En İyi Strateji Oyunları ile Nefesiniz Kesilecek

En İyi Strateji Oyunları ile Nefesiniz Kesilecek; Oyun firmalarının adeta üretimde yarışa girdiği strateji oyunları hemen her yaştan insanın zevkle oynadığı kurguları içermektedir. Her gün onlarca yeni oyun üretilirken, bazı oyunlar strateji konusunda piyasaya damga vurmuş durumdadır. Bu damga vurmalar sadece çıktığı dönem ile sınırlı kalmamış aradan onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen ilk günkü etkisini korumayı başarmıştır.

Biz de sizler için piyasaya ilk çıktığı günden beri adından sıkça bahsettiren srateji temalı oyunlardan bir liste hazırladık. Eğer strateji temasını oyunlar içerisinde görmeyi seviyorsanız listemize göz atmanızı öneririz.

Strateji Oyunları Zeka Gelişimine Katkı Sağlar mı?

 

Oyunlar genellikle hem ülkemizde hem de dünyada ilk çıktığı zamandan beri oldukça eleştirilen bir konu olmuştur. Hatta bu eleştiriler günümüzde gün geçtikçe artmaktadır. Fakat hem oyuncuların hem de eleştiricilerin ortak olduğu bir konu bulunmaktadır: Strateji oyunları zekayı geliştirme özelliğine sahiptir. İlk zamanlarda bu sadece tahmini bir durum olmuş olsa da ilerleyen teknoloji ve araştırma imkanları ile bu oyunların ciddi anlamda insanlara yarar sağladığını göstermiştir.

Strateji kurmak ve farklı düşünme becerisi oluşturmak gibi pek çok konuda strateji temalı oyunların insan beynine yarar sağladığı açık olarak gösterilmiştir. Tabi hem strateji hem de diğer tarzdaki tüm oyunların abartılmadan normal yaşamı etkilemeden oynandığı sürece yararlı olduğu da bir gerçektir.

1 – Dünyanın En İyi Strateji Oyunları Age of Empires Serisi

En İyi Strateji Oyunları: Strateji oyun denilince akla gelen ilk oyun Age of Empires oyunudur. Serinin sadece birkaç oyunu değil çıkarttığı tüm oyunlar oyun dünyasına damga vurmuştur. Bu yüzden listemizin ilk sırasına direk olarak Age of Empires serisini koyduk.

Age of Empires serisi adeta strateji temalı oyunlara yeni bir soluk getiren bir oyundu. Age of Empires 3 oyununu saymazsak serinin tüm oyunları her zaman üzerine koyan ve kendini geliştiren oyunlar olmayı başarmıştır.

En Iyi 5 Strateji Oyunlari ile Nefesiniz Kesilecek age of empires
Dünyanın En İyi Strateji Oyunları Age of Empires Serisi

Age of Empires 3 oyuncular tarafından diğer oyunlar kadar tutulmadığını belirtmek gerekir. Fakat grafik konusunda ise diğer oyunları katlayan bir oyun özelliği de bu oyunda bulunmaktadır. Ama serinin diğer oyunları ise baştan sona bir başyapıt olmayı başarmıştır.

Son çıkardığı oyun üzerinden yıllar geçen Age of Empires serisi geçtiğimiz yıllarda ikinci oyununun HD sürümünü piyasaya çıkarmıştı. Ayrıca Age of Empires serisinin aynı zamanda 4. oyun üzerinde çalıştığı hakkında da söylentiler son günlerde artmış durumda.

2 – Company of Heroes Serisi

Company of Heroes serisi ilk olarak 2006 daha sonra ise 2013 yıllarında piyasaya çıkmış oldukça başarılı gerçek zamanlı strateji oyunları arasında gösterilmektedir. Ülkemizde bu seriye istenilen kadar rağbet olmasa seri tüm dünya üzerinde kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Aynı Age of Empires oyunlarının yaptığı gibi strateji türüne yeni bir soluk getiren Company of Heroes serisi Sega tarafından geliştirilen bir oyundur. Bina yap ve asker bas ülkeni geliştir mantığı bu oyun serisi içerisinde yok.

En Iyi 5 Strateji Oyunlari ile Nefesiniz Kesilecek company of heros
Company of Heroes Serisi

Bunun yerine Company of Heroes serisi daha farklı bir taktik uygulamış ve başarılı olmuştur. Bu oyunda oyunculara bir savaş alanı ve belli sayıda düşman verilmektedir. Elindeki askerleri stratejik bir şekilde kullanarak düşmanları alt etmeleri gereken oyuncular, düşman alt ettikçe elde ettikleri puanlar ile birliklerine yeni askerler çağırmakta.

Ayrıca pek çok strateji oyunu içerisinde olmayan ya da olsa bile istenilen etkiyi yapamayan hikaye modu Company of Heroes serisinde oldukça başarılı işlenmiştir. Hem ilk hem de ikinci oyunun hikayesi oldukça güzel ve etkili bir hikayedir.

3 – Total War Serisi

En İyi Strateji Oyunları Listenin üçüncü sırasında yine bir oyun serisi bulunmaktadır. Ama bu sefer seri biraz farklı. Strateji konusunda başarılı işler yapan SEGA firmasına ait olan Total War serisi ile adeta tarihin her döneminde kendimizi bulmamızı sağlamıştır.

İlk olarak 2000 yılında oyuncular ile buluşan Total War serisi günümüze kadar onlarca oyun çıkarmayı başarmıştır. Gerek fantastik canavarlar ile gerek Vikingler ile gerek ise Japonya adasındaki savaşlar bu oyun ile bizlere ulaştı.

En Iyi 5 Strateji Oyunlari ile Nefesiniz Kesilecek total war
En Iyi 5 Strateji Oyunlari ile Nefesiniz Kesilecek total war

En İyi Strateji Oyunları Listenin ilk iki sırasındaki oyunlar gibi farklı bir soluk ile kendini sevdiren bir seri olmuştur. Bu oyunda ise genel olarak bizlere bir harita verilmekte ve seçtiğimiz ülkeye göre özelliklerimiz ile bulunduğumuz haritada verilen görevleri yapmak ve haritayı ele geçirmeye çalıştığımız bir oyundur.

Strateji oyunları sevenler değil oyun oynamayı seven hemen hemen herkes bu serinin bir oyununu en az bir kez oynamıştır. Strateji oyunu PC sektöründe bu seri ile adeta seviye atladı diyebiliriz. Ayrıca fantastik oyunları dışında genel olarak tarihin bir bölümüne damga vurmuş zaman aralıklarında gerçek ülkeler ile oynanan bir oyun olması da oldukça beğenilmiştir.

Ayrıca yeni serinin son çıkacak oyunu TROY ise satışa çıkacağı gün Epic Store Games üzerinden 24 saatliğine tamamen ücretsiz olarak dağıtılacak. Oyunu ilk 24 saat içerisinde aldığınız takdirde ömür boyu oynayabileceksiniz.

4 – Starcraft Serisi

Hem Starcraft 1 hem de Starcraft 2 oldukça sevilen strateji oyunları arasında gösterilmektedir. Bunun ise bazı kesin sebepleri var. Bunlardan bir tanesi oyunun her zaman güncel tutulması. Ayrıca buna ek olarak oyundaki yüksek grafikler, harika hikayesi ve farklı atmosferi gibi konular gösterilebilir.

Pek çok strateji temalı oyunun şampiyonası yapılsa da bunlardan hiçbiri Starcraft serisi kadar izleyiciye ve zor bir oynanışa sahip olmamıştır. Uzay temalı olan ve oyuncuları her konuda mesh eden Starcraft serisi Güney Kore ülkesinin milli oyunu unvanını almayı başarmıştır.

En Iyi 5 Strateji Oyunlari ile Nefesiniz Kesilecek starcraft
Starcraft Serisi

Tabi oyunun iyi olması kadar Güney Koreli oyuncuların bu oyunda son derece başarılı olmaları da bu kararın alınmasına etkili olmuştur. Ayrıca Starcraft serisini oynamak istiyorsanız sizlere güzel bir haberimiz var.

Serinin hem ilk hem de ikinci oyunu Blizzard uygulaması içerisinde tamamen ücretsiz olarak dağıtılmakta. Üye olup uygulamayı indirdiğiniz takdir oyunlara direk ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzun süre sessiz olan Starcraft serisinin yeni oyun çıkarıp çıkarmayacağı oldukça merak konusu.

5 – Tropico Serisi

En İyi Strateji Oyunları Listemizin son sırasında ise en iyi strateji oyunları arasında oldukça farklı bir yere sahip olan Tropico serisi bulunmakta. Modern strateji oyunları arasında her zaman kendisine yer bulan bir oyun olmayı başaran serinin toplam 6 adet oyunu bulunmakta.

Seri genel olarak aynı konu üzerinden ilerlese de çıkarttığı her oyunda kendini yenileyene ve oyuncuları sıkmayan bir oyun olmayı başarmıştır. Oyundaki konumuz ve amacımız ise biraz farklı. Oyunda bir ada ülkesinin liderini canlandırmaktayız.

En Iyi 5 Strateji Oyunlari ile Nefesiniz Kesilecek tropico
Tropico Serisi

Fakat liderimiz çokta temiz birisi değil. Adayı diktatörlük ile yöneten liderimiz ile halkımızı ayaklandırmadan ve onları kızdırmadan hizmet yapmamız gerekiyor. İster ticaret ister ise vergiler ile para kazanmamız mümkün.

Fakat halkımızdan fazla tepki aldıkça ve ulusal basına çok düştükçe Amerika Birleşik Devletleri ülkemiz barış getirmekte ve bizleri koltuğumuzdan indirmekte. Oldukça eğlenceli olan Tropico serisi strateji oyunları arasında yeni bir soluk arayan oyuncular için birebir.

Sonuç olarak, strateji temalı oyunları oynayarak gelir elde etmek için Steam Üzerinden Para Kazanma Yolları isimli makalemizi inceleyebilir, eğlenerek kazanç elde etme imkanı bulabilirsiniz. En İyi Strateji Oyunları isimli konumuza dilerseniz sizlerde yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

1melek.com petinya.net Kedi isimleri