Gözyaşı ve Dua

 Gözyaşı ve Dua: Dua etmek, insanların ihtiyacı olan bir şeydir ve İslam dininde içten dua etmek çok önemli bir konudur. Allah’a dua ederken gözyaşı dökmek içtenliği gösterebilir.

Hata Yapan Bir Varlık  İnsan

İnsan, hata yapan bir kuldur ve bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığı hataların farkında olması, tövbe ederek duada bulunması gerekir. İslam dininde Allah hata yapan kişilere kapılarını açar ve gerçekten hatasını anlayarak bir daha yapmamak üzere tövbe etmek affedilebilmektedir. Kul olan kişi, dua ederken ne kadar içten olursa duaları o kadar kabul görür. Fakat duayı eden kişi, sadece duadan beklentiye girmemeli ve gerekeni de yapmalıdır. Kendi çabalarıyla beraber elinden geldiği kadar çabalayıp dua etmeli, yetişemediği yerde kötü olasılıkları da kabul ederek Allah’a yalvarmalıdır.

İnsan varlığı düşüncede olumsuz etkilenebilir. Niyeti ve düşüncesi kirlenebilen insan hata da yapabilir. Bu durum insanın kendi doğasında bulunmakla beraber kendi kendini düzeltebilmesi gibi yeteneği de vardır. Yani insan hatalarını düzeltebilir. İman ile ve Allah’a dua ile kendini düzeltmek isteyen insan, Allah gözünde değerlidir.

Kibir ve Dua

İnsanın sahip olduğu niteliklerden ötürü kendini başkalarına göre üstün görmesi kibir olarak tanımlanabilir. İnsanlar kendi varlıklarının başladığı tarihten itibaren eşsizdirler ve her biri farklı şeyler yaşamaktadır. Bu nedenle hem fiziksel hem de ruhsal şartların farklı olması, benimsenen inanç ve kişinin kendinin bilincinde olması gibi çok sayıda etken yaşamını belirler. Dünyevi hayata verilen aşırı önem ve bunun meşru hal alması, manevi konuları geri plana atmaktadır.Oysa insanların algılayabildiği dünya son derece sınırlıdır.

İnsan, bir kul olarak, tüm varlıklar gibi Allah karşısında acizdir. Kontrol edemediği, bilmediği, anlamadığı birçok bilgi vardır.

İçten gelerek dua eden insan, kontrol edemediği, bilmediği ve aciz kaldığı durumlara karşı kendisini güvende hissetmek ister. Bunun için Allah’a dua etmek önemlidir. Çünkü kontrol edilemeyen durumlara karşı bilinçli hissetmek dayanıklılığı artırır. Dua etmek hem Allah katında ona en yakın olmanın yoludur hem de kişinin kendisine ruhsal huzur verir. Dua etmek insanı kötülüklerden uzaklaştırmaya fayda eder.

Dua’nin Gücü

Dua’nin Gücühayatımızda belli zamanlarda karşımıza çıkması ile gerçek bir kavram olduğunu hepimiz biliriz. Dua insanların aciz olduğunu Rabbine bildirmesi anlamına gelir. Gücünün her şeyi yetmeyeceğini bilen kul Rabbinden sıkıntısı ile ilgili veya dileği ile ilgili yakarışta bulunur. Rabbimiz her istediğimizi bize vermeyebilir. Bu duanın kabul olmadığı anlamına gelmemelidir. Bazen duanın vakti gelmediği için Rabbimiz duamızı o an için istediğimiz şekilde cevaplamayabilir.

Duanın gücü her istediğimizin olması anlamında kullanılmamaktadır. Dua bizi bizden daha iyi bilen birisinin olduğunu bilerek istediğimizin olmaması durumunda bile bir hayır olduğunu bilerek daha mutlu yaşamamızın kaynağı anlamında kullanılmaktadır. Ulaşabildiğimiz veya ulaşamadığımız tüm isteklerimiz Cenabı Allah’ın kontrolü altında olmaktadır.

Duam Kabul Olmuyor Ne Yapmalıyım?

Cenabı Allah kendisine el açarak isteklerini dile getiren herkese cevap vereceğinin garantisini veriyor. Peki, istediklerim neden olmuyor? Şeklinde birçok kişinin kafasına takılan soru bulunmaktadır. Rabbimiz bizim duamıza olumlu yanıt vermemesi cevap vermediği anlamına gelmemektedir. Olumsuz olarak verilen cevap da taahhüdün yerine getirildiğini gösterir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse bir doktordan hastalığımız için her istediğimiz ilacı almamız mümkün değildir. Bazı isteklerimizin bize zarar vereceğini bilen doktor istememize rağmen ilacı bize vermeyi ret eder. Bu örnekte olduğu gibi Cenabı Allah (C.C) istediğimiz her şeye cevap verilir. Bu cevap olumlu veya olumsuz olabilir.

Bazı dualar vaktini beklemekte ve bazı dualar ise imtihan sırrı gereği kabul edilmemektedir. Her şeyin hayırlısını onun bildiğinden emin olarak duanın gücünü kullanmaya devam etmek gerekmektedir. Bir gün isteğimizin bizim için hayırlı olmadığını anladığımız muhakkak olmaktadır. Aynı zamanda imtihan içerisinde de bulunduğumuzun farkına muhakkak varmamız gerekir. Kesinlikle isyan etmemek ve hiçbir zaman Allah’tan umut kesilmemesi icap etmektedir.

Dua Etmenin Güzel Yanı

İslam aleminde çok önemli bir yere sahip olan ve Müslümanların kalkanı olarak tabir edilen dua sevgisi tüm insanların en büyük silahıdır. Dua, yakarış, Allah’a yalvarmak, çağırmak, yarım istemek, Allah’tan dilekte bulunmak ve O’na yakarmaktır.

Dua Etmenin Önemi

Dua sevgisi her Müslümanda bulunan ve her mutlu olunduğunda, her sevinçte, her üzüntüde, başımız sıkıştığında ya da istediğimiz her şeyin olması durumunda Allah’a olan konuşmalardır. Dualar Yaradan’la aramızda olan en güzel bağdır. Her insan dua ettikten sonra gönlünde bir ferahlık hisseder ve mutlu olur. Duasında istediklerinin yerine gelmesi için ümit eder ve her zaman bu ümit daha fazla artar.

Aynı zamanda dua insanlara bir şifa ve manevi bakımdan ruhi bunalımlara karşı koruyucu bir sağlık tedbiri olarak tanımlanabilir. Bundan dolayıdır ki dua etmeyen ve dua etmesini bilmeyen bir toplum manevi olarak ruhi bir çöküntü içinde olmaktadır. Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur; ‘’ Bana dua edin, size cevap vereyim ve duanızı kabul edeyim.’’ demiştir. Öyleyse her zaman ve her başımız darda iken en doğru şekilde Allah’a yakarış olan dualarımızı esirgemeyelim.

Böylece manevi ferahlığa erişerek çok daha mutlu olabiliriz. Dua etmek için bir nedene ihtiyaç yoktur. Rabbimiz ‘’ Her zaman ve her şeyi isteyin. ‘’ diye buyurmuş olup her zaman dua etmek için bir sebep bulunabilir. Hatta her namazın her rekatında okunan Fatiha Suresi içinde yer alan ‘’ Sadece sana ibadet eder ve sadece senden yardım dileriz. ‘’ kelimeleri en güzel dualardır. Allah insanlara şahdamarından daha yakındır ve Yüce Allah’ın insanlara olan rahmeti bir annenin evladına olan sevgisinden daha fazladır.

Dua eden kişi kesinlikle duasını çok içten ve gönülden etmesi gerekir. Böylece çok daha fazla sarf ettiği çabaları en doğru şekilde Allah’a ulaşarak en yakın zaman içinde kabul olacaktır. Şüphesiz Allah dua edenlerin duasını geri çevirmez ve insanların kalplerinden geçenleri, ihtiyaçlarını bilir. Dua etmenin insanlara faydası saymakla bitmez ve ilk olarak ruhun temizlenmesi rahatlaması demektir.

Cennetin Kapısını Ardına Kadar Açan Dua

cennet kapisini acan dua
Cennetin Kapısını Ardına Kadar Açan Dua
1melek.com petinya.net Kedi isimleri