Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte fotoğrafların kalitesi de her geçen gün artmakta. Her ne kadar kalite artıyor olsa da boyutlarda da artışları gözlemlemek mümkün durumdadır. Artan fotoğraf boyutları sahiplerine kalite düşümü yaşamadan nasıl fotoğraf boyutu küçültülür Fotoğraf boyutu küçültme adımları nelerdir? Sorusunu sormasına neden oluyor. Kalite kaybı olmadan sadece dosya boyutu yönünden boyut düşürme işlemi yapmak mümkün durumda.

İnternete yüklenecek olan fotoğraflarda boyut küçültme işlemleri yapılmak en doğru hareket olacaktır. Fotoğraf yüklenen sitelerde ortalama yükleme boyutu 2 MB’dir her ne kadar 2MB büyük bir boyut olarak gözüküyor olsa da iş sosyal medyaya geldiğinde durum hiç de öyle değildir. Artan kamera kaliteleri nedeni ile çekilen tek bir fotoğraf ham hali ile 48Mb’dan daha fazla yer kaplayabiliyor.

Fotoğraf Boyutu Neden Küçültülür?

Fotoğraf Boyutu Küçültme Yöntemleri

Her ne kadar küçültme yollarını arayanlar olsa da bir de neden küçültüldüğünü anlamaya çalışanlar vardır. Çekilen fotoğrafın ya da internet ortamında hazırlanan Fotoğraf boyutu neden küçültülür? Söz konusu işlemin ana amacı depolama alanlarında fazla yer işgal etmemektir. Bir site sahibi isteniz sitenizin daha hızlı açılabilmesi için boyut düşürme işlemini mutlaka gerçekleştirmeniz gerekmekte.

Sosyal medya siteleri yeterli depolama alanını sağlayabilmek için fotoğraf başına yüklenebilecek bazı dosya boyutlarını paylaşmış durumdadır. Bu her sosyal medya sitesine göre değişiklik gösteriyor olsa da genel olarak yüklenebilecek maksimum dosya boyutu 2Mb civarındadır.

Fotoğraf boyutu küçültme nedenini de öğrendiğimize göre, Fotoğraf boyutu küçültme yöntemleri nelerdir ? Söz konusu vereceğimiz yöntemleri adım adım uygulayarak kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Yöntemleri

Fotoğraf Boyutu Küçültme Yöntemleri

Öncelikle hatırlatmakta fayda bulunuyor ki küçültme yöntemlerini uygulamadan önce fotoğraflarınızın yedeklerini almanızda fayda bulunuyor.

Söz konusu yedek alma işlemlerini de tamamladıktan sonra anlatacağımız yöntemleri takip ederek kısa sürede Fotoğraf boyutu küçültme işlemini tamamlayabilirsiniz. Söz konusu yöntemler her ne kadar basit görünüyor olsa da farklılıklar gösterebilmektedir.

1 – Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme Yöntemi

Fotoğraf küçültme yöntemleri arasında bulunan Paint, neredeyse her bilgisayarda yer almakta. Adım adım anlatacağımız yöntemi kullanarak kısa sürede fotoğraf boyutunu düşürebilirsiniz.

Öncelikle işleme başlamadan önce seçtiğimiz Fotoğrafın boyutuna bakalım. Seçtiğimiz fotoğrafın boyutu ortalama olarak 6Mb gözükmekte. Öncelikle boyutunu düşürmek istediğimiz görselin seçimini yapalım.

Ardından arama kısmına tıklayarak “Paint” seçeneğini arayalım. Bilgisayarınızda bulunan herhangi “Paint” sürümünü kullanabilişiniz. Windows 10 ve üzeri bir sistem kullanıyorsanız güncel Paint uygulamasını Windows Store üzerinden indirebilirsiniz.

Paint uygulaması açıldıktan sonra Sol üst kısımda bulunan dosya alanına tıklayarak açılır menüye ulaşın. Ulaşma sonrasında gelecek olan panelden Aç seçeneğini seçerek boyutunu düşürmek istediğiniz Fotoğrafı Paint uygulaması üzerinden açın.

Boyutunu ayarlamak istediğiniz Fotoğrafını Paint üzerinden açtıktan sonra “Yeniden boyutlandır” seçeneğine tıklayarak işlemleri yapacağımız asıl menüye geçiş sağlamanız gerekmekte.

Bu aşamada işaretli alanlara dikkat etmeniz gerekmekte. Fotoğrafın boyutunu düşürürken kalitesini de sabit tutmak istiyorsanız yukarıdan Pixel seçeneğini seçtikten sonra alt kısımda bulunan “En boy oranını koru” seçeneğini işaretleyin. Bu işaretleme sonrasında fotoğrafınız orijinal formunu koruyarak hareket edecektir.

İstediğiniz değerleri ayarladıktan sonra “Tamam” seçeneğine tıklayarak Fotoğrafınızın yeniden boyutlandırılmasına izin vermelisiniz. Yeniden boyutlandırma işlemi duruma göre biraz zaman gerektirebilir.

Yeniden boyutlandırma işlemi bittikten sonra bu alandan “Farklı Kaydet” seçeneğini kullanarak yeni fotoğrafını kayıt edebilirsiniz. Bu işlem sırasında dosya formatını da değiştirme imkânınız bulunuyor.

Kayıt etme işleminden sonra Fotoğrafımızın güncel durumuna bakacak olursak ortalama olarak 450KB yer kapladığını göreceğiz. Söz konusu boyut düşürme işlemi oldukça etkili bir işlem olmuş durumda.

2 – Fotoğraf Boyutu Küçültme Sitelerifotoğraf

Fotoğraf boyutu küçültme işlemleri sadece programlar üzerinden yapılabilecek işlemler değil. İnternet siteleri sayesinde Fotoğraf küçültme işlemlerini de yerine getirebilirsiniz.

Sadece yükleme işlemi yaparak gerçekleştirebileceğiniz bu işlemler kalite düşümü yaşamadan boyut düşürme işlemi yapmanıza olanak tanımakta. Peki, sadece yükleme yaparak boyut düşürülebildiğini söyledik. Fotoğraf boyutu küçültme siteleri hangileri?

3 – Compress JPEG ile Fotoğraf Boyutu Değiştirme

Compress JPEG ile Fotoğraf Boyutu Değiştirme

Söz konusu internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İlk açtığınızda karşınıza bu şekilde bir ekran gelecek ve tüm işlemler bu ekran üzerinden yapılacak.

Söz konusu açılan site üzerinden Upload Files seçeneğine tıklayarak dosya yükleme işlemine başlamanız gerekmektedir.

Upload files seçeneğine tıkladıktan sonra maksimum 20 tane olacak şekilde birden fazla seçim yapma şansınız bulunmakta. Söz konusu seçimleri istediğiniz dosya boyutları şeklinde yapabilirsiniz.

Dosya seçme işleminden sonra söz konusu seçilen dosyaların yüklenmesini beklemeniz gerekmekte. Ortalama olarak yüksek değerlere sahip bir fotoğraf üzerinde çalışma yapacaksanız biraz beklemeniz gerekecektir.

Söz konusu yükleme işlemi bittikten sonra fotoğraf üzerinde çıkacak olan değer yüzdelik değer olarak ne kadar küçültüldüğünü göstermekte. “Download All” seçeneğine tıklayarak dosyanın sorunsuz bir şekilde indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Söz konusu site boyut küçültme işlemi sonrasında 6Mb değerindeki dosyayı 1,3Mb boyutuna kadar düşürmeyi başarmış durumda. Söz konusu site mobil cihazlar üzerinden de kullanılabilmektedir.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri