İnfak

Değerli arkadaşlar çağımızın eksik kaldığı konulardan birisi ve en önemlisi olan yardımlaşma ve dayanışmanın dinimizdede önemi çok fazladır. İnfak konusu da tamamıyla bu konu ileilgilidir. Yaşadığımız zamanı baz alırsak insanlar artık bencilleşmeyi paylaşmamayı hak olarak görmeye başlamışlardır. Özellikle örf ve adetlerden uzak olan sosyal medyada kaybolan gençlerimiz için bu konuyu işlemek istedim.

İnfak Nedir?

Türk dil kurumuna göre İnfak nedir sorusunun cevabı “Nafaka vererek başkasının geçimini sağlama” demektir.Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla bireyin başka insanlar için gönülden yaptığı harcama veya bağışa İnfak adı verilir. Bu davranışta yani infakta bulunan kişi, bu davranışlarıyla sadece başkalarına yardımda bulunmuş olmaz yâda bir ihtiyacı gidermiş olmaz. O kişi aynı zamanda kıyamet günü gelmeden önce hiçbir alışverişin, dostluğun ya da aracının olmayacağı güne bir hazırlık yapmış, Allah’ın bir isteğini yerine getirmiştir.

İyi ahlaka sahip bir müslüman, yardım ederken Allah’ın kendisine verdiği nimetlerin iyilerinden seçerek verir. Kazandıklarından, bollukta ve darlıkta, gece ve gündüz, gizli ve açık başkaları için harcamalarda bulunur. Böylece verdiği her bir şeyin Allah katında her başağında yüz tane olan yedi başak bitiren bir tohum gibi, yedi yüz kat bir bereketle karşılık bulacağını bilir.

İnfak İle İlgili Ayetler

Yüce Allah Ali İmran suresinde buyuruyor ki:

“Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe (birre) asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir”  

Al-i İmrân 3/92
İnfak

İnfakta Bulunan Kişinin Özellikleri Nelerdir?

Allah rızası için infakta bulunan insan aynı zamanda düşünceli, şefkat ve merhamet ehli, hediyeleşmekten hoşlanan, yardımsever, mânen ve maddeten temiz olmayı seven biridir.

İnfakta Bulunmayan Kişinin Özellikleri Nelerdir?

İnfakın manasını kavramamış bir insandan yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin aksi özellikler beklenebilir. Bunlar hor görme, incitme, başa kakma, gösteriş, katılık, saygısızlık ve tepeden bakma vb. gibi devam ettirilebilir.

İnfak

İnfakın Getirdiği Güzellikler

İnsanlar arasında dayanışmayı, yoksunların ve yoksulların dertlerinin fark edilip giderilmesini sağlayan infak ayrıca zengin ve fakir arasında sevgi bağları kurar. Toplumsal dengeyi koruyarak eşitliği sağlar. Kıskançlık ve düşmanlıkların önünü keser barışçıl bir toplum olmayı sağlar. Hırsızlık ve rüşvet gibi haksız kazanç yollarına sap maktan insanları muhafaza ederek önüne adeta bir set çeker. Kişiyi malın mülkün tutsağı olmaktan kurtarır bireye özgürlük sunar.

İnfak İle İlgili Hadisler

Peygamber Efendimiz bu konuda şöyle buyuruyor:

“Kim bir mümin kardeşinin sıkıntısını giderirse Allah da kıyamet gününde onun bir sıkıntısını giderir. Bir kimse darda kalana kolaylık gösterirse Allah da ona dünya ve ahirette kolaylık gösterir.”

Müslim, “Zikr”, 38.

Selam ve dua ile sağlıcakla kalın kardeşlerim…

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri