Evde Beslenebilecek En Tatlı Küçük Köpek Türleri

İnsanların son yıllarda evlerinde sevimli bir hayvana da yer vermek istemesi ile birlikte birçok köpek türü öne çıkmaya başladı. Son derece sevimli ve bir o kadar da zeki olan bu sevimli köpekler sahiplerine olan bağlılıkları ile biliniyor. Farklı türlerin özelliklerini yaşayan ve özellikle apartmanda beslenebilecek birçok köpek türü bulunuyor.

Evde bakılabilecek tüy dökmeyen köpek cinsleri de bu türler arasında en fazla tercih edilenler arasında yer alıyor. Hem sizin yalnızlığınıza ortak olan hem de evinizde çocuklarınıza göz kulak olan köpekler aileden birer birey haline geliyor. Evinizde besleyebileceğiniz hem küçük hem de büyük boyutlu birçok köpek türü bulunuyor.

Her köpek türünün farklı bir karakteri ve fiziksel özellikleri vardır. Bu nedenle bir köpek seçimi yaparken oyuncu olup olmaması, sadakat düzeyi, çocuklarla ve diğer petlerle anlaşma durumları gibi detaylara dikkat etmeniz gereklidir. Son zamanlarda en çok beslenen köpek türleri şunlardır:


1- Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

 

Küçük köpek türleri arasında yer alan Yorkshire Terrier uzun ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptir. Düz bir kafa yapısı olan bu türlerin orta boyutlarda burunları vardır. Kulakları dik ya da yarı dik şekilde olan sevimli canlılar fiziksel özellikleri ile çok dikkati çekerler.

Oyuncu bir yapısı olmaları evin neşe kaynağı olmalarını sağlar. Çok aktif bir yapıları vardır. Aynı zamanda soğuk havalara karşı çok hassastırlar. Bu nedenle yaşadıkları alanda hava sıcaklığının iyi ayarlanması son derece önemlidir. Her an macera ve belaya hazır olan bu köpek türleri evde beslemek için en uygun türlerdir.

Yorkshire Terrier 1
Yorkshire Terrier

Enerjik, cesur ve son derece zeki olan Yorkshire Terrier cinsi köpekler sahiplerine karşı da son derece bağlıdırlar. Bu köpeklerin sosyalleştirilmeleri ise son derece önemlidir. Bununla birlikte tuvalet eğitimlerinde sizleri biraz zorlayabilecek köpek türleri arasında yer alırlar.


2- Boston Terrier

Boston Terrier
Boston Terrier

Evde çok beslenen köpek türleri arasında Boston Terrier cinsi köpekler de bulunuyor. Ufak bir yapıları olması Boston Terrier cinsi köpeklerin apartmanda da rahatlıkla beslenmelerine olanak tanıyor. Çok özel bir ırk olmaları dikkati çeken yapılarındandır.

Her zaman sevecen ve mutlu olan bu sevimli köpekler çok enerjik bir yapıya sahiptir. Çok agresif olmadıklarından özellikle çocuklu aileler tarafından rahatlıkla beslenebilirler. Bununla birlikte erken yaşta sosyalleştirilirlerse diğer ev petleriniz ile çok rahat geçinebilirler.

Boston Terrier 1
Boston Terrier

İlk defa 1800’lü yıllarda ortaya çıktığı düşünülen bu köpek türleri hakkında birçok efsaneleşmiş bilgi vardır. 1893 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından kabul edilen bu sevimli canlı avcılık yetenekleri ile zamanında av etkinliklerinde sıklıkla kullanılmışlardır. Özellikle küçük avlar için son derece hızlı ve çevik bir yapıları vardır. Çok zeki bir ırk olmasının yanında hem saygılıdır hem de çok sevgi dolu bir köpektir. Sahibi ile aralarında her zaman özel bir bağları vardır.


3- Pug

Pug
Pug

Köpek cinsleri içerisinde puglar da son derece dikkati çekiyor. Oyuncu ve sevimli suratı ile çok ideal bir ev köpeğidir. Çok hareketli olmadıkları için ev içerisinde sizlere çok büyük sorunlar çıkarmazlar. Bu nedenle de genelde apartman hayatına çok kolay bir şekilde adapte olabilirler. Birçok farklı rengi olan pug köpek türleri çok narin canlılardır. Bununla birlikte aşırı sıcak ve soğuk onlar için iyi değildir.

Yüzlerinde ki kırışıklık onlara yaşlı izlenimi verse de son derece sevimli canlılardır. Yaramazlık yapmayı seven bu canlılar aynı zamanda inatçı bir kişiliğe de sahiptirler. Eğitim almaktan pek keyif almamaları temel itaat eğitimi sürecinde sizleri zorlayacak bir durumdur. Bu köpeklerin en güzel yanı da sizleri kolaylıkla anlayabilmeleridir.

Pug 1
Pug

Aynı zamanda gereksiz yere havlamıyor olmaları da önemli avantajlarından biridir. Ev içerisinde ki çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok kolay bir şekilde geçinebilirler. Ancak eve gelen misafirler konusunda biraz kıskançlık yapabilirler. Bakımı çok değildir. Özellikle tüyleri kısa olduğu için tüy problemi olmayan köpek türleri arasında yer alırlar.


4- Pekingese

Pekingese
Pekingese

Köpeğini süslemek isteyenler için en sevimli ırklar arasında yer alan köpeklerdir. Pekingese köpekler fiziksel özellikleri ile çok dikkati çekiyor. Uzun tüylü köpek sevenler için Pekingese köpekler çok ideal seçimlerdir. Siyah, bej, krem gibi çok farklı renk karmaları olan bu türlerin kalın tüy tabakası vardır. Bu da onların sık sık taranma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Minik yüz yapısı üzerinde basık bir burunları vardır. Aynı zamanda öğrenmeye de çok açık köpeklerdir.

Kendilerine saygısız davranılmasından hoşlanmayan bu köpekler aynı zamanda şüpheci bir karaktere de sahiptirler. Pekingese köpek türleri çocuklu aileler için çok uygun olan köpek türleri değildir. Bu nedenle daha çok bekâr ya da çocuksuz aileler beslemek için bu ırkları düşünebilirler. Çok kıskanç bir karakterleri vardır. Bu nedenle evde ilgi gören başka bir pet istemeyebilirler.

Pekingese 1
Pekingese

Bu köpek türleri çok eski Çin hanedanlıkları döneminde oldukça ilgi gören türlerdi. İnsanları kötü ruhlardan koruduklarına inanılırdı. İnsanlar onların önünden geçerken eğilerek saygı göstermek durumunda kalırlardı. Bu nedenle Pekingese köpekler son derece özel türler arasında bulunuyor.

5- Shih Tzu

Shih Tzu
Shih Tzu

Süs köpeklerine hayran olanlar için Shih Tzu son derece sevimli bir köpektir. Anavatanı Çin olan bu köpek türü çok küçük yapılıdır. Bu nedenle de apartmanda beslenebilecek türler arasında bulunuyor. Shih Tzu köpek türleri son yıllarda beslenmesi moda haline gelen köpeklerdir. 15- 20 yıl arasında ömürleri vardır. Evde çok hareketli olan bu türler aynı zamanda bahçeli evlerde de beslenebilirler.

Çok aktif bir köpek olsalar da ev içerisinde kesinlikle huzur kaçırmazlar. Aynı zamanda çok fazla egzersiz ihtiyaçları da yoktur. Canlı, oyuncu ve yabancılara karşı çok çabuk şekilde ısınabilirler. Bu özellikleri onların kolayca sosyalleşmelerine de yardımcı olur.

Shih Tzu 1
Shih Tzu

Yavruyken her türlü eğitimi kolaylıkla verebileceğiniz Shih Tzu köpekler son derece bakımı son derece kolay olan Shih Tzu köpek türleri düzenli veteriner kontrolü yapıldığında uzun bir süre sizinle yaşayabilirler. Son derece sevimli ve neşeli olan köpeklerdir.


6- Pomeranian

Pomeranian
Pomeranian

Pomeranian köpek türleri hem sevimli hem de çok oyuncu köpeklerdir. Apartman hayatı açısından oldukça ideal bir yapıları vardır. Kalın ve uzun tüyleri vardır. Sık sık fırçalanmaya ihtiyaç duyan bu köpek türleri insanlara en yakın canlılardır. Bu türler 1800’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Pomeranya bölgesinde ortaya çıktıkları için bu ismi almışlardır.

Evde beslenen köpek türleri arasında son derece popüler olan bu köpekler özellikle İngiliz Kraliçeleri tarafından beslenmişlerdir. Enerji düzeyleri çok yüksektir. Aynı zamanda çok fazla egzersiz ihtiyaçları fazla değildir. Bununla birlikte başka köpeklerle de çok fazla geçinebildikleri söylenemez. Çocuklara arası çok iyidir. Aynı zamanda yabancılara karşı da çok mesafelidirler.

Pomeranian 1
Pomeranian

Orta düzeyde eğitilebilir olmaları eğitimleri sırasında sizi biraz zorlayabilmektedir. Koruyuculukları düşük olan Pomeranian köpekler 10 aylık seviyesine geldiklerinde ortalama olarak normal boyutlarına da ulaşmış oluyorlar. En yaygın olarak görülen renkleri kızıldır. Aynı zamanda siyah ve beyaz renkleri de vardır.


7- Shiba Inu

Shiba Inu
Shiba Inu

Shiba Inu köpek türleri son yıllarda oldukça popüler hale gelen türler arasında yer almaktadır. Bu türlerin geçmişi neredeyse 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Dünya üzerinde en çok beslenen köpek türleri arasında yer alıyor.

Akita’ya benzeyen köpek türü çok çevik bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda sivri burun yapısı en dikkat çeken özelliklerinden biridir. Yabancılara karşı son derece huysuz davranan bu köpek türü eve gelen misafirlere karşı mesafeli biraz da saldırgan olabilmektedirler.

Shiba Inu 1

Boyutları küçük olduğundan ve havlama sorunu fazla olmadığından bu köpek türleri apartman dairelerinde rahatlıkla beslenebilirler. Aynı zamanda sosyalleştirilmeleri bu süreçte son derece önemlidir. Çünkü bazen saldırgan bir hale gelebilmektedir. 12/15 yıl arasında ömürleri vardır ve bu süreçte en iyi mamalar tercih edilirse ömürleri biraz daha uzun olabilir.


8- Maltese

Maltese
Maltese

13 cm yüksekliğinde olan bu köpekler aynı zamanda 3 kg ağırlığındadır. Bu da onları küçük köpek kategorisine sokuyor. Son derece uzun ve beyaz tüyleri vardır. Taranma ve bakım ihtiyaçları fazladır. Ancak evde beslenebilecek en ideal köpek türleri arasında yer almasını sağlamaktadır. Çok eski dönemlerde aristokratların sıklıkla beslediği türler arasında yerini almıştır

Fiziksel özellikleri bakımından bu köpekler oldukça dikkati çekmektedir. Alt kürkleri yoktur ve tüyleri de hem dalgalı hem de çok yumuşaktır. Son derece sevecen bir karakteri olan Maltese köpekler evinizin neşe kaynağı olacak türden ırklardır. Son derece oyuncu olan bu türlerin en büyük özelliği hem kibar hem de sevgi dolu cinsler olmasıdır.

Çok zeki bir köpek türüdür ve kendilerine söylenenleri doğrudan anlayabilme kapasiteleri vardır. Eğer şüpheli bir durum ile karşı karşıya kalırlarsa mutlaka huysuzluk çıkarırlar. Bu da onların çevrelerinde ki kişileri uyarabileceği anlamına geliyor. Çocuklar karşısında huysuz ve dikkatsiz olabilirler. Bu nedenle çocuklu aileler için çok fazla tercih edilmiyor. Ancak gören herkesin sevgisini kısa sürede kazanabilecek köpeklerdir.

Maltese 1
Maltese

Bakımı konusunda mutlaka dikkat isteyen türlerdir. Tüyleri yumuşak ve uzun olduğundan günlük olarak taranmak isteyebilirler. Bununla birlikte göz ve ağız çevrelerinin günlük olarak temizlenmesi gerekir. Tüylerinin dolaşmaması için yıkarken en iyi köpek şampuanlarını kullanmak gerekiyor. Bu detaylara dikkat edildiğinde bakımı konusunda sizlere ciddi anlamda sorun çıkarmazlar.


9- Poodle

Poodle
Poodle

Toy Poodle köpekler evde beslenen köpek türleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Kıvır kıvır tüyleri ve boncuk gibi gözleri ile çok sevimli yüze sahip köpeklerdir. Çok kaliteli bir kürkü vardır ve kıvrak zekâsı ile görenleri kendine hayran bırakırlar. Oyuncak köpek boyutlarında olması özellikle evde beslemek isteyenlerin ilk dikkatini çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Poodle 1
Poodle

Atletik bir yapısının olması Poodle cinsi köpeklerin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Birçok küçük ırkin aksine uzun bacak yapısına sahiptir. Aynı zamanda kürkü ve tüy dökümü konusunda da çok tercih edilen köpekler arasında bulunmaktadır. 12- 18 yıl arasında ömürleri vardır. Oyuncak köpeklere benzeyen bu ırklar apartmanda beslemek için çok ideal türlerdir.


10- Basenji

Basenji 1
Basenji

Çok beslenen köpek türleri arasında Basenji ırkları da oldukça iyi bir yere sahiptir. Küçük ırklar arasındadır ve ortalama olarak 12- 15 yıl arasında ömürleri vardır. Çok zeki ve hareketli olan bu ırklar oyun oynamaya çok isteklidirler. Bu nedenle evinizin içerisinde ona ilgi göstermeniz son derece önemlidir. Bununla birlikte tembellik konusunda biraz eğilimleri de vardır. Egzersiz ve düzenli beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Basenji 3
Basenji

Çocuklar açısından çok güvenilir olmaları aileler tarafından tercih edilmelerini sağlar. Bununla birlikte yavruyken kolayca sosyal hale getirilebilirler. Eğitim konusunda bazen sorun çıkarabilirler. Ancak akıllı olduklarından uygun şekilde verilen eğitimleri de kolayca kavrayabilirler. Evde beslemek için çok ideal bir köpek türüdür.

En Popüler Köpek İle İlgili Sözler

  1. “Bir köpek, sadakatin ve sevginin en iyi dostudur.”
  2. “Köpekler, mutluluğun en sadık bekçileridir.”
  3. “Köpekler, insanların en iyi dostlarıdır, çünkü onları yargılamazlar.”
  4. “Köpekler, sevgi dolu bir kalbin en sadık yansımasıdır.”
  5. “Köpekler, sevinçle kuyruk sallayarak, hayatın en basit mutluluklarını hatırlatırlar.”
  6. “Köpekler, sevgiyi hissettiği zaman, yüzlerindeki ifade insanı derinden etkiler.”
  7. “Bir köpeğin gözlerine bakmak, kalbinizin en saf duygularını yansıtır.”
  8. “Köpekler, içtenlikle dostluk sunarlar; onları incitmediğiniz sürece, size her zaman sadık kalacaklardır.”
  9. “Köpekler, hayatın en zor anlarında bile yanınızda olacak sadık birer arkadaştır.”
  10. “Köpekler, sevgiyle ilgili en saf ve en güzel örnekleri sunarlar; onlarla birlikteyken, yalnız asla hissetmezsiniz.”


Hayatımız Boyunca Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Fotoğrafların Kaynağı: Pixabay:

1melek.com petinya.net Kedi isimleri