Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi tırnağı nasıl kesilir sorusu, kedi bakımı konusunda merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. İnsanların tırnak yapısından oldukça farklı olan kedi tırnağı, kesinlikle özenli ve dikkatli bir şekilde kesilmelidir. Bunun için de evcil kedi sahiplenmeden önce mutlaka bakım rehberlerini okumanız tavsiye edilmektedir.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bunun dışında kedinizin tırnaklarını kesebilmeniz için doğru aparatları kullanmanız gerekmektedir. Gerek pet shop mağazalarından gerekse de veterinerlerden tırnak kesme ekipmanlarını temin edebilirsiniz. Bu ürünlerin nasıl kullanıldığını öğrenerek ve aynı zamanda kedi tırnaklarının nasıl kesilmesi gerektiğine hakim olarak bu işlemi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız diğer tüm bilgiler ise alt başlıklarda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Kedi Tırnağı Kesme İşlemi

Kedi tırnaklarının kesilmesi söz konusu olduğunda kedi tırnağı kesilir mi gibi pek çok içerik ön plana çıkmaktadır. Kedi tırnakları, belirli aralıklarla kesilmesi ve bakımının yapılması gereken noktalar arasında yer almaktadır. Kedi tırnağı keserken bilmeniz gereken yöntemler ve aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar, aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Kedinizin tırnaklarını kesmeden önce tırnak yapısını öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra tırnak kesme aşamasında pembe dokuya kesinlikle değmemelisiniz. (Pembe doku kedinizin sinirleri ve kan damarlarının olduğu bölgedir.)
 • Pembe dokunun kesilmesi, ciddi yaralanmalara yol açabilmektedir.
 • Kedi tırnaklarının uç kısmını kesebilmek adına uygun ekipmanlara sahip olmalısınız.
 • Kedinizin yüzü size dönük olacak şekilde kucağınıza alın
 • Kedinizin patisine hafi hafif masaj yaparak işleme başlayın.
 • Kedinizin patilerinden birini elinize alın, kesilecek tırnağın yalnızca keskin noktasını kesin bu işlemi yaparken kesinlikle aceleci davranmayın.

Bahsi geçen bu aşamaları takip ederek evcil kedinizin tırnak bakımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu noktada da dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır.

Kedi Tırnağı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi tırnağı kesilirken dikkat edilmesi gerekenler, bahsi geçen işlemin daha pratik ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kedinizin tırnaklarını kesmeden önce mutlaka bu tarz içerikleri okumanız ve bilgi edinmeniz tavsiye edilmektedir.

 • Kediniz küçük olsa dahi tırnak kesme alışkanlığını bu yaşlarda kazandırmanız gerekmektedir.
 • Kedilerin tırnaklarını kesmeye yarayan ekipmanlar dışında diğer kesici ürünlerden uzak durmalısınız.
 • Tırnak kısmının yalnızca uç tarafının alınması gerekmektedir.
 • Acemi biriyseniz pembe dokuyu kesmeniz olasıdır. Bu tarz bir durum karşısında acilen veterinere gitmeniz gerekmektedir.
 • Tırnak kesme sıklıklarını göz önünde bulundurmalı ve vakti gelmedikçe tırnak bakımı yapmamalısınız.

Kedi Tırnakları Hangi Sıklıkla Kesilmelidir?

Hayvanların ve özellikle evcil hayvanların mutlaka bakımlarının düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Bu konuda verilebilecek örnekler arasında kedilerin tırnaklarının kesilmesi yer almaktadır. Kedi tırnakları hangi sıklıkla kesilmelidir sorusunu dikkate alarak kedinizin bakım rutinlerini kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bahsi geçen sorunun yanıtını bulabilmek adına birkaç kaynağı incelemeniz yeterli olacaktır.

Kedi tırnakları, kedinizin cinsine ve yaşına göre uzama sürecine sahiptir. Bu nedenle her kedinin tırnak kesilme rutinleri birbirinden farklı olabilmektedir. Ancak genel anlamda bir düzen yakalamak istiyorsanız kedinizin tırnaklarını ortalama bir buçuk ila iki haftada bir kesilmelidir. Böylece kediniz de bu düzene kolaylıkla alışmış olacaktır. Çoğu kedinin tırnağı her 10 ila 15 günde bir kesilmelidir. Bunu rutin haline getirmek kedinizin tırnaklarını kontrol altında tutmayı kolaylaştırır. Tırnakları kesmede sorun yaşıyorsanız mutlaka bir veterinerden yardım alın.

Huysuz Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Kediler, hoşlanmadıkları durumlar karşısında oldukça huysuz davranabilmektedir. Özellikle tırnaklarının kesileceğini anlayan pek çok kedi, sinirli veya huysuz tepkiler verebilmektedir. Tam da bu noktada kedi sahipleri, huysuz kedilerin tırnakları nasıl kesilir sorusunu incelemektedir. Bu noktada deneyebileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedinizin sinirli olmadığı bir zamanı seçerek tırnaklarını kesmeyi deneyebilirsiniz.
 • Acemi olduğunuzu düşünüyorsanız veterinerlerden bu konuda yardım alabilirsiniz.
 • Kedinizin tırnaklarını keseceğiniz zamanlarda onları çok fazla baskılamamaya özen gösterin.
 • Ödül maması vermek, kedinizin daha az huysuz olmasına yardımcı olacaktır.
 • Kedinizin vereceği tepkileri göz önünde bulundurarak tırnaklarını yavaş yavaş kesin.
 • Tek seferde bütün tırnakları kesmek yerine kedinizin sakin kalmasını bekleyin ve bu şekilde devam edin.
 • Kedim tırnaklarını Kestirmiyor

Kesim işlemi bazen kedinizin hoşuna gitmeyebilir ve bazı kediler iki veya üç tırnağın kesilmesinden sonra rahatsızlık gösterir. Bu noktada önemli olan kedinizin rahatlığını sağlamak ve işlemi kademeli olarak gerçekleştirmektir.

Eğer kediniz rahatsızlık gösterirse, kesim işlemini durdurun. Kedinizin sakinleşmesini bekleyin ve daha sonra tekrar deneyin. Her kesimden sonra kedinize bir ödül veya özel oyuncak vermek, ona kesimin stresli olmadığını ve keyifli bir zaman geçirdiğini gösterecektir.

Kedinizin tüm tırnaklarını kesmek için birkaç kısa seansa ihtiyacınız olabilir. Sabırlı olun ve kedinizin o anki ruh haline saygı gösterin. Bu süreçte kedinizle olumlu bir iletişim kurmaya özen gösterin, böylece kesim işlemi her ikiniz için de daha kolay ve keyifli hale gelir.

Kedi Tırnak Kesim Ücreti Ne Kadar?

Kedi tırnak kesimi kaç TL? Ülkemizde ortalama 160₺-180₺ arası bir ücret alınmaktadır.

Normal Tırnak Makasıyla Kedi Tırnağı Kesilir mi?

Hayır, normal makaslar kedi tırnaklarını kesmek için uygun değildir. Bu makaslar tırnağı düzgün bir şekilde kesmeye uygun değildir ve kedinin zarar görmesine veya rahatsızlanmasına neden olur. Kedi tırnak makasları, keskin ve doğru şekilde tasarlanmıştır ve daha güvenli bir seçenektir. (bkz. kedi tırnak makası)

Kedi Tırnak Makası
Kedi Tırnak Makası

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri