Berlin Gezi Rehberi

Berlin Gezi Rehberi Almanya’nın kuzeyinde yer alan Berlin, Almanya’nın başkenti ve Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Berlin eyaletinin de başkenti olan şehir, 12 ilçesi ile Avrupa’nın siyasi ve kültürel merkezi haline gelmiştir. Dünyanın en yeşil şehirlerinden biridir ve canlı bir gece hayatına, sayısız müzeye ve köklü bir tarihe sahiptir. Berlin her yıl yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Şimdi Berlin Gezi Rehberi konumuz inanıyoruz ki sizlere çok güzel bir rehber olacaktır.
 
 
 • Ülke: Almanya
 • Bölge: Brandenburg Büyükşehir Bölgesi
 • Alan: 891.7 km2
 • Dil: Almanca
 • Ortalama sıcaklık: 9 °C
 • İklim: Okyanus İ
 • klimiBitki örtüsü: Orman
 • GMT arasındaki fark: UTC+1
 • Telefon Kodu: +030
 • Para birimi: Euro
 

Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

 
Schönefeld Havalimanı, Berlin şehir merkezinin yaklaşık 18 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. Schönefeld, S-Bahn demiryolunun S49 ve S9 hatları ile şehir merkezine bağlıdır. Ayrıca, birkaç AirportExpress treni her 30 dakikada bir hareket etmektedir. Bu trenler Hauptbahnhof, Ostbahnhof, Friedrichstraße, Alexanderplatz ve ZoologischerGarten arasında hizmet veriyor. Yolculuk bu hatlar üzerinden yaklaşık 45 dakika sürmektedir.
 

Berlin’de Toplu Taşıma

 
Berlin iyi gelişmiş bir şehirdir ve şehirde gezinmek için birçok seçeneğe sahiptir. Demiryolu ağı şehrin çoğunu kapsıyor. Berlin genelinde tramvaylar, otobüsler ve feribotlar da vardır. Özellikle şehri yavaş yavaş keşfetmek ve sokakların tadını çıkarmak isteyen turistler için oldukça keyifli olan bisikletler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca tüm toplu taşıma araçlarını indirimli olarak kullanmak için Berlin Pass satın alabilirsiniz. Birkaç tür geçiş ve paket vardır, ayrıca bazıları popüler turistik mekanlara ve turlara ücretsiz veya indirimli giriş sunar. Hatta bazıları restoranlarda indirim içerir. Geçiş kartınızı çevrimiçi satın alabilirsiniz.
Berlin Ziyareti

Berlin’i Ziyaret Edecek En İyi Zaman

 
Berlin’e her mevsim gidebilirsiniz ancak bir Kuzey Avrupa şehri olduğu için hava durumu değişkendir. Kış oldukça soğuktur ve genellikle Mart ayının sonuna kadar kar yağar. Yaz ayları serin ve bazen yağışlıdır. Yağışların çoğu Temmuz ve Ağustos aylarında görülür. Yazın gidiyor olsanız bile ani sıcaklık değişimlerine, soğuk rüzgarlara ve yağışlara hazırlıklı olmalısınız.
 

Berlin’deki Festivaller

 • Berlinale
 • Karnaval der Kulturen
 • Berlin Müzik Festivali
 • Sevgi geçidi
 • Berlin Stiletto Koşusu
 • Berlin Dövme Partisi
 • Işık Festivali
 • Berlin Maratonu
Berlin Gezilecek Yerler

Berlin’de Gezilecek Yerler

 
Berlin birçok turistik yer, restoran, müze ve sanat eseriyle oldukça hareketli bir şehirdir. Bu güzel şehirde müzelerin yanı sıra tarihi yerleri de mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 

Brandenburg Tor

 
Berlin’in en önemli simgelerinden Brandenburg Tor, 1788-1791 yılları arasında inşa edildi. Prusya Kralı III. FriedrichWillhelm’in isteği üzerine inşa edilmiştir. Bu muhteşem kapı, Atina’daki Akropolis’in girişinden esinlenerek yapılmıştır.
 

Reichstag Binası

 
Alman Parlamento Binası olarak bilinen bina, Rönesans ve klasisizmin güzel bir örneğidir. Reichstag, 1894 yılında mimar Paul Wallot tarafından inşa edilmiştir. Bu tarihi binanın benzersiz bir unsuru cam kubbesidir. Bu kubbeyi görmek istiyorsanız, önceden bir tur rezervasyonu yaptırmalısınız. Aksi takdirde mekan çok kalabalıklaştığı için bu binanın sunduğu güzel manzarayı göremeyebilirsiniz.

 

Müze Adası

 
Almanya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu ada, 5 farklı müzenin birleştiği bir cazibe merkezidir. Bode Müzesi, Neues Müzesi, AlteNationalgalerie, Altes Müzesi ve Bergama Müzesi, Müzeler Adası’nda sizleri karşılıyor. Antik dönemlere ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Ayrıca bu müze kompleksi içerisinde İslam Sanatı, Roma ve Yunan eserlerine ait eserleri görmek mümkündür.
 

BerlinerDom

 
1700’lü yıllarda inşa edilen bina, barok üslubun bir örneğidir. BerlinerDom, 1894 yılında II. Willhelm tarafından yıkılmış ve neo-barok tarzda yeniden inşa edilmiştir. Bina tarih boyunca sürekli olarak restore edilmiştir.

 

Doğu Yakası Galerisi

 
Berlin Duvarı’nın doğu tarafındaki bölüm duvar resimleriyle dolu. Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından dünyanın her yerinden sanatçılar eserleriyle duvarı süsledi. 105 eserden oluşan bu galeri, Berlin’in uluslararası özgürlük anıtıdır. 1,3 kilometre uzunluğu ile dünyanın en büyük açık hava galerilerinden biridir.
 

Berlin’de Nerede Kalınır?

 
Berlin’in 12 bölgesi, konaklama için çeşitli seçenekler sunar. Berlin’de beş yıldızlı oteller ve pansiyonlar ve daha ucuz alternatifler de bulacaksınız. Kalmak için en ideal bölgeler Mitte, Charlottenburg-Wilmersdorf, Neukölln ve Kreuzberg’dir. Bu alanlar şehir merkezine yakındır. Toplu ulaşıma ve turistik yerlere yakın olması nedeniyle tercih edilmektedir. Mitte, diğer bölgelere göre biraz daha pahalıdır. Charlottenburg-Wilmersdorf semtinde biraz daha makul fiyatlara kalabilirsiniz.

Berlin Yemekleri

Berlin’de Ne Yenir?

 
Hemen hemen her dünya mutfağını Berlin’de bulabilirsiniz. Alman mutfağı ise oldukça özeldir. Şehirde yerel lezzetleri tatmak için deneyebileceğiniz restoranların yanı sıra çok sayıda sokak satıcısı vardır. Currywurst, Berlin’e özgü şeylerden biridir. Berlin sokaklarında Currywurst satan birçok büfe görebilirsiniz. En iyisini denemek isterseniz, şehrin en popüler mağzaları şunlardır. Currywurst mağazaları olan Curry 36, KonnopkensImbiss veya CurryMitte’ye uğrayabilirsiniz.
 

Berlin’de Alışveriş

 
Berlin halkı tarafından Ku’damm olarak da adlandırılan Kurfürstandamm, Berlin’in en kalabalık caddelerinden biridir. Urban Outfitters, Forever 21 ve Zara gibi birçok mağazayı burada bulabilirsiniz. Pencere alışverişi için harika bir yer. KaDeWe lüks arayanlar için bir mağazadır. Chanel, Balmain, Zegna gibi mağazaları burada bulabilirsiniz. Veya en üst kata çıkıp gurme yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Berlin’i ziyaret ettiğinizde kesinlikle blutwurst gibi bir Alman yemeği almalısınız. Berlin’e özgü diğer hediyelik eşyalar, bazı dükkanlarda bulabileceğiniz Berlin Duvarı’ndan küçük parçalar veya özel sakızlı ayılar olabilir.
 

Berlin’de Gece Hayatı

 
Berlin oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Şehrin hemen her yerinde bir bar, pub veya kulüp bulabilirsiniz. Garip deneyimlerle ilgileniyorsanız, Berghain’i ziyaret etmelisiniz. Bu kulüp eski bir elektrik santralinde bulunuyor ve yerel halk arasında oldukça popüler. Şehir, özellikle şehir merkezinde çok çeşitli deneyimler sunuyor.

 

“Berlin Gezi Rehberi” üzerine 2 yorum

 1. Modern kültürü karmaşık ve büyüleyici bir şekilde bizlere yansıtan Berlin. Berlin, Avrupa’nın en ünlü şehirlerinden birisidir ve benzersiz bir kültürel ünü yaşatmaktadır.

  Cevapla

Yorum yapın