İnşirah Suresi Anlamı

İnşirah Suresi Hz. Peygamberin (sav) göğsünün açılarak feraha ulaşmasını anlatan ve en sıkıntılı zamanda indirilen, adı ferahlamak anlamına gelen inşirah kelimesinden alan mukaddes bir suredir.

Bu yazımızda İnşirah Suresinin Arapça okunuşu, anlamını, faziletlerini ve Diyanet mealini ayrıntıları ile anlatacağız. Ayrıca İnşirah Suresi okunuşu kısmından dinleyebilirsiniz.

İnşirah Suresi Anlamı

İnşirah Suresi Kur’an’ın doksan dördüncü suresi olup Mekke döneminde nazil olmuştur. Kısa surelerden birisidir yani 8 ayettir. İnşirah kelime olarak lügatte açılmak ve genişlemek manalarına gelir.

Bu sure hem namazlarda okunmakla birlikte sıkıntılardan kurtulmak, ferahlamak dediğimiz zaman en çok bilinen ve okunan surelerin başında yer almaktadır. Halk arasında da Elem Neşrah Leke suresi olarak da bilinmektedir.

İlk inen surelerden birisi olup, inzal sırasına göre Duha suresinden sonra altıncı sırada yer almaktadır. Bazı İslam alimleri bu iki surenin birbiri ile anlam ve etki olarak güçlü bağlantılıları vardır.

Yüce Allah bu sure ile Hz. Peygamber’e manevi lütuflarını anlatmakta, her zorlukla beraber bir kolaylığın olacağını bildirmektedir. Mekke’de müşriklerin baskısı nedeniyle zorluk çeken Resûlullah (sav) ile beraber Müslümanlara teselli ve ümit verilmiş, Allah’a ibadet ve itaatlerini devam ettirmeleri istenmektedir.

İnşirah Suresi Arapça

İnşirah suresi

Bismillahirrahmânirrahim.1- Elem neşrah leke sadrek, 2-Ve vada’na anke vizrek(e), 3-Ellezi en gada zahrek(e), 4-Ve refa’na leke zikrek(e), 5-Feinne me’al’usri yüsra(n), 6-İnne me’al’usri yüsra(n), 7-Feiza ferağte fensab, 8-Ve ila rabbike ferğab

İnşirah Suresi Türkçe

1-(Ey Muhammed) Senin bağrını (göğsünü) açıp genişletmedik mi?, 2-3 Belini o yükünü alıp kaldırmadık mı? 4- Senin şanını (ününü) yüceltmedik mi? 5- Elbette zorlukla beraber şüphesiz bir kolaylık vardır 6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır 7- O halde boş kaldığın vakit başka bir işe koyul 8- Ve ancak Rabbine yönel (ona yalvar)

İnşirah Suresi Dinle

Kur’an-ı Kerim’de yer alan bizlere ferahlığın kapılarını aralayan ve önemli bilgiler veren İnşirah Suresi dinlemek isterseniz aşağıda harika bir ses ile videosunu yayınlıyoruz. Devamlı dinlenmesi huzur veren bu sure 50 kere tekrar edilerek okunmaktadır.

İnşirah suresinin Fazileti

İçi sıkılan ve daralanlar, bunalanlar, yaşadığı bu sorunlardan kurtularak selamete çıkmak için bu sureyi her gün 70 kez okumaya devam etmelidir.

Bu sureyi her gün yedi kez okumayanlar Allah’ın izniyle kalp sıkıntısından kurtulacağı ve bol bol rızka kavuşacağı belirtilmektedir.

5 vakit namazdan sonra bu sureyi 10 kez okumaya devam edenlerin kalp sıkıntısından kurtulacağı inşirah bulacağı bildirilmiştir.

Yine farz namazlardan sonra okunsa Allah tarafından tüm işleri kolaylaştırılır ve rızıkları bereketlenir, sıkıntılarından kurtuldukları gibi umulmadık yerden rızıklandırılır.

Bu mübarek sureyi ezberleyelim ve hususen farz namazlardan sonra ve elimizden geldiğince okuyalım vesselam.

“İnşirah Suresi Anlamı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri