Dünyanın En İyi 10 PVC Üreticisi ve Tedarikçisi

Dünyanın En İyi 10 PVC Üreticisi ve Tedarikçisi PVC malzeme çeşitli uygulamalar için her yerde kullanıldığı için, PVC üreticileri ve tedarikçileri dünya çapında geniş bir ağa sahip. PVC tüketiminin %60’ını borular ve bağlantı elemanları oluşturur. Çoğunlukla tüm büyük PVC üreticileri ve tedarikçileri Amerika Birleşik Devletleri veya Doğu Asya’da bulunmaktadır.

Neyse lafı fazla uzatmadan listemize başlayalım: 🙂

 

En İyi PVC Üreticileri ve Tedarikçileri

Gelire Göre Dünyanın En İyi 10 PVC Üreticisi:

 

Top 10 PVC Manufacturers in the World by Revenue:

Şirket Adı
Merkez Gelir Dolar (USD) Kuruluş Yılı
ChemChina Haidian District, Beijing, China 46.5 Billion 1984
Formosa Plastics Corporation Kaohsiung City, Taiwan 36.09 Billion 1954
Dupont Midland, Michigan, United States 21.57 Billion 1802
LG Chem Ltd Seoul, South Korea 20.04 BIllion 1947
Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Tokyo, Japan 14.2 BIllion 1926
Westlake Chemical Corporation Houston, Texas, United States 8.63 Billion 1986
Axiall Atlanta, Georgia, United States 8.6 Billion 1985
Orbia Mexico City, Mexico 6.4 Billion 1953
Celanese Corporation Irving, Texas, United States 6.29 Billion 1918
PolyOne Corporation Avon Lake, Ohio, United States 3.24 Billion 2000

Piyasa Değerlerine Göre Dünyanın En İyi 10 PVC Üreticisi:

Şirket Adı
Headquarters Piyasa Değeri (USD) CEO/MD
Formosa Plastics Corporation Kaohsiung City, Taiwan 751.157 Billion Jason Lin
DuPont Midland, Michigan, United States 368 Billion Edward D. Breen
Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Tokyo, Japan 69.26 BIllion Yasuhiko Saitoh
ChemChina Haidian District, Beijing, China 64.1 BIllion Ren Jianxin
LG Chem Ltd Seoul, South Korea 52.57 Billion Hak Cheol Shin
Celanese Corporation Irving, Texas, United States 17.65 Billion Lori J. Ryerkerk
Westlake Chemical Corporation Houston, Texas, United States 12.619 Billion Albert Chao
Orbia Mexico City, Mexico 4.763 BIllion Sameer S. Bharadwaj
Mitusbishi Corporation Tokyo, Japan 46.23 BIllion Takehiko Kakiuchi
Chang Chun Petrochemical Co., Ltd Miaoli City, Taiwan 1.933 BIllion

 

Üretim Hacmi Açısından İlk 10 PVC Tedarikçisi:

Şirket Adı
PVC Üretim Kapasitesi (kt)
Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. 3850
Formosa Plastics Corp. 3300
Inovyn ChlorVinyls Limited 2500
ChemChina 1950
Orbia 1800
Westlake Chemical Corporation 1800
OxyVinyls (Occidental Corp.) 1700
CNSG Anhui Hong Sifang Co., Ltd. 1500
LG Chem 1500
Axiall 1200

Şirketler Hakkında Özet Bilgiler ; Dünyanın En İyi 10 PVC Üreticisi

1. Formosa Plastics Corporation:

Formosa Plastics Corporation

Formosa, öncelikle PVC reçineleri ve diğer ara plastik ürünleri üretimi ile tanınan Tayvanlı bir plastik şirketidir. Şirket 1954 yılında Wang Yung-ching ve Wang Yung-tsai tarafından Amerika Birleşik Devletleri yardım kuruluşlarından 798.000 ABD Doları krediyle kuruldu. İlk PVC tesisi Kaoshuing’de inşa edildi ve üretim 1957’de başladı. 2005 itibariyle Formosa, Tayvan’daki en büyük PVC üreticisidir.

FPS, Tayvan’da ve diğer ülkelerde birçok yan kuruluşa sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir varlığa sahipler ve Amerikan Yan Kuruluşu Formosa Plastics Corporation, USA 1978’de kuruldu.  Delaware City, Delaware, Illiopolis, Illinois, Baton Rouge, Louisiana ve Point Comfort, Teksas.

Business Address– No. 100號, Shuiguan Rd, Renwu District, Kaohsiung City, Taiwan 814.

 

2. DuPont:

DuPont

DuPont, 1802 yılında Fransız-Amerikalı Kimyager Éleuthère Irénée du Pont tarafından kuruldu. İki kimya devi Dow Chemical ve EI du Pont de Nemours and Company’nin 31 Ağustos 2017’de birleşmesinden ve ardından Dow Inc. ve Corteva’nın yan şirketlerinden sonra kuruldu. Birleştirilmiş varlık, gelir açısından dünyanın en büyük kimya şirketiydi.

Çeşitli kimyasallar arasında, elastomerler, lifler, polimerler ve yüksek performanslı malzemeler şeklinde PVC de sağlar. DuPont, Otomotiv, İnşaat, Havacılık, Uzay, Sağlık ve Medikal, Enerji ve Devlet ve Kamu sektörü gibi sektörlerdeki müşterilere hizmet vermektedir.

DuPont, gelirinin önemli bir bölümünü daha sürdürülebilir ürün ve hizmetler geliştirmek için bilim ve inovasyona yatırmaya kararlıdır. Şirket, Yapay Zeka ve Makine öğrenimi, Gelişmiş paketleme, minyatürleştirme ve hız, Artan güç yoğunluğu ve frekansı ve Büyük veri ve koruyucu analitik gibi gelişen teknolojilerin yardımıyla ürünler geliştirmeye yoğun sermaye ve kaynaklara odaklanıyor.

Business Address – 974 Centre Rd Wilmington, DE 19805.

 

3. Shin-Etsu Chemical Co., Ltd.:

Shin Etsu Chemical

Japonya, Tokyo’da yerleşik Shin-Etsu Chemical, Japonya’daki en büyük kimya şirketidir. Ayrıca PVC, fotomask alt tabakaları ve yarı iletken silikon gibi ürünler için en büyük küresel pazar payına sahiptir.

Shin-Etsu, işini üç farklı sektöre ayırmıştır: –

Organik ve inorganik malzemeler : PVC, silikonlar, silikon metalleri, kostik soda, metanol, povaller ve selüloz türevlerini içerir.
Elektronik Malzemeler: Elektronik endüstrisi için yarı iletken silikon, fotorezist ürünler, nadir toprak mıknatısları içerir.
Fonksiyonel Malzemeler: Genel kullanım için sentetik kuvars, nadir toprak ve nadir toprak mıknatısları.
Şirket adındaki “Shin-Etsu”, şirketin 1926’da Shin-Etsu Azot Gübresi olarak ilk kimyasal tesisini kurduğu yer olan Shin’etsu Bölgesi’nden türetilmiştir. Yaklaşık 80 yıl önceki mütevazi başlangıcından bu yana şirket, büyümüştür. Tokyo’daki cömert genel merkezi ve dünya çapında 14 üretim yeri ile katlanarak büyümüştür.

Business address – 6-1, Ohtemachi 2-chome, Chiyoda-ku, Tokyo 100-0004.

 

4. ChemChina:

ChemChina

ChemChina, diğer adıyla China National Chemical Corporation, tarım kimyasalları, kauçuk ürünleri, kimyasal malzemeler ve özel kimyasallar, petrokimya işleme, endüstriyel ekipman konusunda uzmanlaşmış bir Çin devlete ait Kimyasallar Şirketidir.

ChemChina, uzun bir birleşme ve satın alma geçmişine sahiptir. 1984 yılında 10.000 Yuan kredi ile Bluestar şirketi adında küçük bir solvent şirketi olarak başladı. ChemChina, Çin’deki mali açıdan sorunlu 100’den fazla kimyasal fabrikayı devraldığında hızla büyümeye başladı. ChemChina’nın kurucusu Ren Jianxin, profesyonel yönetimi işe aldı ve fabrikaları yapısal olarak daha yalın ve daha karlı hale getirdi ve ChemChina, Çin’deki en dinamik devlete ait işletmelerden biri haline geldi.

Business Address – China, Beijing Shi, Haidian Qu, N 4th Ring Rd W, 68

 

5. LG Chem Ltd:

LG Chem Ltd

LG Chem, Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan en büyük kimyasal ve PVC üretim şirketidir.

Şirket, Güney Kore’de 8 fabrikaya ve 15 ülkede 29 iş noktasından oluşan bir ağa sahiptir ve işletmektedir. Ağ, 14 denizaşırı üretim yan kuruluşu, yedi temsilcilik ofisi, beş pazarlama yan kuruluşu, iki Ar-Ge merkezi ve Çin’de bir holding şirketi içermektedir.

Business Address – Seoul, Yeongdeungpo-gu, Yeoeuido-dong, Yeoui-daero, 128 LG.

 

6. Celanese Corporation:

Celanese Corporation

Eskiden Hoechst Celanese olarak bilinen Celanese, merkezi Irving, Teksas, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan özel kimyasallar şirketi olarak bir servet 500 küresel teknolojisidir. Otomotiv, medikal, Enerji, İnşaat, elektronik, yiyecek-içecek gibi sektörlere ve diğer çeşitli sektörlere tüm dünyada PVC reçine ve diğer plastik ürünleri sunmaktadır.

 

Celanese şirketi, aynı zamanda, toplam üretimin neredeyse dörtte birini temsil eden, dünyanın önde gelen asetik asit üreticisidir. Şirket, başta Kuzey Amerika olmak üzere 11 ülkede 25 üretim tesisi ve altı araştırma merkezine sahiptir.

Öne çıkan ürünler şunları içerir:

 • Orta Kimya
 • Selüloz Türevleri
 • emülsiyon polimerleri
 • Gıda Bileşenleri
 • Mühendislik Malzemeleri
 • EVA Polimerleri

Business Address – 222 West Las Colinas Boulevard #900n, Irving, TX 75039, USA

7. Westlake Chemical Corporation:

Westlake Chemical Corporation

Westlake, petrokimya, fabrikasyon yapı ürünleri ve polimer üretiminde uzmanlaşmış, merkezi uluslararası olarak tanınan bir kimya şirketi olan Houston, Texas’tır. PVC reçineleri pastalarda, bağlantı elemanlarında, filmlerde ve yapı malzemelerinde kullanılır.

Westlake, 1986 yılında Lake Charles, Louisiana’da bir polietilen tesisi satın alarak küresel petrokimya endüstrisinde öncü olan TT Chao tarafından kuruldu. Chao’nun otuz yıllık deneyimi, daha fazla şirket satın alarak, mevcut tesisleri genişleterek ve yeni üretim tesisleri inşa ederek hızla büyüdüğü için Westlake için kullanışlı oldu.

Westlake’in PVC reçinesi dış cephe kaplaması, kanalizasyon, konut ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.

Business Address – 2801 Post Oak Blvd, Houston, TX 77056, USA

8. Orbia:

Orbia

Daha önce Mexichem olarak bilinen Orbia, özel ürünler ve yenilikçi metodolojiler sunan Meksikalı bir küresel sağlayıcıdır. 60 ülkede faaliyet göstermektedir ve kaplama, inşaat, su arıtma, otomotiv, elektrik kablosu, ev, tüketici ürünleri ve tıbbi uygulamalar için polivinil klorür üretmektedir.

Orbia, Bina ve Altyapı, Hassas Tarım, florlu çözümler, Polimer çözümleri ve veri iletişim merkezleri olmak üzere beş iş bölümünden oluşur.

Business Address – Av.Paseo de la Reforma,Col. Cuauhtémoc, Mexico City, Mexico

9. Mitsubishi Corporation:

Mitsubishi Corporation

Mitsubishi şirketleri, enerji, kimya, makine, gıda ve finans alanlarında 86.000’den fazla çalışanı ve ticari girişimleriyle Japonya’nın en büyük holdinglerinden biridir. Kimyasallar işinden bahsedecek olursak, ana ürünleri PVC, gübreler, gübre ürünleri, olefinler, poliolefinler, polyester hammaddeleri, plastikler, üretan hammaddeleri, boya/kaplama malzemeleri, endüstriyel tuz ve kostik sodadır.

Business Address – 1 Chome-1-1 Marunouchi, Chiyoda City, Tokyo 100-0005, Japan.

 

10. Chang Chun Petrochemical Co., Ltd:

Chang Chun petrokimya, kuruluşunun ve sonraki yıllarda başarısının arkasında çok ilginç bir geçmişe sahiptir. Tayvan’ın 1949’da dünya savaşı sonrası toparlanması sırasında, Bay Liao Ming-Kun, Lin Shu-Hong ve Tseng Shin-Yi, Taipei Endüstri Koleji’nin yeni mezunlarıydı. 500 NT$ kredi alarak birlikte bir iş kurdular. Chun Plastik Fabrikasıydı.

Tayvan dışında, Chan Chun’un Çin, Singapur, Endonezya ve Malezya’da kimyasallar, ısıyla sertleşen plastikler, elektronik malzemeler, yüksek performanslı mühendislik plastikleri ve yarı iletken kimyasalları kapsayan yüzden fazla ürün çeşidi üreten üretim üsleri vardır.

Business Address – Taiwan, Miaoli County, Miaoli City, 文山245號360.

 

PVC  Hakkında Sıkca Sorulan Sorular –  (SSS)

1. Dünyanın en büyük PVC üreticisi hangi ülkedir?

Ans. Çin, her yıl 20 milyon tondan fazla PVC üretimi ile dünyanın en büyük PVC üreticisi ve tüketicisidir.

2. PVC neyden yapılmıştır?

Polivinil klorür”. Petrol ve Tuzdan oluşur, petrokimya tesislerinde üretilir, formülü (CH2-CH2) olan bir polimer çeşididir. Plastikler insanların günlük yaşamının hemen her alanında karşılaştığı maddelerden bir tanesidir. Plastiklerden üretilmiş farklı malzemeler bulunmakta olup bunlardan bir tanesi de PVC’dir.

3. PVC’nin avantajları nelerdir?

 1. Hazır ve çok ucuz
 2. Kimyasallara karşı üstün direnç.
 3. Çok sert ve yoğundur ve bu nedenle diğer plastiklere göre deformasyona karşı aşırı dayanıklıdır.

4. PVC’nin dezavantajları nelerdir?

PVC’nin avantajları dezavantajlarından çok daha fazla olmasına rağmen, PVC ile çalışırken bilmemiz gereken birkaç dezavantaj vardır:

 1.  Pvc eritildiğinde  / veya yangına maruz kaldığında zehirli dumanlar yayar.
 2. Düşük ısı stabilitesine sahiptir. Bu nedenle malzemeyi daha yüksek sıcaklıklarda stabilize eden katkı maddeleri üretim sırasında malzemeye eklenir.

5. Ortalama bir PVC borunun ömrü ne kadardır?

Ortalama bir PVC borunun ömrü 50 -75 yıldır.

Sonuç – 

PVC üreticileri ve PVC tedarikçileri hakkında anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. PVC sektörü kendisi her yıl büyümektedir, bu nedenle bu sektörde kar elde etme beklentileri hala çok sağlamdır.

Okuduğunuz için teşekkürler. Lütfen düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi yorum bölümünde paylaşın.

En güzel günler sizinle olsun.

Kaynaklar:

You can read the in English by visiting this link. Top 10 PVC Manufacturers and Suppliers in the World

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri