İstanbul’da Peşinatsız Senetle Altın Veren Kuyumcular

Senetle altın veren kuyumcular son dönemlerde İstanbul ve Ankara, İzmir şehirlerinde faaliyetlerine hız verdiler. Faizlerin yükselmesi ve bankaların artık kredi musluklarını kısması nedeniyle kişiler nakit ihtiyaçlarını, para ihtiyaçlarını artık değişik yerlerden karşılamaya başladı.

Kuyumcular bu noktada senetle altın satışı yaparak senetle altın almak isteyenlere yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda gerek İstanbul gerekse Türkiye genelinde ön ödeme istemeden yani peşinatsız senetle altın satışı yapan kuyumculardan söz ettik.

Senetle altın alırken dikkat edilecek noktalar

Geçtiğimiz 10 sene öncesine kadar İstanbul kapalı Çarşı kuyumcular sokağında İzmir’de Kemeraltı’nda bulunan kuyumcular sokağı, Ankara ilinde bulunan birçok kuyumcu çok rahat bir ortamda senetle altın satıyorlardı. Bu yasal izinli olmasa da en azından denetimler sık olmadığı için ve banka kredileri bu kadar sık dağıtılmadığı için kişiler genellikle kuyumculardan senetle altın alma için başvuru yapmaktaydılar ve birçok kuyumcuda Güven dahilinde senetle altın veriyordu.

Ama son dönemlerde artık kuyumcu adı altında senetle altın veren tefecilerin olduğunu duyuyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken husus yasadışı bir faaliyete girip de tefecilerden senetle altın adı altında faizle borç para almamak olacaktır. Bunun farkına öncelikle varmanız gerekmektedir. Yazımızın detaylarını okudukça ne anlatmak istediğimizi daha iyi kavrayacaksınız.

Bankadan kredi çekemeyenler için senetle altın almak

Şu anda ihtiyaç kredileri için yıllık faiz oranları yüzde 15 civarında dolaşmaktadır. Faizlerin hızlı bir şekilde yükselmesi ve bunun yanı sıra bankaların artık yüksek gelir belgesi istemesi, kişiden kefil istemesi, ipotek -teminat gibi ürünler istemesi nedeniyle birçok kişi bankadan kredi çekemeyecek duruma gelmiştir.
Kredi çekemeyenler de para bulabilmek için senetle altın alıp setleri bozma yöntemine başvuru yapıp İstanbul ve çevre ilçelerinde Zeytinburnu, Mecidiyeköy, Gazipaşa, Bağcılar, Fatih, Küçükçekmece Büyükçekmece gibi ve Esenyurt gibi ilçelerde kuyumcuları gezerek senetle altın almak istemektedir.

Peki bu mümkün mü? Şunu açık şekilde söyleyebiliriz şu an İstanbul genelinde senetle altın satan kuyumcu vardır; ama bu kuyumcular kesinlikle sizi tanımıyorsa ve size güvenmiyorsa size kefilsiz bir şekilde altın vermeyecektir.

Kuyumcular sizlere senetle altın verebilmek için sizden bazı şartlar isteyecektir. Bunlar arasında sabit bir maaşınızın olduğunu gösteren gelir belgesi, ikametgah belgesi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ve son olarak bir kefil isteyecektir.

Senetle altın satan kuyumcular 2024

İstanbul’dan Kapalıçarşı’da faaliyet gösteren kuyumcular, İstanbul Mecidiyeköy kuyumcuları şu anda gram altınları bilezikleri, Cumhuriyet altınları, çeyrekleri diğer Ziynet eşyalarını nakit ve senetle satmaktadır. Piyasada fiyat endeksi ne ise burma bilezik ve diğer ürünler standart satılır; ama paranız yoksa elden ya kredi kartı ile altın alacaksınız ya da senet imzalayarak ve biraz komisyon ödeyerel altın alacaksınız.

Kartla altın aldığınızda 100 de 10 civarı bir komisyon ödemesi yani taksit farkı ödemeniz gerekmektedir. Senetle altın satan kuyumcular, senetli satışlarda ise komisyon oranlarını %100 20’lere kadar çıkarabilmektedir. Bu oranları yıllık ya da aylık ödemelerinizi bağlı olarak arttırıp ya da düşünebilirler. Bütün şartlarını tamamlamış olsanız bile ortalama olarak satın almış olduğunuz 50.000 TL’lik Adana burma bilezikler için 1 senenin sonunda sizden 65000 70.000 hatta 80.000 TL para talebinde bulunulabilir.

Tabii bunun geçerli bazı nedenleri var. Özellikle altının sürekli artması ve kuyumcunun bir iz kalması nedeniyle kuyumcular yüksek komisyonla bu senetli satışları yapmaktadırlar.

İstanbul’da Peşinatsız Senetle Altın Veren Kuyumcular

Elden taksitle satın alınabilecek altın türleri

Kuyumcular birçok altın cins üzerinde satış yapmaktadırlar. Özellikle düğün yapacak ya da evlenecek çiftler genellikle Adana burma bilezik tarzı bilezikler satın almaktadırlar. Elden alımı yapabileceğiniz altın çeşitleri şunlar olacaktır; kelepçe bilezik, burma bilezik, Trabzon hasır, Adana burma, hediyelik çeyrek altın, yarım altın, tam altın, Reşat altını, zincir, künye, işçiliksiz 22 ayar bilezik, düz işçiliksiz 24 ayar gram altın, takı seti ve külçe altın satın alabilirsiniz.

Senetle pırlanta satan kuyumcular var mıdır 2024

Bilindiği üzere pırlanta ile altın çok farklı maddelerdir pırlanta, Elmas, Yakut, İnci gibi ürünler çok daha değerli olduğu için ve fiyatları aylık günlük bazda çok değişken olduğu için genellikle birçok kuyumcu risk alarak onları elden taksitle yada senetle satmaya yanaşmamaktadır. Pırlanta ürünlerini elden taksitle almak istiyorsanız yine de bazı kuyumcularla görüşebilirsiniz; Ama büyük ihtimalle olumsuz yanıt alacaksınız. Bu ürünlerin nakit olarak almanız daha doğru olacaktır

Senetle altın bilezik alma

Senet imzalayarak en kolay şekilde bilezik alabiliyorsunuz. Piyasa değeri şu anda ortalama olarak gram üzerinden 20.000 hatta bazı 40.00 tl’ye çıkmış olan bilezikleri senetle almaya çalıştığınızda fiyat daha yüksek satın alınan meblası çıkacaktır.

Bunun nedenini yukarıda tekrar ettik yine de söyleyelim; kuyumcu sizden biriniz alacağı için ve altının sürekli yükselmesi nedeni ile kuyumcular senetle altın satışlarında yüksek komisyonlu almaktadırlar.
İstanbul’da şuan birçok kuyumcu senetle ve satışlarını yeni evlenen çiftlere ya da evlenme arifesinde olan çiftlere imkanı tanımaktadır. Kefil, teminat, gelir belgesi ikametgah belgesi gibi belgeler tamamlandığı zaman bu ürünleri elden taksit yöntemi ile satın alabilirsiniz.

İstanbul Mecidiyeköy kuyumcular çarşısı senetle altın satışları

İstanbul kuyumcular denince akla gelmektedir; birincisi İstanbul Kapalıçarşsi iken, ikincisi ise Mecidiyeköy kuyumcular çarşısıdır. Bu iki merkez nakit satın alımlarda ve kredi kartı ile satım ve satışlarda son yıllarda faaliyet gösteren ana merkezler arasında yer almaktadır. Mahalle olarak Mecidiyeköy çarşısı üzerinde bulunan kuyumcularda en yoğun şekilde senetle altın satışı yapan yer olarak kabul edilmektedir.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri