Herkesin Gitmek İstediği Cennet Nasıl Bir Yer?

Herkesin Gitmek İstediği Cennet Nasıl Bir Yer? Sadece Müslümanlıkta değil, hemen hemen her din ve inanıştaki milyarlarca insanın gitmek istediği yerdir. Hiçbirinin Cenneti görmemesine rağmen, çoğunluğundan buraya karşı büyük bir aşk ve sevgi vardır. Güzel bir yer görüldüğünde, “Cennet gibi” tabiri sıkça söylenir fakat görülen hiçbir yerin, mekânın o kadar güzel olamayacağı bilinmektedir. Anne karnında ki bebeğin dünyayı görmeden hayal edememesi gibi insanlarda Cenneti tam olarak hayal edemez.

Cennet nasıl bir yerdir

İslam inancına göre Cennet, çoğu kişinin dediği gibi sadece huriler ve altın saraylardan ibaret değildir. Genellikle bilinen şey orada istenilen her şeyin yapılabilmesidir ve bu doğrudur. İnsanlar cennette istedikleri her şeyi yapabilecektir. Orada insanları nefsi olmayacak, bu nedenle her şeyin olabilmesi mantıklı olarak kötü işleri kapsamaz. Müslümanlara, dünyadaki rızık gibi değil benzersiz bir şekilde daha lezzetli olan yiyecek ve içecekler verilecektir. Orada insanlara üzüntü verecek hiçbir şey bulunmamaktadır.

Cennet Nasıl Bir Yer Olacak

Cennette neler var ? Kuranda Cennet Cennette ibadet etmek yoktur ancak bazıları vardır ki orada sadece Allah C.C ‘nu görmek için sadece beklerler.  Şüphesiz ki cennetin en güzel şeyi budur. Ayet ve Hadislerden yola çıkarak oradaki elbiselerin ipek ve atlastan olduğu ve altın, yeşil renkli incilerle süslendiği anlaşılmaktadır. Orada sürekli gölgeler vardır ve yiyecekleri kesinlikle bitmez. Sarhoş etmeyen ve çok lezzetli içkiler vardır fakat bunu dünya içindeki içkilerle karıştırmayınız. Cennette acıkmak ve susamak diye bir şey yoktur, orada zevk için yemek yenilir. İnsanlar boş konuşmaz, kötü söz söylemez ve kalp kırmaz.

Dünya telaşında neredeyse her gün insanlar, işten veya zor geliyor, aşırı derecede yoruluyor. Cennette yorulmak ve buna benzer halsizlik gibi şeyler yoktur. Acı çekmek, korkmak, üzülmek de yoktur ve sevinmek için bir nedene ihtiyaç duyulmaz. Cennetin kendisi, insanın mutlu olmasındaki en büyük nedendir ve tek başına yetmektedir. Cennette sıcaklık ve soğukluk kimseyi rahatsız etmez, orası hep en iyi sıcaklıktadır. Sütten, baldan ve hatta öyle ki baldan bile ırmaklar vardır. Muhteşem ve etkileyici akar sular vardır. Her insanın özel hizmetçisi veya hizmetçileri vardır. İstediğiniz herhangi bir içecek veya yiyecek, altın tepsilerle sunulur.

“Cennetin neresine bakılsa bir nimet ve büyük bir mülk vardır.” İnsan 20.“

Hurilerin gerçekliği konusunda birçok insan sorgulama yapıyor. Hurilerin varlığı hakkında hem Kur’an-ı Kerim’de, hem de birçok hadislerde araştırma yapıldığı zaman, birçok kez onlardan bahsedildiği görülür. Böyle bir şeyden şüphe etmek insanı küfre sokar. Kur’an-ı Kerim’de huriler, kocalarını seven ve onlara hep sadık olan, gözleri iri ve saklı inciler gibi, tertemiz, şeklinde tanımlanmıştır.

İslam inancında Cennet ve onun tam zıttı olan Cehennem bazı konularda birbirine benzer olsa da bir o kadarda farklıdır. Cehennem, günahkarların, Müslüman olmayanların gideceği bir yer olarak bilinmektedir. Hz. Muhammed (S.A.V.), “Cehennemi iğne deliğinden görseydiniz, başınızı secdeden kaldırmazdınız” ! Diyerek oranın nasıl korkunç olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Bu makalemiz ilginizi çekebilir. Namaz ve Dua’nın Güzelliği

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri