Cuma Günü Okunan Dua Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Cuma günü okunan duaları sizler için topladık. Cuma günü en faziletli günlerden biri böyle olunca da bu zamanlarda okunacak dualar kıymetli ve kabule daha yakın oluyor.

Cuma günü okunan dualar ve cuma günü İslam alemi için biz Müslümanlar için  anlamı ve önemi büyük olup cuma gününde günahlarımız için af dileriz, bol bol dua ederek isteklerimizi arz ederiz.  Cuma günü okunan faziletli duaları okur ve ibadetleri yaparız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e salavat getirir,  Kur’an okuruz biliriz ki Kuran okumak Allah ile görüşmek gibidir. Sadaka vererek ihtiyaç sahiplerini sevindiririz aslında kendimiz de sevindirmiş oluruz zira sadakanın belaları def ettiğini biliriz.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Cuma dünü okunacak
Cuma günü hadis

Başka bir hadiste ise şöyle diyor Allah resulü (sav)

Cuma günü okunacak
Cuma günü hadisi

Böylesine önemli bir günde elbette bol bol ibadet etmek ve dualar yapmak çok kıymetdardır. Cuma günü okunacak  dualar kadar yapılacak fiilerde önemlidir. Cuma vaktinde camide olmalıyız, okunacak olan hutbeyi dinlemek ve Cuma namazını eda edebilmek çok önemlidir.

Böylesine mübarek bir günde Kur’an-ı Kerim okumak hem sevaplı hem maddi manevi şifadır. Bu vakitte kehf suresi okumak, yasin, duhan ve fetih sureleri okumak pek çok faziletlidir.

Cuma günü okunan dualar

Tövbe etmek her daim çok kıymetli olmak ile beraber bu özel vakitte okumak daha da kıymetlidir. Tövbe denince aklımıza seyidül istiğfar duası gelir. Onu okuyalım..

Seyyidül istiğfar duası
Seyyidül istiğfar duası

Allahümmeente Rabbi lailaheente halakteni ve ene abdüke ve ene alaahdike ve va’dike mesteta’tu. Euzübike minşerri masana’tu Ebu leke bini’metike aleyye ve ebu’u bizenbi fağfirli, fe innehu layağfiruz – zunübe illa ente

Allah’ım, Benim Rabbim sensin. Senden başka (hariç)  ilah yoktur. Beni yaratan sensin ve ben senin kulunum. Ve ben imanımda ve kulluğumda taakatim (gücüm) yettiğince senin ahdü misâkın (verdiğim söz) üzerineyim.

Yâ Rabbi! Yaptığım şerlerden kötülüklerinden sana sığınırım: Ve senin bana ihsan ettiğin nimetleri ikrar (açıkça söylemek) ve itiraf ederim. Kusurlarımı ve günahlarımı da ikrar (açıkça söylemek) ve itiraf ederim. Yâ Rabb! beni afv ü mağfiret (bağışla) eyle. Çünkü senden başka bu günahları afv ü mağfiret edecek kimse yoktur.

Cuma Günü Okunan dua

Cuma günü okunacak
Cuma günü dua

Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allah’ım. Beni helal kıldıklarınla iktifa (kanaat) ettir, haramlara ise düşürme. Fazlınla (lütuf) ihsân ederek beni senden başkasına muhtaç etme!

Bu dua haricinde cuma günü okunan Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in haber ettiği bir başka dua da şudur.

Cuma günü okunacak
Cuma duası

Şifa için Hz. Ayşe validemizden gelen Hz. Peygamberin yaptığı şu duayı da cuma günü okunan dualara ekleyebiliriz.

Şifa duası
Şifa için dua

Ezhibil-be’se rabben’nasi şfi ve enteş’şafi laşifae illa şifauke şifaen layuğadiru sekame(n)

Yani: Yy insanların Rabbi bu hastalığı gider! Şifa ver, zira şifa veren sensin. Senin vereceğin (ihsan edeceğin) şifadan başka şifa yoktur. (Bize) öyle şifa ver ki hiç bir
hastalık (iz) bırakmasın.

Allah dualarımızı ve ibadetlerimiz kabul eylesin inşallah.. Bizleri istikametten ayırmasın. Zira  bizler hem zayıf hem fakiriz bize zararı olan maddi ve manevi pek çek düşman vardır.

Bu zayıflıklardan ve düşmanlardan ancak senin ile kurtulabilir ve istikameti bulabiliriz. Öyle ise bize ihsan et ve lütfet ve kerem kıl Allah’ım. Binlerle Amin..

Cuma Günü Hakkında Detaylı Bilgi için bu makalemize göz atabilirsiniz.

Cuma Günü Yapılan İbadetleri öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Cuma Günü Hakkında Öğütlerini bu yazımızda sizlerle paylaştık.

“Cuma Günü Okunan Dua Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı” üzerine 3 yorum

  1. Allah (c.c) razı olsun. Rabbim Cuma gününün önemini anlamayı ve bu mübarek günleri ibadetle geçirmeyi bizlere nasip etsin.

    Yanıtla

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri