Dayanıklı Balkon Çiçekleri Nelerdir?

Çiçekleri sevip evinde büyütemeyenler için dayanıklı balkon çiçekleri hayat kurtarıcı olabilir. Balkonunu rengarenk çiçeklerle donatmak isteyenler fakat hayatın yoğunluğundan dolayı ya da çevresel etkenlerden dolayı büyütemeyenler için dayanıklı balkon çiçekleri doğru tercihtir. Bu yazıda su ihtiyacına, sıcak ve soğuk havaya dayanıklılığı açısından dayanıklı balkon çiçekleri arasında 15 tanesini bir araya getirdik.

Su İstemeyen Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Eğer çiçekleri seviyorsanız ama çiçeklerinizi sulamayı unutuyorsanız uzun süre su istemeyen dayanıklı balkon çiçekleri tam size göredir. Aşağıda göreceğiniz çiçekler çok su istemez hatta yağmur suyu onlar için yeterlidir.

1 – Gaura Lindheimeri (Gaura)

Dayanıklı Balkon Çiçekleri
Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Su istemeyen dış ortam bitkileri arasında son yıllarda oldukça popüler olan ve vazgeçilmez bitkilerden biri Gaura türüdür. Bu çiçeklerin renkleri açık pembeden koyu kırmızıya kadar değişiklik gösterir. Kış aylarında güzel renkli çiçekleri dökülür ve kuru bir çalıya benzerler. Çiçeğinizin tekrar büyüyebilmesi için şubat sonu gibi bu kuru dalları diplerinden kesmelisiniz. Kuru dalları kestikten sonra yeni çıkan yeşil yapraklar belirmeye başlayacaktır. Sıcağa da dayanıklı olan bu bitkiyi ara ara sulamanız yeterli olacaktır. Eğer çiçeğiniz solarsa iyice budamanızın ardından tekrar çiçek açacaktır.

2 – Biberiye (Rosmarinus Officinalis)

Biberiye

Denizden gelen çiğ anlamına gelen genellikle et yemeklerinde kullanılan biberiye balkonunuzda büyütebileceğiniz ve fazla su istemeyen bir diğer çiçek türüdür. Daha çok Akdeniz bölgesinde doğal yollarla yetişen, uzunluğu 50-100 santimetre arasında olan bir çeşit çalıdır. Budamaya son derece elverişli bir bitkidir. Yazın kurak, kışları yağışlı olan bölgelerde kolaylıkla büyüyebilir. Mor tonlarında çiçek açmasından dolayı oldukça güzel görünen bitkilerdir. Kolaylıkla camınızın önünde ya da balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.

3 – Zakkum (Nerium Oleander)

Zakkum

Bahçelerde ya da balkonlarda çok tercih edilmese de zakkumlar sıcaklığa ya da kurağa karşı oldukça dayanıklı bitkilerdir. Sıcaktan ya da kuraklıktan etkilenmemesinin nedeni ise aslında zakkumları kuruyan dere yataklarında çıkan bitkiler olmasıdır. Yazın kurağının yanı sıra kış aylarındaki yoğun yağışlara da dayanır. Yaz aylarının kuraklığına dayanması ise bu yağışlarda suya doymasıdır. Büyük saksılara koyarak balkonunuzda rahatlıkla bakabileceğiniz bitkilerden biridir.

4 – Lavanta (Lavandula Angustifolia)

Lavanta

Gerek görüntüsüyle gerekse muhteşem kokusuyla lavantalar birçok insanın en sevdiği çiçekler arasındadır. Lavantaların en büyük düşmanı ise bol sudur. Su istemeyen bu çiçeği kumlu ve geçirgen bir toprağa derinlemesine dikmeniz gerekmektedir. Çiçeği büyütmeye başladığınız ilk yıl kökün çevresindeki havuzu hafta bir su vermeniz yeterli olacaktır. Bu sayede verdiğiniz su çiçeğin köklerine gidecektir ve su ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

5 – Gazanya Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Dayanıklı Balkon Çiçekleri Gazanya

Gazania hybrida (koyu yeşil yapraklı gazanya) ve gazania rigens (grimsi yapraklı ve sarı küçük çiçekli gazanya) şeklinde iki ayrı gazanya çiçeği vardır. Genel olarak aynı özelliklere sahip olsalar da gri yapraklı çiçekler susuzluğa ve sıcaklığa daha dayanıklıdır. Yer örtücü bir çiçek olmasının yanı sıra bordürler ve taş arasını gibi yerlere de dikilirler. Sonbahara kadar çiçek açan türün solan çiçeklerini düzenli keserseniz çiçekli hali daha uzun süre kalır.

Yaza Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Yaz aylarında balkonunuzun rengarenk ve mis kokularla dolu olmasını tercih ederseniz bu listede bulunan yaza dayanıklı balkon çiçekleri tam size göre.

1 – Yıldız Çiçeği

Yıldız Çiçeği
Yıldız Çiçeği

Yıldız çiçeklerinin yüzlerce türü vardır. Bundan dolayı seçenekleriniz arasında farklı renkte ve yapıda yıldız çiçekleri çıkabilir. Bu geniş tür yelpazasinden dolayı her zaman dikkatleri üzerine toplayan çiçeklerden biridir. Bol güneş ışığı almayı sevdiğinden dolayı yaz aylarında büyütebileceğiniz dayanıklı balkon çiçekleri arasında yer alırlar. Fakat bu ışığı sevmesinin yanında suya çok ihtiyacı olan çiçeklerdir. Sulama sıklığınıza toprağını nemine göre karar verebilir.

2 – Bodrum Papatyası

Dayanıklı Balkon Çiçekleri Bodrum Papatyası

Klasik papatyaların beyaz-sarı renklerinin aksine bodrum papatyaları genellikle beyaz-mor tonlarında olurlar. Bodrum papatyaları geçirgen bahçe topraklarına dikilmelidir. Bahçenizde ya da balkonunuzda rüzgara karşı dayanıklı ve bol güneş alan köşelerde kolayca bodrum papatyalarını büyütebilirsiniz. Fakat sulama konusunda çok dikkatli olmalısınız. Bodrum papatyalarınızı gün aşırı sulamanızda fayda var. Çiçeğinizin dikili olduğu toprak kuru olmamalıdır.

3 – Ağaç Minesi

Bodur ve çalı şeklindeki yapılarından dolayı ağaç mineleri özellikle İtalyan bahçelerinde çok sık görülür ve tercih edilir. Çiçekleri yuvarlak demetler halinde açar. Başta sarı ya da pembe olurlar sonrasında renkleri kırmızı ya da turuncuya döner. Yaz aylarının başından sonbahar aylarının sonlarına kadar çiçekleri dökülmez ya da kurumaz. Güneş seven ağaçlardan olmasına rağmen gölge olan alanlara daha kolay uyum sağlarlar. Çok su istemeyen, kuraklığa dayanıklı ağaçlardandır.

4 – Kadife Çiçeği

Kadife Çiçeği
Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Eğer yaz aylarında açan, tek yıllık çiçeklerden hoşlanıyorsanız kadife çiçekleri sizin için oldukça uygun bir türdür. Dik şekilde büyüyen çiçekler sarı, kırmızı ve turuncu renkte olurlar. Bunun yanında çok hoş bir kokuya sahiptirler. Kadife çiçeğini organik madde açısından zengin ve iyi işlenmiş toprağa ekmelisiniz. Güneşli ya da yarı gölgeli alanları daha çok severler. Eğer uygun şartlar sağlanırsa yaz aylarının başından sonbahara kadar çiçeklerini kaybetmezler. Daha çok çiçek açmasını için solan çiçekleri temizlemeniz yeterli olacaktır.

5 – Ateş Çiçeği

Ateş Çiçeği

Yaz aylarında kıpkırmızı açan çiçekleriyle gözde olan çiçek türlerinden biridir. Güneş ışığını bol alan yerleri sevmeleri yanında asit karakterli ve kireç oranı yüksek toprakları sevmezler. Bu kriterler dışındaki topraklarda sağlıklı şekilde büyüyebilirler. Özellikle yaklaşık 15 cm olan kısa boyluları sıcak havaya çok dayanıklıdır. Nem oranı düşük olan bölgeleri sevmezler. Eğer toprağının kuru kalmasına izin vermezseniz sağlıklı bir şekilde büyürler.

Soğuğa Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Soğuk havalarda da bahçenizin ya da balkonunuzun rengarenk çiçeklerle dolu olmasını tercih ediyorsanız soğuğa dayanıklı balkon çiçekleri sizin için ideal olacaktır.

1 – Hercai Menekşe/ Viola

Hercai Menekşe

Soğuk havaya dayanıklı hercai menekşeler kış aylarında oldukça çok tercih edilen çiçek türlerinden biridir. Sonbahar döneminde çiçek açan hercai menekşeler ilkbahara kadar çiçekleri dökmezler. Hercai menekşelerinin sarı, mor, beyaz, bordo gibi birbirinden farklı renk çeşitleri vardır. Kışın çiçek açtıkları için toprakları suya doymuş olur bundan dolayı ekstra sulama istemezler. Fakat dikildikleri toprağın geçirgen özelliği olmalıdır. Eğer toprak geçirgen değilse köklerinde çürümeler olabilir. Balkonunuzda ya da bahçenizde aydınlık alanlar varsa hercai menekşeler kış aylarında büyütebileceğiniz çiçeklerdir.

2 – Kar Topu (Viburnum Tinus Licidum) Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Kar Topu

Kış aylarında çiçek açan, her zaman yeşil çalı formunda, sık dallara sahip bir bitkidir. Koyu parlak yeşil yaprakları olan çiçek kış aylarında çok dekoratif bir görüntüye sahiptir. Çiçekleri ise ilk açtıklarında kırmızı ya da pembe olup sonrasında beyaza dönerler. Muhteşem renklere sahip çiçek ve yapraklarının yanı sıra mavi renkteki meyveleri ile de dikkat çekici ve estetik bir görünüşe sahip çiçeklerdir. Güneş gören yerleri sevseler bile yarı gölgeye dayanıklıdırlar. Çiçekleri kasım ayında açar ve nisan sonuna kadar dayanırlar. Humus açısından zengin, rutubetli toprakları severler.

3 – Siklamen (Cyclamen) Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Dayanıklı Balkon Çicekleri Siklamen

Soğuk havaya dayanıklı balkon çiçekleri arasında siklamen soğuğu en çok seven bitkiler arasında yer alır. Siklamenler kış aylarında ya da ilkbaharın erken zamanlarında çiçek açar. Beyaz, koyu pembe, kırmızı, mor ve adını aldığı siklamen gibi çeşitli renklerde çiçek açarak balkonunuzu ya da bahçenizi bir renk cümbüşüne dönüştürürler. Nemli toprağı seven siklamenler ortam olarak aydınlık ve serin yerleri severler. Siklamen büyütürken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Eğer çiçeğin yapraklarında kararma olursa yaprakları dipten koparmalısınız ve çiçeğin serin ve korunaklı bir yerde olduğundan emin olmalısınız.

4 – Çuha Çiçeği (Primula)

Çuha Çiçeği

Siklamen gibi çuha çiçeği de kış aylarında en çok tercih edilen çiçeklerden biridir. Kış aylarında kırmızı, turuncu, pembe, mor ve sarı gibi renkleriyle ilkbahara kadar çevrenizin rengarenk olmasını sağlayacaktır. Çuha çiçekleri nemli toprağı ve soğuk havaları sever. Kasım ve mayıs aylarına çiçek açarlar. Özellikle sulama istemezler. Balkonunuzda ya da bahçenizde yarı gölge olan alanlarda çuha çiçeğinizi büyütebilirsiniz. Özel ihtiyaçları olmadığından dolayı son derece kolay şekilde çuha çiçeğinizi yetiştirebilirsiniz.

5 – Ateş Dikeni (Pyracantha)

Ateş Dikeni

Orta Anadolu bölgesi keskin soğuklarıyla meşhurdur. Bu meşhur soğuğa rağmen alev dikenleri her zaman yeşil olmasıyla soğuğa karşı dayanıklı balkon çiçekleri arasında yer alır. İlkbahar aylarında salkım şeklinde çıkan beyaz ya da sarımtırak renkte olan çiçekleri sayesinde bahçenize ya da balkonunuza renk katarlar. Bunun yanı sıra bir diğer türü koyu kırmız, turuncu, kırmızı ve sarı çiçekleri park ve bahçelerde doğal çit olarak kullanılır. Organik madde bakımından zengin olan ve derin toprakları severler. Güneş ışığını severler ama aşırı su istemezler. Büyütürken özel bir bakım uygulamanız gerekmez.

 

Fotoğraf Kaynakları:

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri