Helal Kazanmanın Toplum Açısından Önemi

Helal kazanç konusunda yüce dinimiz her zaman çalışmayı emretmiş, tembelliği yasaklamıştır. Dinimize göre helal kazanç için çalışmak bir erdemdir ve aynı zamanda ibadettir.

Helal kazanç ehemmiyetli bir konu zira bu hususun hem maddi hem manevi hem bireysel hem toplumsal pek çok sonuçları vardır. Kazancımızın meşru, helal yollardan ve hilesiz olmasına islam büyük önem vermiştir.

Bu konuda pek çok ayet vardır. Bu ayetlerden birisi olan Bakara suresi 168. ayette “Ey insanlar, yeryüzündeki (şeylerden) helal ve temiz olanlarından yiyin…” buyrulmaktadır.

Bu ayet bize gösteriyor ki yeryüzündeki helal ve temiz olanlarından yenmesini, kötü, yasak ve haram olanlardan kaçınılmasını emretmektedir.

Aynı zamanda helal olarak yemek için kazancından helal olmasına işaret etmektedir. Bakıldığında birçok ayette de haram yollarla haksız kazanç elde edilmesinin yasaklandığını görüyoruz.

Sözleri ve davranışlarıyla daima helal kazancın önemine ve  gerekliliğine işaret eden Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir hadisinde şöyle demektedir. “İnsanın yediği şeylerin en güzeli kendi kazancından (emeğinden) olandır” (Nesai )

Helal Kazanç ve Toplum

Helal Kazançİslam dininde helal kazanç olarak  ticaret yapmak,  ziraat işleri ile uğraşmak,  sanat ve ilmi konular ile kamu veya özel sektöre ait farklı iş ve hizmet kollarında fikri ve bedeni olarak çalışmak, helal kazanma noktaları olarak gösterilmiştir.

Ancak bu yollarlar olsun zamanın gerektirdiği yeni iş alanları olsun elde edilen kazancın helal olması, meşru olması işin bütün gerekleriyle, en iyi şekilde yapılması, o iş alanında dinimizin belirlediği prensiplere uyulması ve yasaklardan kaçınılmasına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Unutmayalım ki dinimizde, faizcilik,  hırsızlık, gasp yapmak, zimmete geçirme, rüşvet almak,  yetim malı yemek, karaborsacılık, ölçü ve tartıda hile yapmak, aldatmak, kumar gibi kötü,  gayrimeşru yollardan elde edilen kazancı yasaklanmış ve bu tür kazançların helal kazanç olmadığını  bildirmiştir.

İslamiyet bu konulara ve  helal kazanca böylesine büyük ehemmiyet verdiği bilindiği halde günümüzde maalesef  bu konularda sergilenen tutumlar ve düşülen zaaflar hayrete ve endişeye neden olmaktadır.

Bazı kimselerin helal-haram ayrımı yapmadan, nereden ve nasıl kazanıldığına bakmadan, para kazanma ve servet elde etme hırsına kaptırmaları hem onlara hem topluma büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle şahsi ve toplum alanda helal kazanç bilincinin yerleşmesi  ve önemi hayati önem arz etmektedir.

Zira şahsi ve toplumsal alanda gayri meşru kazançlar ve servetler şahısların hen dünyasına hem ahiretine zarar veriyor. zahirde bir kazanç olsa da sonunda zarar olduğu buz kazançların bir yerden çıktığına şahit pek çoktur. Hal böyle olunca toplumda maalesef eşitsizlik, adaletsizlik ve derin farklılıklar ile huzurun ve saadetin kaybolması ortaya çıkmaktadır.

Yine helal kazanç olmazsa ve toplumsal adaletsizlik ile kargaşa çıkar belki toplumsal hayat felç olur. Toplumsal düzen alt üst olup,  asayiş sarsılır, önü alınmazsa belki kaos ortaya çıkar.

Helal kazanmak üzerine

Helal Kazanç ile ilgili Hz. Peygamber (sav) “Kim helalinden yer, Peygamberin  (sav) sünnetine uyarak onunla amel eder ve insanlar onun ezasından (zulmunden) emin olursa, o kişi cennete girer.” (Tirmizi) diyerek helal kazancın önemine işaret etmiştir.

Hz. Mevlana ise “İnsanın nurunu, olgunluğunu artıran lokma, helal kazanç ile elde edilen lokmadır. İlim de hikmet de helal lokmadan çıkar; aşk da, merhamet de helal lokmadan meydana gelir” diyerek helal kazancın iyiliğin kaynağı olduğunu söylemiştir.

Yine Ebu Bekr-i Dükki  “Midene helal lokma verirsen, azalardan salih ameller işlenir. Şüpheli lokma verirsen, azalar Allah yolunda amel etmekte şüpheye düşer. Şayet  haram lokma verirsen, o haram lokma seninle Allah arasında bir perde olur ki, bu yolda ilerlemenin imkanı kalmaz.” diyerek  amel etmede helal kazanca işaret etmiştir.

Hz. Peygamber (s.a.v.), hayatı boyunca devamlı  çalışmış, boş ve tembel durmamış.  Bizler de hem ona tabii olalım hem dinimizin emri olarak çalışalım, hem helal hem tertemiz kazanç elde edelim. Ailemize helal rızk götürelim ve Allah’a iyi kulları olarak hayatımızı idame ettirelim.

Allah hepimizi helal kazanma noktasında çalışan ve helal yiyen ve bu yolda çalışanlardan eylesin. Amin.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri