Hamilelikte Yapılacak Zikirler ve Kolay Doğum İçin Dua

Kolay doğum için dua konusundan önce şunu vurgulamakta fayda var. Doğum hadisesi bazen hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren bir durum olabiliyor.

Böylesine önemli bir olay, elbette yalnız manevi dua ile olmayacağı aşikardır. Zaten dinimiz önce maddi tedbirler al yani doktora git sonra manevi tedbire kolay doğum için dua yap der.

Zira bizim için en iyisi daima budur. Tedbiri almak ve dua etmek. Bunlardan birini yapıp ötekini ihmal etsek, elbette yarım iş yapmış oluruz. Tek kanatlı kuş nasıl uçarsa bizimki de öyle olmuş olur.

https://www.youtube.com/watch?v=usryFEgziMM&t=48s

Kolay Doğum İçin Dua

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

Araf suresi 54
Araf suresi 54. ayeti

“İnne rabbekümüllahüllezi halegassemavati velerda fisitteti eyyamin sümmesteva alelarşi yuğşilleylennehara yatlübühu hasısa. veşşemse velgamera vennücume müsehharatim biemrih ela lehülhalgu velemr. tebarakellahü rabbül alemın.”

Meali: Gerçekten (şüphesiz) sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva(kuşatan) eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi emriyle baş eğdirendir. Haberiniz olsun (dikkat edin) yaratmak da, emir de (sadece) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne (uludur) yücedir.

Hz. Peygamberimiz Efendimiz (sav) kızı Fatıma (r.a) validemizin doğumu esnasında bu duayı okutmuştur. Nihayette sevindirici bir şekilde sıhhatli bir doğum olmuştur.

Sağlıklı ve sıhhatli bir doğum haberini aldığımız vakit  Allah’a şükretmeliyiz ve konu komşu veya bildiğimiz ihtiyaç sahipleri ile yoksullara yardım ederek onlar sevindirmeliyiz. Unutmayalım ki sevindirenler sevinirler.

Kolay ve suhuletle doğum yapmanın (ve dahi diğer işleri de kolaylaşmasının) bir güzel yolu da İnşikak suresini çok okumaktan geçer. (Mecmuatül Ahzab)

Hamilelikte Yapılabilecek Zikirler

  • Hamilelik döneminde “el-Musavvir (c.c)” zikri çokça çekilmelidir

Hamile bayanlar ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir (c.c) zikrine devam ederlerse inşallah bu doğacak çocuk da bu esma-i İlahiye ile güzel ve sağlıklı olur. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)

  • Eller karına konup, 99 kere “Ya Mübdî(c.c)”(Varlık veren) denir.
  • Devamlı, “Ya Berr (c.c)” (Kullarına iyilik ve ihsanı, nimetleri bol olan) denir.
  • Her gün 121 kez “Ya Kaviyy (c.c)” (Pek kuvvetli) denir.

Aşağıda yazılı olan Allah (c.c)’ın isimleri bir suya okunup içilmelidir:

  • Ya Musavvir (c.c) (Tasvir eden, her şeye bir şekil ve hususiyet veren): 21 kez
  • Ya Berr (c.c) (Kullarına iyilik ve ihsanı, nimetleri bol olan): 21 kez
  • Ya Kuddüs (c.c) (Her türlü eksiklik ve ayıplardan münezzeh olan): 11 kez

Namazlardan sonra 34 defa “Allahuekber”, 33 defa “Elhamdulillah” ve 33 defa “Subhanallah” deyin.

Namazlardan sonra 70 defa “Estağfirullahe ve etube ileyh” deyin ve tövbe edin.

70 bin “Subhanellahi ve bihamdihi” okunursa çocuk salih olur, ilk dört ay içinde okunması evladır.

Kolay doğum için dua olarak bildiğimiz sureler ile salavatlar da bolca okumanın elbette faydaları vardır. Hususen aşağıda bulunan şifa salavatı okumak faidelidir.

Kolay doğum için dua

Bu şifa salavatı meşhur bilinen bir dua olup günlük hayatımızda hastalıklarımıza, sıkıntılarımıza karşı okuyabileceğimiz faziletli salavatlardan biridir.

Hamilelikte Okunacak Dualar İçin Tıklayınız…

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Hamilelere Tavsiyeleri İçin Tıklayınız…

Hamilelikte Okunan Sureler İçin Tıklayınız…

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri