Kaçış Sendromu Nedir, Sebepleri Nelerdir? 2022

Kaçış sendromu yani bilimsel adıyla “kapiller kaçış sendromu“. Dokulardaki sıvı ve elementlerin kan damarları yerine damar dışına difüzyonu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ataklar ve tekrarlayan krizler kaçış sendromu hastalığının en yaygın belirtileridir. Sıvı kütlesinin damarın dışına sızması akciğer, karın ve kas bölgelerinde birikmeye neden olabilmektedir. Hastada ani şok, tansiyonun hızlı düşmesi ve şişlikler oluşabilmektedir. Bu noktada hastaya acil müdahale etmek oldukça önemlidir.

Kaçış sendromunda meydana gelen komplikasyonlar birden kendini göstermiyor. Birkaç günlük süreçte yavaş yavaş gelişmektedir. Özellikle krizlerden 24 saat önce gözlenen halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler çok yaygındır. Kaçış sendromunda sık gözlenen tekrarlayan şoklar konusunda net bir zaman verilememektedir. Kişide birkaç ayda bir görülebileceği gibi yıllarca görülmemesi de mümkündür. Az rastlanan ama son zamanlarda sıklıkla adı duyulan bir hastalıktır. Bu sendrom, ani şoklara sebep olabilen ve uzun süreler boyunca tekrarlayan krizlere davetiye çıkaran çok tehlikeli bir hastalıktır. Aralarında kemoterapi ilaçları, bazı interlökinler ve monoklonal antikorlar da barındıran bazı ilaçlar kaçış sendromuna neden olabilir. Bu genellikle ikincil kaçış sendromunun nedenleri arasında yer alır. Kaçış sendromu ataklar halinde meydana gelir. Atakların sayısı ve şiddeti kişiye göre farklılık gösterebilir.

Kaçış sendromu belirtileri nelerdir?

Hastalığa yol açan etkenler tam olarak bilinmemektedir. Bunun yanında yapılan araştırmalara göre hastalığın gelişiminde rol oynayan etkenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bazı enfeksiyon hastalıkları
  Karbonmonoksit zehirlenmeleri
  Lenfoma
  Hemofagositik sendrom
  Ağır sepsis tabloları
  Kan zehirlenmesi
  Endokrin hastalıkları
  Kemoterapi süreci
  Böbrek yetmezliği
  Kaçış Sendromu Belirtileri

Kaçış sendromu hastalığı belirtileri incelendiğinde, hastalığın ilk dönemlerinde belirti gözlenmediği görülmektedir. Tanı koyulan pek çok hasta uzun yıllar normal bir şekilde yaşamaktadır. Sonraki dönemlerde ise tekrarlayan ataklar görülür. Kriz öncesi gribal enfeksiyon belirtileri en yaygın görülen belirtilerdir. Bu kapsamda ateş yükselmesi, halsizlik ve eklem ağrıları kriz öncesi belirti olarak sıralanır. Sonraki dönemde kaçış sendromu hastalığı aktifken karşılaşılabilecek belirtiler ise şunlardır:

 • Tansiyon düşüklüğü
  Vücutta meydana gelen şişlikler
  Kanın koyulaşması
  Susuzluk hissi
  Ödem oluşması
  Sinirlilik
  Karın ağrısı
  Baş dönmesi ve bulantı
  Kanda albümin azalması
  Şok
  Kaçış Sendromu Tanısı
  Kaçış sendromu tanısı nasıl koyulur?

Kapiller kaçış sendromu tanısı, klinik bulgular ve hastanın öyküsü dinlenerek konulmaktadır. Kaçış sendromu tanısı koyulan pek çok hastada tansiyon düşüklüğü, kanın yoğunlaşması ve albümin azalması gibi belirtiler görülmektedir. Kapsamlı muayeneler sonucu hastalığı destekleyen belirtiler var ise ? Kaçış sendromu tanısı koyulmaktadır.

Kaçış sendromu hastalığı teşhisi koyulurken hastanın sağlık taramasından geçirilmesi mühimdir. Belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olan farklı sağlık sorunlarının olup olmadığının tespit edilmesi de önemlidir. Özellikle akut böbrek yetmezliği belirtileri sıklıkla kaçış sendromu ile karıştırılabilmektedir. Bunun yanında tanı testleri de yapılması gerekmektedir. Hastalığın erken teşhisi, gelişimini durdurmak ve ölüm riskini en aza indirmek için oldukça önemlidir. Eğer siz de kaçış sendromu tanısı aldıysanız? Hastalığın ciddiyetinin bilincinde olmalısınız, düzenli olarak sağlık kontrolünüzü yaptırmalısınız. Acil bir durum söz konusu olursa hemen hastanelerin acil servislerine başvurmalısınız.

Kaçış Sendromu Tedavisi

Kaçış Sendromu Tedavisi

Kapiller kaçış sendromu tedavisi kapsamında uygulanan tedaviler hastalığın gelişimini önlemek içindir. Ayrıca hastalık nedeniyle meydana gelen sorunları gidermek için uygulanmaktadır. Kaçış sendromu hastalığı için bilinen bir kesin tedavi bulunmamaktadır. Kaçış sendromu semptomların tedavi olmadan kendiliğinden düzelmesi çok az görülen bir durumdur. Kaçış sendromu tedavisi kapsamında uygulanabilecek tedaviler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Tedavi kapsamında öncelikle hastanın ataklarının önlenmesi için çalışılmaktadır. Bu noktada antibiyotikler ve astım ilaçları tercih edilebilmektedir.
 • Tedavi süreci kişiye özeldir. Bu kapsamda kan değerlerinin tekrar düzenlenmesi için ilaç tedavisi gerekebilmektedir.
 • Ödem oluşumunun önlenmesi ve sıvı takviyesi için ilaç kullanımı gerekebilmektedir.
 • Hasta kontrol altına alınmakta ve takip edilmektedir.
 • Hastanın kriz yaşamasının engellenmesi için düzenli tansiyon ölçümü önem taşır. Gerektiğinde tansiyon seviyesini düzenleyecek ilaçlar kullanılması önemlidir.
 • Hastanın travma yaşaması veya alerjisi olduğu maddelerle temas etmesi, atak oluşumuna neden olabilir. Hastanın bu hususlara dikkat etmesi gerekecektir.
 • Kaçış sendromu hastası olan kişilerin şu detaya dikkat etmelidir. Sendrom gribal enfeksiyon belirtileri gösterdiğinde olası bir atak riskine karşı sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.
 • Bu sayede gerekli tedbirler alınarak risk azaltılacaktır.

Bu makalemiz ilginiz çekebilir diye düşündük.  Empati Nedir ?

1melek.com petinya.net Kedi isimleri