıya ulaşabilirler. Kedilerde ateşe bağlı semptomların gelişmesi ve hayvanın yüksek ateş nedeniyle farklı davrandığını gözlemleyebilirler.

En sevdiğiniz patili dostunuz halsizlik ve iştahsızlık gibi rutin dışı davranışlar sergiliyor ise, bunun yanında tıpkı insanlarda olduğu gibi titreme nöbetleri şeklinde bir davranışı varsa yüksek ateş şüphesi ile ona yaklaşabilirsiniz. Kedilerin ateşi kaç olmalı sorusunun cevabını bilmek yüksek ateş konusunda bilgi sahibi olmak demektir. İnsanlardan daha yüksek bir vücut sıcaklığına sahip olan kedilerde 38-39 derecenin üstündeki ateş ölçümleri yüksek ateşi düşündürmektedir.

Kedi Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bir kedinin ateşinin ölçülmesinde kullanılan en doğru yol rektal(makat) ölçümüdür. Bu ölçüm için steril olarak hazırlanmış olan termometre nazik bir biçimde makata yerleştirilerek aletin kedinin ateşini ölçmesi beklenir. Normalde kediler için uygun vücut sıcaklığı 38 veya 39 derecedir. Ölçtüğünüz değerler bu derecelerin üzerinde çıkarsa yüksek ateş durumu ile karşı karşıya olduğunuz söylenebilir.

Kedinin ateşi olursu ne olur sorusu, hayvanının ateşini ölçen ve yüksek ateş derecesi ile karşılaşan kişiler tarafından araştırılan bir konudur. Bu durum ile karşı karşıya kalan kedi sahipleri öncelikli olarak veteriner hekime danışmalıdır.

Kedinin ateşi nasıl ölçülür konusunda daha derin bilgi sahibi olmak ve doğru yöntemi öğrenerek ateş ölçme işlemini hatasız bir biçimde yapmak için veterinerinizden bu işlemi sizlere göstermesini isteyebilirsiniz.

Kedilerde Ateş Kaç Olmalıdır?

İnsanlara nazaran daha yüksek vücut sıcaklığına sahip olan kediler normal şartlarda 38-39 derece aralığında bir vücut sıcaklığına sahiptirler. Bu değerlerin üzerinde çıkan ölçümler yüksek ateş olarak kabul edilmeli ve gerekli tedbirler vakit kaybedilmeden alınmalıdır.

Kedi sahipleri kedilerin ateşinin nasıl anlaşılacağı konusunda bilinçli olmalı ve yüksek ateş olgularını dikkatli bir biçimde değerlendirmelidirler.

Ateşi Olan Kediye Ne İyi Gelir?

Kedimin ateşi var ne yapmalıyım diye endişelenenler için kedilerde ateşi düşürecek uygulamalar şöyle sıralanmaktadır:

 • Kedinin yüksek ateş nedeniyle bozulan psikolojik durumunu daha iyi bir duruma getirmek için onu sakinleştirin.
 • Yüksek ateş nedeniyle bozulan sıvı dengesini sağlamak için hidrasyonu düzenleyin.
 • Veterineriniz ile iletişime geçerek durum hakkında yapılması gerekenler için detaylı bilgi alın.

Unutulmamalıdır ki kedilerde ortaya çıkan yüksek ateş genellikle altta yatan başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenin ivedi bir biçimde saptanması doğru tedavi yöntemlerinin uygulanmasını sağlayacaktır.

Yavru Kedinin Ateşi Nasıl Düşürülür?

Yavru kedilerde yüksek ateş genellikle altta yatan ciddi bir sağlık sorununun belirtisidir. Bu nedenle yavru kedi sahiplerinin evcil hayvanlarında yüksek ateş saptaması halinde vakit kaybetmeden veterinere gitmeleri gerekmektedir. Veterinere ulaşım sağlanıncaya kadar yavrunun sakin bir ortamda bulundurulması ve soğuk uygulamalar ile vücut sıcaklığının kontrol altına alınması gerekmektedir.

Yüksek ateş nedeniyle yavru kedinin bozulan sıvı dengesinin kontrol altına alınması son derece önemli bir olgudur. Bu nedenle yavru kediye yüksek ateş teşhisi konulması ile sıvı tüketiminin maksimum düzeye çekilmesi gerekmektedir.

Ateşi Çıkan Kediye Evde Ne Yapılır?

Ateşi çıkan kediler veterinere götürülünceye kadar ev ortamında kedinin ateşinin düşürülmesine yönelik girişimlerde bulunmak önemlidir. Kedinin yüksek ateş nedeniyle daha fazla sıvıya ihtiyaç duyacağı bilinmeli ve su tüketimi yönünde kedi teşvik edilmelidir.

Ateşi nedeniyle zorluk yaşayan kedilerin daha fazla şefkate ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Bu nedenle yüksek ateşle mücadelede kedinin sahipleri tarafından sevilmesi, okşanması ve sevdiği yiyecekler ile ödüllendirilmesi ona iyi gelecektir.

Kedilerde Ateşi Önlemek İçin 5 Etkili Yöntem

Kedilerde ateş sağlık sorunlarının varlığında ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle evcil hayvanın sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürmesi ateşe neden olabilecek olgulardan uzak kalmasını sağlayacaktır. Kedilerde ateşi önlemek için;

 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • Su tüketimi desteklenmelidir.
 • Günlük egzersizler ile kedinin sağlığına katkı sağlanmalıdır.
 • Rutin veteriner kontrolleri ve aşı işlemleri mutlaka yerine getirilmelidir.
 • Stresi minimuma indirmek kedinin psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlayacak ve böylece fiziksel sağlığını destekleyecektir.

Tüm bu tedbirlerin alınmış olması halinde kedinizde yüksek ateş söz konusu olduğunda ise;

 • Kedinin serinlemesi için uygun ortam yaratmak
 • Kedinizi su ile serinletmek
 • Oral olarak alınan su miktarını artırmak
 • Doğru gıdalar ile beslenmesine devam etmek
 • Ortam sıcaklığını azaltmak ateşin kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra veteriner hekim ile iletişimde olmak son derece önemlidir. Veteriner hekimlerin yönlendirmelerinin mutlaka yerine getirilmesi ve gerekli olması halinde klinik tedavisinin başlatılması kedinin sağlığı açısından önemlidir.

Kedilerde Ateş Dürücü İlaçlar

Kedilerde ateş düşürücü ilaçlar veteriner kontrollerinin ardından ve hekimin tavsiyeleri doğrultusunda uygulanmalıdır. Kedilerde ateşi kontrol altına almak için insanlarda kullanılan kimi ateş düşürücü ilaçlar, veterinerinizin bilgisi olmadan kullanılmamalıdır. İnsanlar için uygun olan ilaçlar kediler için uygun olmayabilir ve yan etkilere veya ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Veterinerinizin kediniz için reçete ettiği ve yönlendirdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Veterineriniz kedinizin durumunu değerlendirecek ve ateşi düşürmek için uygun tedaviyi önerecektir. Kedinizin sağlık durumu, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu nedenle veterinerinizin tedavi önerilerini takip etmek son derece önemlidir.

Eğer kedinizde ateş olduğunu düşünüyorsanız veya ateş gibi belirtiler gözlemliyorsanız, veterinerinize danışarak kedinizin durumunu değerlendirmesini ve uygun tedaviyi belirlemesini sağlamalısınız.  Formun Üstü

Kedilerde Ateş Bulaşıcı mıdır?

Kedilerde yüksek ateş, belirti veya semptom olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle direkt olarak ateş bulaşıcı değildir. Bunun yanı sıra yüksek ateşe neden olan ve altta yatan neden çoğu zaman bulaşıcı olabilmektedir. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle yüksek ateş semptomları ortaya çıkaran bir kedinin enfeksiyonları başka kedilere bulaştırma olasılığı bulunmaktadır. Enfekte olan diğer hayvanlarda da ateşin yükseldiği gözlemlenebilir.

Kedi sahiplerinin sağlıklı kedilerini hasta kediler ile bir araya getirmemesi dostlarının sağlığını koruyacak en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Kısaca bakılacak olursa, ateş bulaşıcı değildir ancak ateşe neden olan faktörlerin bulaş riski bulunmaktadır. Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için rutin veteriner kontrollerinin ihmal edilmeden yerine getirilmesi gerekmektedir. Yapılan kontroller ve aşılama takviminin aksatılmadan uygulanması kedilerde sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri