Bir Dileğin Gerçek Olması İçin Okunan Dilek Duası – İstek Duası

Dilek duası bir istek veya ihtiyaç için yaptığımız dualardır. Bu dua ile nihayetsiz zengin ve kudret sahibi olan Allah’tan isteriz ve umarız.

Dilek duası ile ilgili yaptığımız araştırmalardan elde ettiğimiz bilgileri aşağıya yazdık. Unutmayalım ki dua da ihlaslı olmak ve samimi olmak esastır.

Dilek Duası 

Dilek namazı

Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh

Meali: Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Gözleri görmeyen bir kimse, gözlerinin açılması için Resulullah’a ricada bulundu. Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Abdest al, iki rekât namaz kıl ve şöyle dua et:

“Allahümme innî es’elüke ve eteveccehü ileyke bi-Nebiyyike Muhammedin Nebiyyirrahmeti.” Sonra, gözlerinin açılması için, “Yâ Rabbi, Resulünün hürmeti için gözlerimi aç!” diye dua et!) (Nesai) O kişinin, namaz kılıp dua ettikten sonra, gözlerinin açıldığını gördük. (Tergib)

Başka bir rivayette şu şekilde dua ettiği vardır. Ya Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!” duasını okumasını söyledi. O da, abdest alıp dua etti. Hemen gözleri açıldı.

Dilek Duası Kabulü İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Duanın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz.

Dualarım niçin kabul olmuyor dememelidir. İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Onun için duaya devam etmeli! Bela gelmeden önce çok dua etmelidir. Duaya hamd ve salavatla başlamalıdır. Yalvararak dua etmelidir. Günah işlemeyen dille dua etmelidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v); –Allah-ü Teâlâ’ya günah işlemeyen dille dua edin buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince-Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir buyurdu.

Dilek Duası Hakkında Hadisler

“Allah-ü Teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allahü teâlâdan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.”

“Mümin dua edince, Allah-ü Teâlâ, Cebrail’e, “Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Facir [günahkâr] dua edince de, “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir” buyurur.” “Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir”

Dilek duası olsun, nazar duası olsun yaptığımız diğer dualar olsun samimiyet ve içtenlik olması önemlidir. Allah’ın bizi işittiğini ve gördüğünü yakinen his ederek dua edelim vesselam.

“Bir Dileğin Gerçek Olması İçin Okunan Dilek Duası – İstek Duası” üzerine 4 yorum

  1. Allahım borçlarımızdan bir an önce kurtulmayı bizlere nasip eyle. Dert ve Sıkıntıları bizlerden uzaklaştır. Sabır ve huzur nasip eyle Alla’ım. Amin
    .

    Yanıtla

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri