Bedir Savaşı Mucizeleri

Bedir Savaşı 624 tarihinde Hz. Peygamber ile Mekkeli müşrikler arasında yapılan ilk savaş olup bu yazımızda Bedir Savaşı mucizeleri konusunu işleyeceğiz.

Bedir savaşı Müslümanların varlık ile yokluk mücadelesiydi. Müslüman ordusu bu savaşta meleklerle desteklenmiştir. Büyük zorluklar içinde yapılmıştı zira müşrik ordusu Müslüman ordunun üç katı fazla idi. İslam tarihindeki ilk büyük savaş olup çok önemli askeri ve siyasi sonuçları olmuştu. İşte Bedir Savaşı mucizeleri olarak bu savaş esnasında meydana gelen mucizeleri anlatıyoruz.

Bir Avuç Toprak Bin Avuç Oldu

Sevgili peygamberimiz (sav) savaş esnasında dua ediyordu ellerini kaldırabildiği kadar yukarı kaldırmıştı. Müslümanların kazanması için Allah’a yalvarıyordu.

Derken savaş başladı müşriklerini sayısı Müslümanların sayısından 3 kat fazlaydı üstelik sayılar gibi onların silahları da çok fazlaydı.

Hazreti peygamber (sav) eğilerek yerden bir avuç torak aldı sonra müşriklerin ordusuna doğru fırlattı. Bir yandan da şöyle dua ediyordu “Yüzleri kara olsun” mübarek sesi bütün müşriklerin kulaklarında çınladı sanki orada görülmeyen bir hoparlör vardı da onlar bu duayı duymuştu.

Sevgili peygamberimiz (sav) mübarek gür sesi savaş meydanın yankılandı peygamberimiz savurduğu bir avuç toprakta bir anda bin avuç oldu yaklaşık bin kişi olan müşrik ordusunun gözüne ayrı ayrı girdi hem de eksilmeden bir avuç olarak.

Müşrikler saldırı halinde iken o toprakların gelmesi ile çakılıp kaldıralar. Artık onlar gözleri ile meşgul oluyorlardı. Sonra can korkusu ile sağa sola kaçışmaya başladırlar.

Evet bir avuç toprağı Peygamberimiz (sav) fırlatmıştı lakin düşmanların hepsinin gözüne Allah ulaştırmıştı. Yüce yaratıcımız sevgili elçisinin attığı bir avuç toprağı bin avuç yapmıştı. Rabbimiz yüce kitabımız kuranı kerimde şöyle anlatıyor. “O bir avuç toprağı attığın zaman sen atmadın bilakis Allah attı.”

Sopanın Kılıç Olma Mucizesi

Bedir Savaşı mucizeleri olarak diğer bir hadise şöyledir. Sahabelerden Hz. Ukkaşe (ra) savaş esnasında kılıcı kırıldı.  İslam’ın ilk yıllarında   Müslümanların   mali   durumları iyi   olmadığından yedek   silahları da  yoktu.

Peygamberimiz (sav) Hz. Ukkaşe (ra)’nin   kılıcının kırıldığını öğrenince, Ona uzun  bir sopa   verdi ve “Git   bununla   savaş!”   diyerek emir verdi. 

Hz.  Ukkaşe  (ra) hiç tereddüt     etmeden sopayı  aldı  ve düşmana  sopayla  saldırdı.  O  sopa  Hz.  Ukkaşe  (R.A.)’nin  elinde bir mucize eseri olarak demirden  daha  kuvvetli  keskin  parlayan  beyaz bir kılıç oluverdi.

Bu kılıç sahabeler içinde El-Avn yani İlahi yardım adıyla meşhur oldu. Hz. Ukkaşe (ra)   bundan sonra   bütün   savaşlara   o   kılıç ile katıldı.  Ta ki Yemame  Savaşı’nda  şehit  oluncaya kadar.

Bu   sopa mucizesinin   bir   benzeri   de   Uhud Savaşı’nda   meydana   gelmişti. Peygamberimiz (sav)’in halasının oğlu olan Abdullah Bin Cahş (ra)’ın savaş sırasında kılıcı kırıldı.

Bu durumu haberdar alan Hz.  Peygamber (sav) ona bir sopa verdi.  Yine bir mucize eseri olarak bu sopa onun elinde keskin parlayan bir kılıç oldu ve bu kılıçla şehit oluncaya kadar müşriklerle savaştı. 

İşte bedir savaşı mucizeleri olarak elbette çok şeyler anlatılabilir ki 3.000 civarında meleğin Müslümanların safında savaşması apayrı bir hadisedir.

Biz şimdilik bu kadarla iktifa ediyoruz vesselam.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri