Bir Dilek Dilemek İçin Okunan Dilek Duası – İstek Duası

Dilek Duası istek ve arzularımızın gerçekleşmesi için, Allah’a dua etmek, ondan maddi veya manevi bir şeyler istemek manasındadır. Nihayetsiz kudret sahibi Allah’tan aciz bir kul olan bizlerin ondan istemesidir.

Dilek duası aslında her dua gibi bir ibadet  olmaktadır. Zira dua gibi ibadetler rızayı ilahiyeye bakar. Bu anlamda Peygamberimiz (s.a.v) Dua, ibadetin özüdür.” buyurmuştur.

Dua demek Allah’a yalvarma, yakarma, ondan maddi ya da manevi bir şeyler istemek demektir. Dua, Allah ile kul arasında bir iletişim şeklidir. Bizler Yüce Rabbimizden bir arzumuzun, isteğimizin gerçekleşmesi için de Dilek Duası okuruz.

Dilek Duası 

Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh

Dilek Duası Anlamı

Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Türkçe Dilek Duası

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Dilek Duası Kabulü İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Duanın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz.

Dualarım niçin kabul olmuyor dememelidir. İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Onun için duaya devam etmeli! Bela gelmeden önce çok dua etmelidir. Duaya hamd ve salavatla başlamalıdır.

Yalvararak dua etmelidir. Günah işlemeyen dille dua etmelidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v); –Allah-ü Teâlâ’ya günah işlemeyen dille dua edin buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince; Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir buyurdu.

Dilek Duası Hakkında Hadisler

“Allah-ü Teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allahü teâlâdan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.”

“Mümin dua edince, Allah-ü Teâlâ, Cebrail’e, “Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!”Facir yani günahkâr dua edince de, “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir” buyurur.”

“Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir”

Kör bir zat gelip Ya Resulallah! Allahü teâlâya dua et, gözlerim açılsın) dedi. Peygamber efendimiz de ona;

Güzel bir abdest al! Sonra, “Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed (sav) araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed (sav) seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum.

Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!” duasını okumasını söyledi. O da, abdest alıp dua etti. Hemen gözleri açıldı.

Dilek duası olsun diğer dualar olsun samimiyetle ve içten Allah’tan umarak yapılmalıdır.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri