Dünyaca Ünlü Gelmiş Geçmiş En iyi Ressamlar

Sanat tarihi denildiğinde akla birçok ressam ve heykeltıraş gelir. Görsel sanatın en önemli mimarları arasında bulunan bu kişiler yaratıcılıklarını yaptıkları eserlere yansıtarak insanların ruhuna hitap etmeyi çok iyi bilirler. Resim sanatının yüzyıllar boyunca hiçbir şekilde popülaritesini yitirmemesi de insanların ruhuna hitap eden bir sanat olmasından kaynaklıdır.

Ünlü ressamların yarattığı tablolar son derece dikkat çekmekle birlikte bazı tablolar hala günümüzde varlığını korumaktadır. Bu da insanların sanata olan verdiği önemin bir sonucudur. Günümüzde birçok önemli tablosu bulunan, ölmüş olmalarına rağmen isimleri hala yaşayan çok fazla ressam vardır.

Yerli ve yabancı birçok ismin bulunduğu en iyi ressamlar listesi oldukça zengindir. En sevilen ve yüzyıllardır sert eleştirilerin odak noktası olmalarının yanında beğenilen ressamlar arasında şu isimleri saymak mümkün olabilir:

Leonardo Da Vinci / İtalya (1452- 1519)

Leonardo da vinci
Leonardo Da Vinci

Leonardo da Vinci iyi bir ressam olmasının yanında aynı zamanda büyük bir bilim insanıydı. Resim sanatına Mona Lisa, Son Akşam Yemeği gibi birçok unutulmaz eser kazandıran da Vinci, 15 Nisan 1452 tarihinde Floransa’da dünyaya gelmiştir. Rönesans döneminin öncülerinden birisi olan ünlü ressam birçok önemli konu ile uğraşmış ve hemen hepsinde de önemli başarılar elde etmiştir.

Filozof olmasının yanında mimari ve mühendislik alanlarında da önemli çalışmalar yapmış bir ressamdır. Birçok unutulmaz eseri bulunan ünlü ressam Floransa doğumludur. Avrupa genelinde modern bir isimlendirme dönemi başlamadan önce gerçek ismi Leonardo di ser Piero da Vinci’ydi. Bu ismin anlamı ise Vincili üstad Piero’nun oğludur.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Leonardo Da Vinci’nin en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: Mona Lisa (1503 – 1519), Son Akşam Yemeği (1495 – 1498), Vitruvius Adamı (1490), Kırmızı Tebeşir Otoportresi (1490 – 1515-16)

Ünlü ressam ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometri alanında son derece yüksek başarılar elde etmiştir. Son derece yetenekli olmasının yanında sayısal bilimlerde de oldukça başarılı bir isimdi. Resim yapmasının yanında lir çalma konusunda da oldukça iyi denebilecek bir durumdaydı. Babası tarafından yetenekleri keşfedilince Floransa’nın oldukça ünlü olan atölyelerinde çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Çok ünlü heykeltıraşların ve ressamların yanında çıraklık yaparak yetişen da Vinci, 1482 senesinde Floransa’dan ayrılmıştır. 17 sene boyunca Milano Dükük Sforza için çalışmış ve birçok alanda eserler üretmiştir. (Dünyanın En iyi Dans Eden Ülkesi)

 

Pablo Picasso / İspanya (1881/ 1973)

Pablo Picasso
Pablo Picasso

Hem yaşadığı döneme hem de kendinden sonraki yıllara damgasını vuran ressamlardan birisi de Pablo Picasso olmuştur. Alışılmışın çok ötesinde eserler ortaya çıkaran Pablo Picasso, İspanya doğumlu ressamlardandır. Modern resim sanatının önde gelen isimlerinden birisi olan Pablo Picasso, ölümünde yarım asır sonra dahi bilinmeye ve hayranlık duyulmaya devam ediyor. Resim yapmaya 7 yaşında başlayan Pablo Picasso, son derece yetenekli isimlerden biridir. Müze müdürü bir babanın oğlu olan Pablo Picasso ilk eseri olan Picador’u 9 yaşındayken yapmıştır. 13 yaşındayken ise Barselona Güzel Sanatlar okuluna kabul edilerek eğitim hayatını devam ettirmiştir.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Pablo Picasso’nun en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: Guernica (1937), Maket Gitar (1912), Absinthe Bardağı (1914), Aynanın Karşısındaki Kız (1932), Üç Müzisyen (1921), Gertrude Stein (1905-1906)

Küçük yaşlarda çok büyük bir üne kavuşan Picasso 92 yıllık bir ömür sürmüştür. Tablolarında hem güzellik hem de çekicilik son derece ön planda olan detaylar arasında yer alıyor. Resim sanatının başarılarında Goya ve Velaquez gibi son derece önemli isimlerden esinlenmiş ve sonrasında kendi özgün tarzını yaratmayı da başarmıştır. Avignonlu Kadınlar gibi son derece ünlü eserler yapmayı başarmış olan ressam Kübizm akımının da önemli temsilcileri arasında yer almıştır.

Van Gogh / Hollanda (1853- 1890)

Van Gogh
Van Gogh / Hollanda (1853- 1890)

Van Gogh en sıra dışı ressamlar arasında yer alıyor. 1853 tarihinde Hollanda’da doğan Van Gogh dünyanın en ünlü ressamları arasında önemli bir yere sahiptir. Ressamlık kariyerine oldukça fazla tablo çizim sığdıran ünlü ressamın yaklaşık olarak 900 tablosu bulunuyor. Kendi yaşadığı dönemde hiçbir şekilde üne kavuşamayan ünlü ressam ölümünden sonra tanınmış ve ölümsüzlüğe ulaşmayı başarmıştır. Yaşadığı dönemde satabildiği tek tablosu ise Kırmızı Üzüm Bağı tablosudur. Çok yüksek bir resim eğitimi almamış olmasına rağmen kendisini son derece iyi bir şekilde yetiştirmeyi başarmıştır.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Van Gogh’un en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: Starry Night, (1889), Driveway, (1872-73), Au Charbonnage Café, (1878), Road In Etten, (1881), Sien Under Umbrella With Girl, (1882), The Potato Eaters, (1885)

Van Gogh’un kardeşi olan Theo sanat alanındaki en önemli destekçisidir. Ancak en çok kendisi için çabalayan kişi kardeşinin eşi Johanna olmuştur. Kulağını kestiği bilinen Van Gogh günümüzde en tanınmış ola ressamlar arasında yer almaktadır. Tablolarını kısa süre içerisinde tamamlayan ressam döneminin eleştirmelerinden de ciddi tepkiler almıştır.

Caravaggio / İtalya (1571/ 1610)

Caravaggio
Caravaggio

Barok akımının önde gele ressamlarından biri olan Caravaggio son derece önemli bir ressamdır. Yaşadığı dönemlerde özellikle kilise ile çok ciddi zıtlıklar yaşayan ressam, özel hayatıyla da çok fazla dikkati çekmiştir. Tablolarında daima karanlık bir görünüm hakim olduğundan tabloları ilk bakışta anlaşılmaktadır.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Caravaggio’nun en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: Young Sick Bacchus (1593), Adoration of the Shepherds (1609), Lute Player (1596), Saint Catherine of Alexandria (1598)

Medusa tablosu en ünlü tablolarından biridir. Aynı zamanda sanat tarihinde son derece önemli bir yeri olan tablolardandır. Günümüzde bu tabloların birçoğu varlığını korumaktadır. Eserlerinde kişileri korkutan ve insanlara soğuk gelen bir yapısı olsa da oldukça başarılı oldukları söylenebilir. Bugüne kadar birçok kişinin en beğendiği ressamlar arasında yer alır. Dünyadaki en iyi ressam sıralamasında da süt sıralarda yer alır.

Claude Monet / Fransa (1840/ 1926)

 

Claude Monet başarılı ressamlar arasında önemli bir yere sahiptir. Fransız sanatçı izlenimcilik akımının önemli temsilcileri arasında yer alıyor. Doğayı çok fazla tasvir eden Monet, yumuşak fırça darbeleri ile çok hoş doğa tabloları üretmiştir.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Claude Monet’in en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: Impression, Sunrise (1872), Water Lilies (1919), The Water Lily Pond in the Evening (1922)

Resimlerine genel olarak bir huzur hakimdir. Mavi ve yeşil renklerinin birçok tonunu tablolarında kullanan Monet, resim sanatında oldukça usta bir sanatçıdır. Canlı tablolar konusunda ilk olarak akla gelen isimler arasında yer alır.

Gustav Klimt / Avusturya (1862/ 1918)

Gustav Klimt
Gustav Klimt

Klimt, sanat tarihine damgasını vuran bir ressamdır. En iyi ressamlar arasında önemli bir yeri bulunan Klimt, Art Nouveau akımının da önde gelen temsilcileri arasında yer alır. Altın rengi tablolarında sıklıkla karşılaşılan bir tondur. Göz kamaştırıcı tabloları ile oldukça iyi bir başarıya sahiptir. Öpücük tablosu en meşhur tablolarındandır.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Gustav Klimt’in en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: Adale Bloch-Bauer I (1903-1907), The Kiss (1907-1908)

Öpücük tablosunda yine altın rengi ağırlıklıdır. Aşkı en güzel şekilde simgeleyen bu tablo sanat tarihinde en özel tablolar arasında yer alır. Aynı zamanda tablolarında geometrik motiflere çok fazla yer verir. Karakteristik bir tarzı olan ressam resimlerinde mozaikler ve çiçekleri de kullanmaktan çekinmez. Başarılı bir ressam olması yanında son derece detaycı ressamlar arasında yer almaktadır.

Edvard Munch / Norveç (1863- 1944)

Edvard Munch
Edvard Munch

Başarılı yabancı ressamlar arasında önemli bir yeri olan bir başka ressam ise Edvard Munch’tur. Kendisi duygusal konuları tablolarında işlemiş önemli bir isimdir. En önemli tablosu Çığlık tablosudur ve bu tablo ile birçok kişinin aklına yer etmeyi başarmıştır. Edvar Munch, Van Gogh hayranı olan ressamlar arasındadır. Resimlerinde izlenimcilik akımının çok önemli etkilerini görmek de mümkündür.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Edvard Munch’un en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: The Sick Child (1885-86), Night in St. Cloud (1890), The Scream (1893)

İnsani ola en güçlü duyguları resimlerine yansıtmayı başaran Edvard Munch, duyguları boyalar aracılığı ile en iyi şekilde yansıtan ressamlar arasında yer almıştır. Fırça darbelerini takip etmek günümüzün yeni yetişen ressam adayları için oldukça zordur. Tablolarında yansıttığı duyguları birebir yaşayan ressam günümüzde en çok bilinen ressamlar arasında yer alır.

Salvador Dali / İspanya (1904/ 1989)

Salvador Dali
Salvador Dali

Salvador Dali de bilinen ressamlar arasında yer alır. Deli Ol sözü ile bilinen ve uzun kıvrık bıyıkları olan Dali, Sürrealizm etkilerini tablolarında sıklıkla yansıtmış kişiler arasındadır. Dadaizm ve Kübizm gibi akımlardan da etkilenen ünlü ressam birçok önemli tablo meydana getirmiştir.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Salvador Dali’nin en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: The Persistence of Memory, (1931), Swans Reflecting Elephants, (1937)

Belleğin Azmi isimli tablosu sanatçının en bilinen tabloları arasında yer alır. Aynı zamanda sembolik anlamlara da gelen tabloları birçok farklı figürden oluşmaktadır. Hayal gücüne dayalı olan bu tablolar günümüzde birçok yerde duvarları süslemektedir.

Osman Hamdi Bey / İstanbul (1842- 1910)

Osman Hamdi Bey
Osman Hamdi Bey

Osmanlı döneminde yaşamış olan ünlü ressamlardan birisi olan Osman Hamdi Bey, aynı zamanda önemli bir müzecidir. Eserlerindeki farklılıklar günümüzde de Osman Hamdi Bey’in bilinmesini sağlamıştır. Kendisi Kadıköy’ün ilk belediye başkanıdır. Resimlerinde son derece farklı figürlere yer vermiştir. En önemli eserlerinden birisi Kaplumbağa Terbiyecisi’dir. Silah Tacirleri de yine önemli eserleri arasındadır.

En iyi ressamlar listemizde yer alan Osman Hamdi Bey’in en bilinen eserlerinden bazıları şunlardır: Kaplumbağa Terbiyecisi (1906), Kahve Ocağı (1879), İki Müzisyen Kız (1880), Çarşaflanan Kadınlar (1880), Vazo Yerleştiren Kız

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri