İsteklerin Gerçekleşmesi İçin Okunan İstek Duası – Dilek Duası

İstek Duası arzularımızın gerçekleşmesi için, Allah’a yalvarmak, ondan maddi veya manevi bir şeyler istemek manasına gelir. Nihayetsiz kudret sahibi Allah’tan biz aciz kulların istemesidir.

İstek duası aslında her dua gibi bir ibadet olmaktadır. Zira dua gibi ibadetler rızayı ilahiyeye bakar. Bu manada Peygamberimiz (s.a.v) Dua, ibadetin özüdür.” buyurmuştur.

Birisi kıtlıktan ve fakirlikten ve çocuğunun olmadığından Hasan-ı Basri hazretlerine gelerek şikayette bulunuldu. O mübarek ona istiğfar etmesini öğütledi. Sebebi sorulunca, Kurandan 3 ayet okudu.

O ayetler mealen şunlardı, Rabbinize çokça istiğfar (bağışlanma) edin ki, böylece gökten bolca yağmur indirsin; ve size, mal ve evlatlar (oğullarla) yardım etsin, sizin için bahçeler versin, ırmaklar versin.) (Nuh suresi 10–12)

Bir zat Hazreti Peygamber’e (s.a.v) gelerek çocuklarını idarede sıkıntı çektiğini söyleyince “Niçin istiğfar (afv dilemek) etmiyorsun? Ben günde 100 defa tövbe istiğfar ederim” demiştir. Aşağıda verilen  istiğfar duası 100 kez okunmalıdır.

İstek Duası

Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh

Meali

Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Türkçe Dilek Duası

Ama bir zat gelip Ya Resulallah! Allahü teâlâya dua et, gözlerim açılsın) dedi. Peygamber efendimiz de,

Güzel bir abdest al! Sonra, “Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”duasını okumasını söyledi. O da, abdest alıp dua etti. Hemen gözleri açıldı.

Dilek Duası Kabulü İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Duanın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz.

Dualarım niçin kabul olmuyor dememelidir.

İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Onun için duaya devam etmeli!

Bela gelmeden önce çok dua etmelidir.

Duaya hamd ve salevatla başlamalıdır.

Yalvararak dua etmelidir.

Günah işlemeyen dille dua etmelidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v);

Allah-ü Teâlâ’ya günah işlemeyen dille dua edin buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince;

-Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir buyurdu.

Dilek Duası Hakkında Hadisler

“Allah-ü Teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allahü teâlâdan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.”

“Mümin dua edince, Allah-ü Teâlâ, Cebrail’e, “Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Facir [günahkâr] dua edince de, “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir” buyurur.”

“Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir”

“İsteklerin Gerçekleşmesi İçin Okunan İstek Duası – Dilek Duası” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri