İş Görüşmesinde Ne Giyilir?

İş Görüşmesinde Ne Giyilir? Bireyler açısından önemli bir ayrıntı olan ve işvereninde dikkat ettiği bir konudur. Adayların dikkat etmesi gereken faktör ise hangi sektör veya kuruluş için iş görüşmesine gidileceğidir. Yani önceden belirlenen bir ortam için hazırlanmak daha mantıklıdır. İlk kural ise günlük, rutin giysilerden uzak durulmalı ve karşı tarafa özenli giyindiğini belli eden seçimler yapılmalıdır. Şirket çalışanlarına göre daha görkemli giyinmeniz ise iş görüşmesine geldiği havası yaratabilir. Seçilen kıyafetlerin gittiğiniz ortama uygun olması gerekmektedir. Yani spor mu veya resmi bir kıyafet mi? Sorusunun cevabi gittiğiniz iş görüşmesine göre değişebilir.

Erkekler İş Görüşmesinde Ne Giymeli ?

Erkek adayların dikkat etmesi gereken ilk kural kurumsal bir firmaya iş görüşmesi için gidiliyorsa? Takım elbise, kravat ve klasik bir ayakkabı seçilmelidir. İşe verdiğiniz önemi takım elbise sayesinde bir tık daha kanıtlayabilirsiniz. Takım elbisenin rengi ise lacivert veya koyu siyah gibi desensiz bir görünüm de olabilir. Ayakkabının ise kahverengi ve çoraplarında siyah seçilmesi şıklığı tamamlar. Görüşmeye gidilen firma spor giyimine uygun ise uzun kollu bir gömlek ve üzerine spor bir ceket ile kombin yapabilirsiniz. Klasik ve düz pantolon giyinmeli ve kesinlikle kot pantolondan kaçınılmalıdır. Kesinlikle renklerin uyumlu olması ve giysilerin ütülü olmasını hatırlatmakta fayda var. Özenle seçilmiş bir kıyafet görüşmede sizi bir adım öne çıkartabilir.

Kadınlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli ?

İş Görüşmesinde Ne Giyilir? Bayanların dikkat etmesi gereken noktalar ise şunlardır. Kurumsal bir firma için resmi bir kıyafet yani pantolon, ceket ya da etek-ceket takımı tercih edilebilir. Eğer profesyonel bir iş görüşmesine gidiliyorsa gömlek veya bluzla takımın tamamlanması da uygundur. Renk uyumu özenle seçilmeli ve şık bir tasarımın yanında sadelikte ön planda tutulmalıdır. Fazla dekolte, çok kısa etek ya da çok dar giysilerden uzak durulmalıdır.

İş Görüşmesine Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Görüşmesinde Ne Giyilir? Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile eğitim alanında değişmeler yaşanmıştır. Bu değişimlerin doğurdu sebepler ise bireylerin iş sahaların da olan başarısı veya iş başvuru sırasındaki bir takım görüşmelerdir. Uzman olduğunuz alanla ilgili bir sınava veya görüşmeye girdiğiniz zaman sizin o branş için uygunluğunuz araştırılmaktadır. Başarılı bir sonuç elde etmek için ise ilk adım olan iş görüşmesi diye isimlendirilen temel diyaloglardır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.

Kendinize Güvenin!

İlk olarak kendi alanınıza uygun bir iş görüşmesine gidildiğinde gelen adaydan geçmiş kariyer ve bilgi donanımı istenir. Yani giden adayın kullandığı kelimeleri özenle seçmeli ve geçmişine ait kaliteli bir cv hazırlaması gerekiyor. En son çalıştığınız şirketin kalitesi de önemli bir ayrıntıdır. Başvurduğunuz görev hakkında kısa ve mesleki terimler kullanarak hazırlayacağınız cümleler de adayı bir adım öne çıkartabilir. Önceden bir metin hazırlamak ve seçilen branşın ilgi çekici yanlarını anlatmak bu iş için uygun bir aday olduğunu kanıtlamak da oldukça önemlidir.

Karşınızdakini Analiz Edin

Gelen adaya rastgele sorulan teknik ve kişisel bilgiler mutlaka olacaktır. Görüşmeye gelmeden önce başlıklar ile bu konuları tekrar etmesi görüşme öncesi yararlı olur. Bu çalışma görüşme sırasında adayın hızlı düşünme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılabilir. Her soru karşısında adayın vermiş olduğu tepkilerde önemlidir. Kesinlikle sinir kontrol edilmelidir. Diğer bir ayrıntı görüşmeye başlamadan önce oturacak yerin işveren tarafından gösterilmesi beklenmelidir. Ayrıca görüşme esnasında saate bakılmamalıdır. Alacağınız ücretin iş görüşmesi başında geçmemeli, işverenle iletişim halinde olunmalıdır. Konu dışı diyaloglardan da kaçınılmalıdır. Belirlenen görüşme saatinden önce gitmek ise adayın işe ne kadar önem verdiğini gösterir. Önemli olan diğer kural ise kılık kıyafetin düzgün olması ve titizlik konusuna da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir iş görüşmesi sırasında profesyonel veya iş kıyafeti giymenizi öneriyoruz. Erkekler için, bu bir takım ceket ve gömlek ve kravat veya bir kazak ile pantolon düşünülebilir. Kadınlar için, bir bluz ve elbise pantolon uygundur. Sonuç olarak iş görüşmesi öncesinde gerek karakter anlamında gerekse bilgi, donanım anlamında adayın kendini önceden hazırlaması gerekmektedir. Seçtiği kelimelerin kalitesine bağlı olarak işe alınma şansı da yükselecektir.

 

Bu makalemiz ilginizi çekebilir. Kişisel Vizyon Misyon Nedir?

1melek.com petinya.net Kedi isimleri