Hz. Hamza O Bir Işık

Hz. Hamza O Bir Işık Heybeti ile nam salan Hz. Hamza peygamber efendimizin amcalarındandır ve her zaman onun koruyucusu olmuştur.

Hz. Hamza Müslüman Oluşu

569 yılında Mekke’de doğan Hz. Hamza, peygamber efendimizin amcasıdır ve ilk iman edenlerdendir. Aynı zamanda Hz. Muhammed ile süt kardeşidir. “Allah’ın aslanı” olarak nam salan Hz. Hamza’nın en belirgin özelliği heybetidir.

Hz. Peygamber Cebrail’den vahiy almaya başladıktan sonra insanları İslam’a davet etti. Hz. Hamza’ya ilk davet yapıldığında reddetti ve Allah’ın peygamberine inanmadı. Ancak daha sonra bir gün Ebu Cehil ve adamları Allah resulüne hakaret etmiştir. Bunun duyan Hamza elindeki yay ile Ebu Cehil’i yaralamış ve artık Müslüman olduğunu açıklamıştır. Yaşanan olaydan sonra da her zaman İslam’ın koruyuculuğunu yapmıştır.

Hz. Hamza hem sözü ile hem de bileği ile en etkili kişilerdendi. Bu nedenle İslamiyet için en önemli kazanımlardan biridir. Bu gelişme birlikte Müslümanlar güçlenirken, müşrikler ise ümitsizliğe kapılmıştır.

Hz. Hamza Allah’ın Aslanı

Peygamber efendimiz Hz. Hamza ile kölesi Zeyd bin Harise ile kardeş ilan etmiştir. Hamza’nın seferlerde komutan tayin edilmesi ilk kez Sifülbahr seferinde gerçekleşmiştir. Bu seferde Hamza neyi varsa kardeşi Zeyd’e emanet etmiştir.

Hz. Hamza’nın en etkin şekilde rol aldığı savaş Bedir Savaşıdır. Bu savaşta müşriklerin önde gelenlerinden çok sayıda kişiyi öldürdü ve müşriklerin güç kaybetmesini sağladı. Ancak Hind’in babasını öldürmesi ile de güçlü bir düşman kazandı. Hz. Hamza’yı öldürenlere büyük ödüller vaat edildi.

Hz. Hamza Uhud savaşında da savaştı ve 31 müşriki öldürdü. Ancak okçuların yerini terk etmesi şeklinde elim hadise Hz. Hamza ve pek çok Müslümanın hayatına mal oldu. Hind adına savaşan Vahşi’nin mızraklarının hedefi olan Hz. Hamza bu savaşta şehit oldu. Ancak İslamiyet adına cesurca çarpışması, basiretli komutanlığı ve heybeti ile Allah’ın aslanı unvanını kazandı.

Allah Resulü amcası Hz. Hamza’yı çok severdi. Cenaze namazını bizzat kendisi kıldırdı ve arkasından yas tuttu. Amcasını şehit eden Vahşi daha sonra Müslüman oldu ve Allah’ın peygamberi onu affetti. Ancak yine de amcasının ölümünü hatırlattığı için Hz. Vahşi ile mümkün olduğunca az görüşmüştür.

 


Önerilen Yazı: Musab Bin Umeyr İslam’ın ilk öğretmenlerinden birisiydi bu nedenle ona bir yıldıza benzetmek yanlış olmaz.
Musab Bin Umeyr O Bir Yıldız


1melek.com petinya.net Kedi isimleri