Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti vücudun tamamının temiz su ile yıkanması olarak tanımlanır. Gusül neden ve nasıl alınır konusunu bu başlık altında topladık. Diğer bir ismi boy abdesti olarak bilinen gusül abdestini ile ilgili bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Dinimize göre göre bir gereklilik olan gusül abdesti diğer adıyla boy abdesti vücudun temizlenmesi ve ibadete edebilmek için alınır. Boy abdestinin farzları ve sünnetleri vardır. Suyun olmadığı durumlarda teyemmüm şeklinde alınabilir. 

Maide suresi 6. Ayet “Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın.” diyerek emreder.

Hz. Ayşe (ra) Peygamberimizin gusül abdestini nasıl aldığını şöyle anlatmıştır. “Resûlullah, guslederken, önce ellerini yıkamakla başlar sonra edep yerini yıkar, sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı.

Ondan sonra suyu alarak saçlarını iyice yıkardı. Ondan sonra başına üç defa su döker akabinde sağ ve sol omuz ile bedeninin diğer kısımlarına su döker yıkardı. Sonrada ayaklarını yıkardı.” (Müslim, Hayz, 35)

Gusül Abdesti Ne Zaman Alınır?

1- Cünüplük hali: Bu hal iki sebepten meydana gelir. Birincisi ister uyanık halde isterse uyku halinde olsun, herhangi bir şekilde cinsel ilişki olmaksızın şehvetle meninin dışarı atılmasıdır.

Birisi uyandığında ihtilam olduğunu hatırlamamakla birlikte eğer elbisesinde meni görse o kimsenin gusletmesi lazımdır. İhtilam olduğunu hatırlasa lakin elbisesinde bir iz görmez ise o kimsenin gusletmesi gerekmez.

Alimlerin çoğu (şafiler hariç) cünüp olmak için meninin şehvetle gelmesini şart koşmuşlar. Bu durunda ağır yük kaldırmak, düşmek, hastalık gibi nedenlerle meninin gelmesini cünüplük sebebi saymamışlar.

İkincisi ise cinsel ilişkide bulunulmaktır. Burada meninin gelmesi şart değildir. Zira cinsel münasebetin kendisi zaten cünüplük sebebidir.

2) Kadınların hayız hâlidir.  Kadınların hayız halleri son bulduğu vakit gusletmeleri kendilerine farz olur.

3) Kadınlara ait bir durum olan nifas (doğumdan sonraki lohusalık hâli) halinden kurtulan bir kadının gusletmesi ona farz olur.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti almak isteyen bir kişi banyoya girmeden önce besmele çekip sol ayağı ile banyoya girmesi gerekir. Şu şekilde alınır.

  1. Kişi besmele çekerek sol ayağı ile gusül alınacak yere girer.
  2. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diyerek niyet edilir.
  3. Elleri bileklere kadar yıkayıp, edep yerlerini sol eliyle yıkar.
  4. Sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara yaparak temizler.
  5. Sağ avucuna su alarak burnuna ve genzine kadar üç defa su çekilir.
  6.  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su dökerek bütün vücudunu yıkar. Her su döküşte ellerle vücut iyice ovulur. İğne ucu kadar bile kuru yer kalmayacak şekilde vücudun her noktası güzelce temizlenir.

Gusül Abdesti Farzları Nelerdir?

Ağza su alıp boğaza yani genze kadar çalkalamak.

Buruna su çekip yıkamak.

Bütün vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır.

Gusül Abdesti Sünnetleri Nelerdir?

Önce niyet etmek gerekir. (Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya denilir)

Besmele ile başlamak.

Bedenimizin bir yerinde pislik varsa önce onu güzelce temizlenir akabinde edep yerleri yıkanır.

Avret yerini yıkamak.

Gusülden evvelce abdest almak.

Bedenimize üç defa su dökmek ve arkasından suyu bedenin her tarafına dökmek.

Su dökmeye başımızdan başlamak, ardından sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek

Gusül Abdesti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saçların dibine, sakal, bıyık ve kaşların altlarına suyun gitmesine dikkat edilir. Göbek boşluğuna, kulakların iç kısmına ve küpe deliklerine ulaşmasına dikkat edilir.

Parmaklarda eğer sıkı yüzük varsa yerinden oynatılarak altları yıkanır. Vücuda iyice yapışmış olan ve suyun bedene değmesine engel olan şeyler giderilir.

Dişlerimizin arasında kalan yemek ve ekmek kırıntıları temizlemek güzeldir. Gusül alırken dua okunmaz. Edep yerleri geniş bir alan ise örtülü olmalı değilse kıbleye dönülmez ve abdesti alırken gereksiz yere konuşulmaz.

Gusül Abdesti Olmadan Yapılması Haram Olan Şeyler

Namaz kılmak, Kur’an okumak ki ezberden veya Mushaf’a bakarak bir ayet de olsa Kur’an okumak (tilâvet) haramdır. Kelime-i şehadet, tespih ve tekbir kelimelerini söylemek câizdir.

Kur’an-ı Kerîm’e el değmek. Evet Kur’an okumak caiz olmadığı gibi el sürmek dahi caiz değildir.

Kâbe’yi tavaf etmek, Zaruret olmaksızın cami içine girmek

Gusül Abdestini Almanın Sünnet Olduğu Durumlar

Cuma ve bayram namazları evvelinde, hac yada umre niyetiyle ihrama girerken Arafat’ta vakfeden önce almak sünnettir.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri