Dünyada En Nadir Bulunan 14 Çiçek!

Dünya üzerinde binlerce çeşit çiçek, ağaç ve bitki bulunuyor. Bu bitkilerin ve çiçeklerin birçoğu tükenme seviyesine geldi denilebilir. Çok geçmiş dönemlerde olup da nesli tükenen çiçekler de olduğundan uzmanlar artık az yetişen ve Dünyada En Nadir Bulunan çiçekleri koruma altına almaya çalışıyor. Hem görünüşleri hem de etrafa yaydıkları kokuları ile son derece etkileyici olan çiçekler arasında birçok tür şuan koruma altın yetiştiriliyor.

Nesli tamamen tükenmiş olan çiçeklerin de genleri kullanılarak klonlanmaya çalışılıyor. Dünyada en az bulunan çiçekler arasında birçok tür bulunuyor. Bu türler dünyanın farklı yerlerinde ve iklim özelliklerinde yetişmektedir. İşte birbirinden güzel o çiçekler…

1- Ceset Çiçeği

Ceset Çiçeği

Ceset çiçeği son derece nadir bulunan çiçek türlerinden biridir. Dünya üzerinde ki en büyük çiçekli yapı olması bu çiçeğin en önemli özelliğidir. 7-9 yıl aralığında bir çiçek açtığı için görülmesi son derece nadirdir. Çiçeklenmesi neredeyse 7 yıla kadar sürüyor. Açtığı zamanda etkim aylarında çiçeklerini açmaktadır. Bu çiçeğin en çok kullanıldığı alan ise Afrika uyku hastalığının tedavisidir. Ancak bu alanda hala araştırmalar devam etmektedir.

Çok nadir bulunan çiçek, Endonezya’da yetişmektedir. Yetişme yüksekliği 120- 365 metre arasında değişmektedir. Çiçek tamamen çiçek açtığı zamanlarda leş yiyen böcek ve et sinekleri kendi üzerine çekebilmek için çürümüş et kokusu yayar. Bu da böceklerin üzerine gelmesini sağlar. Bu nedenle de ismi ceset çiçeği ya da leş çiçeğidir.

2- Ateş Lalesi

Ateş Lalesi

Az bulunan çiçekler arasında ateş lalesi de önemli bir yere sahiptir. Bu çiçek özellikle renkleri ve yapraklarında ki desenleri ile dikkati çekmektedir. Sarmaşık gibi gelişme gösteren bu çiçeğin hem yaprakları hem de çiçekleri çok güzeldir. Yaz mevsiminde son derece aktif bir çiçektir. Şiddetli rüzgârlarda ve tuzlu topraklarda yetişmeye uygundur. Hatta saksıda da yetişmeye son derece uygun bir bitkidir. Bahçelerde çok güzel bir görünüm ortaya çıkarabilmektedir.

Ateş lalelerinin bilinen klasik laleler ile hiçbir yakınlığı ve benzerliği yoktur. Bu çiçekler Vargit çiçeği ile aynı familyada yer alıyor. Fakat gelişim şekli de bu familya üyelerinden oldukça farklıdır. Ana vatanı gerçekte Afrika’nın güneyidir. Ancak Hindistan civarlarında da bu bitkiye rastlandığı olmuştur. Çok zehirli bir bitkidir. Kesinlikle yenmemesi gerekiyor. Sıcak mevsim bitkisi olduğundan yaz aylarında oldukça aktiftir.

3- Ceset Zambak

Ceset Zambak

Ceset çiçeği ile aynı kokuyu yayan bu çiçek yerde yayvan bir görünüme sahiptir. Kırmızı ve üzerinde açık renk desenleri vardır. Bu çiçek türünün görünürde bir kökü ya da yaprağı yoktur. Son derece büyük açan bir çiçektir. Ana vatanı Endonezya olarak bilinmektedir. Çapı bir metreye kadar uzayabilmektedir. Son derece etkileyici bir görünümü olan ceset zambak çiçeği çok nadir görülen çiçekler arasında yer almaktadır.

4- Yeşim Asma Çiçeği

Yeşim Asma Çiçeği

Oldukça güzel turkuaz renginde bir çiçek olan yeşim asma çiçeği tayabak ismiyle de bilinmektedir. Bu bitkinin de birçok çiçek gibi soyu neredeyse tükenmek üzere ve yüksek koruma altına alınan bitkiler arasındadır. Filipinlerde ki orman katliamları sonrasında tükenme ile karşı karşıya kalan bitkinin soyunun devam etmesinde yarasaların son derece önemli bir katkısı vardır. Çünkü yarasalar bu çiçeklerin tohumlarını taşıyıp üremelerine olanak tanımaktadır.

Zümrüt asma olarak da bilinen bu çiçeğin ilk çiçeklenme dönemi kış ve ilkbahar mevsimleri arasına rastlıyor. Aynı zamanda hem soğuk hem de kuraklık bitki için iyi değildir.

5- Hayalet Orkide

Son derece gizemli görünümü olan hayalet orkide nesli tükenmek üzere olan bitkiler arasındadır. Eşsiz bir güzelliği olan bu orkide çiçeği özellikle beyaz çiçekleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu çiçekler en çok Haiti, Karayip Adaları, Bahamalar, Florida Ormanları, Küba gibi ülkelerde yetişme alanı bulmuştur. Ancak normal doğal ortamında artık görebilmek pek de mümkün değildir.

Aynı zamanda insanların ulaşabilecekleri kadar kolay bir yerde de yetişme alanı bulamazlar. Bu çiçekler seminal bir şekilde çoğalmaktadır. Aynı zamanda tohumları mikroskobik boyutlardadır ve bu nedenle bir kutu içerisine binlerce hayalet orkide tohumu sığdırılabilir. Yıl boyunca olgunlaşan bu çiçekler günümüzde oldukça az sayıdadır. Çoğaltmak da neredeyse çok zordur. Yaprakları olmayan bu bitki fotosenteze bağımlı değildir. Aynı zamanda kendi yiyeceklerini de üretemeyen bir bitkidir.

6- Çikolata Kozmozu

Çikolatalı Kozmozu

Nadir bulunan çiçekler arasında çikolata kozmozu da bulunmaktadır. Bu çiçekler çok nadir bulunduğu gibi her yerde de açmayan bir türdür. Bu çiçek türünün ana vatanı Meksika’dır. Meksika Yıldızı olarak da bilinen bir çiçektir. Hatta nesli tükenmiş bir bitki olduğu da söylenebilir. Çünkü yaklaşık olarak 112 yıldır yetişmeyen bir çiçektir.

Koyu kırmızı ve kestane renkleri ile son derece etkileyici bir görünümü vardır. Aynı zamanda susuzluk ve kuraklık gibi durumlara karşı çok dayanıklı bir çiçek türüdür. Bu çiçeğin yetişebilmesi için toprağına gübre ya da herhangi bir çiçek ilacı fayda etmiyor. Ilıman bölgelerde yetişen bu çiçek yaz aylarında vanilya kokusu yayıyor. Genelde yaza doğru çiçeklenen bu çiçek türü sonbahar ortalarına kadar çiçekli yapısını koruyor. Çikolata kozmozu bitkisinin en son 1902 yılında yetiştiği düşünülüyor.

7- Cebelitarık Karanfili

Cebelitarık Karanfili

1992 senesinde soyu tükendi olarak bilinen ancak daha sonra sarp kayalık bir bölgede tesadüfen yeniden keşfedilen bir çiçektir. Endemik bitki türlerinden biri olan Cebelitarık karanfili, adını aldığı yerde yetişmektedir. Çiçek günümüzde yalnızca İngiltere’de bulunan Kraliyet Botanik bahçesinde yetişiyor. Bir de Cebelitarık botanik bahçesinde bulunuyor.

Soyu tükenmek üzere olan çiçekler arasında Cebelitarık karanfili hem görüntüsü hem de narinliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Renk olarak ise mordan parlak pembeye kadar birçok farklı renk tonunda olabiliyor.

8- Middlemist Kırmızısı

Middlemist Kırmızısı

Middlemist kırmızısı kamelyası dünyanın en nadir bulunan çiçeği olarak bilinmektedir. Bu çiçek türünün dünya üzerinde iki tane örneği vardır. Birincisi Yeni Zelanda’da bir bahçededir. Diğeri ise İngiltere’de ki bir seradadır. Bu çiçek türü tarihte ilk defa John Middlemist tarafından Çin’den İngiltere’ye getirilmiş ve çoğaltılmıştır. Daha sonra çiçek Çin’de tamamen yok olmuş ancak İngiltere’de açmaya devam etmiştir.

Güle benzeyen bu çiçek türü isminin tam aksine parlak pembe bir renge sahiptir. Kamelya türünün en nadide örnekleri arasındadır. Çiçek kamuya ilk defa John Middlemist tarafından tanıtıldığı için çiçek de onun ismini taşımaktadır.

9- Franklinia

Franklinia Çiçeği

Az bulunan çiçek türlerinden biri olan Franklinia çiçeğinin doğal yetişme ortamı ABD’dir. İlk defa 1765 yılında Botanikçi John Bartram tarafından tanımlanmıştır. Aynı zamanda Benjamin Franklin adına onurlandırılmış bir bitkidir. Vahşi doğada bulunmayan bu bitki yaz ortasında açar ve sonbahara kadar çiçeğini korumaya devam eder. Çiçeğinin rengi ise beyazdır.

Yapraklarını döken bir bitki olan Franklinia günümüzde özel ve büyük seralarda görülebilecek çiçek türleri arasında yer almaktadır. Asitli toprakları seven bu çiçek türü organik madde bakımından zengin olan nemli topraklarda güzelce yetişebilmektedir. Geniş yapraklı bitki ailesindendir ve çiçek açtığında çok güzel bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

10- Juliet Gülü

Juliet Gülü

Günümüze kadar gelmiş en pahalı gül türlerinden biridir. Bu gülün oluşturulması neredeyse 15 yıl almıştır. Aynı zamanda üretiminde de çok büyük paralar harcanmıştır. Juliet gülü 2006 senesinde ilk defa Londra’da bulunan Chelsea Flower Show’da tanıtılmıştır. Son derece güzle renk tonlaması bulunan bu çiçek yaklaşık olarak 15.8 milyon dolara kendisine alıcı bulmuştur.

Dünya üzerinde ki en nadide çiçeklerden biri olan Juliet Gülü uzun bir sürede üretildiği için çok değerli kabul edilmektedir. Aynı zamanda görünümü ve renk tonlamaları da görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

11- Kaudupul Çiçeği

Kaudupul Çiçeği

Gecenin kraliçesi olarak da bilinen bu çiçeğin bir diğer ismi de Hollandalının Borusudur. Sri Lanka’ya özgü olarak bilinen Kaudupul çiçeği son derece özel çiçek türleri arasında yer alıyor. Latin Amerika ülkelerinin yanında Japonya, Çin ve Hindistan’da da bu çiçek türünün yayıldığı görülmüştür. Çok nadiren çiçek açtığından çiçekli görünümüne rastlamak son derece zordur. Aynı zamanda açtığı günün gecesinde şafak gelmeden önce solan bir çiçektir.

Yılda bir defa açan bu çiçek etrafına sakinleştiren ve huzur veren çok güzel koku yayıyor. Çok paha biçilmez çiçekler arasında yer alıyor. Bu nedenle de hiçbir çiçekçide bulunmuyor. Satın alınması imkânsız olan çiçek türleri arasında yer almaktadır.

12- Terlik Orkide

Terlik Orkide

Bakımı konusunda Afrika menekşesini andıran terlik orkide çiçeği nadide çiçekler arasında yer alıyor. Bu çiçekler çiçek açtıklarında 6 hafta ile 8 hafta arasında çiçeklerini sergileyebiliyorlar. Çok pahalı bir orkide türü olduğundan satın alınması oldukça zordur. Aynı zamanda Malezya’nın Sabah eyaletinde bulunan Borneo adasında özel yetişme alanı bulmuş olan bir bitkidir.

Endemik bitki türleri arasında yer alan terlik orkidelerin büyümesi için neredeyse 15 yıl gerekiyor. Aynı zamanda görünümü çok ilgi çeken bir çiçek türüdür. Çok güzel çizgili yaprakları vardır. Bu nedenle de özel çiçek yetiştiricileri 15 yıl beklemeyi göze alarak bu orkide türünü yetiştirmek isteyebiliyor.

13- Kokio Çiçeği

Kokio Çiçeği

Ebegümeci familyasında yer alan bir çiçek türüdür. Bu çiçek türü Hawai’nin bir adasında yetişmektedir. 1800’lü yıllarda yalnızca 3 ağaç olarak keşfi yapılan bu çiçek türünün 1950’li yıllarına gelindiğinde türü tükenmiş kabul ediliyordu. Ancak 70’li yıllara gelindiğinde bir ağaç daha bulunmuş ve bu ağaç da 1978’de ki bir yangında yok olmuştur.

Son ağaçtan arta kalmış olan tek bir dal saklanmış ve 23 ağaca aşılanmış ve bu tür yeniden canlandırılmıştır. Hawai’de az da olsa hala bulunabilen bir çiçektir. Ancak yine de nesli tehlike altında bir tür olduğu söylenebilir. Bu nedenle de koruma altına alınmış endemik bitki türleri arasında kabul edilmiştir.

14- Papağan Gagası Çiçeği

Papağan Gagası Çiçeği

Acem halısı çiçeğine de benzetilen bu bitkinin yaprakları yeşildir. Çiçek kısımları ise kırmızılı ve sarılı canlı renklerdedir. Yaz başı ve sonbahar aylarında çiçek açar. Aynı zamanda sarkan saksı çiçekleri arasında çok özel bir yeri vardır. Bu çiçeklerin gürleşmesi için güneşli bir yerde olması gerekiyor. Hafif gölge olan yerde de güzel bir büyüme gösterecektir. Çok fazla gübre istemeyen bu çiçeğin dalları çok fazla uzayabiliyor. Böyle zamanlarda dallarını ilkbahar aylarında budamanız gerekebilir.

Özel çiçek türleri arasında yer alan papağan gagası çiçeği nemli ve geçirimli toprakları çok sever. Aynı zamanda çok fazla gübre istemeyen bir bitkidir. Yayılıcı çiçek türleri arasında yer alır ve gövde çeliği ile üretilmektedir. Hızlı büyüme eğilimi vardır. Bu nedenle kötü görünen dallarının sıklıkla budanması gereklidir. Bu çiçek türü kuraklığa karşı son derece dayanıklıdır. Bahçede ve saksıda çok rahat bir şekilde büyütebilirsiniz.

[geo-post id=”7235″ label=”Önerilen Yazı”] [geo-post target=”false” id=”8870″ label=”Önerilen Yazı”] [geo-post id=”2058″ label=”Önerilen Yazı”] [geo-post target=”false” id=”8829″ label=”Önerilen Yazı”]

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri