Avukat Maaşları 2024

Avukat maaşları mesleğe yeni başlayanlar ve bir süredir bu mesleği devam ettiren kişilerin yakından ilgilendiği bir konudur. Her meslekte olduğu gibi avukat maaşlarında da her sene belli güncellemeler olabilmekte. 2024 senesinde de avukatların meslekte bulundukları kademeler, görevdeki tecrübeleri, çalıştıkları pozisyon gibi faktörler dikkate alınarak güncellemeler yapıldı. Avukat maaşı ne kadar sorusuna yanıt verirken de birtakım faktörleri dikkate almak önem taşır.

Avukatların maaşları düzenlenirken birtakım koşullar göz önünde bulundurulur. Her avukat aynı maaşı almamaktadır. Bu meslek hem devlet kadrolarında hem özel sektörde hem de kişilerin bireysel olarak icra edebildikleri bir meslektir. Birçok farklı şekilde çalışabilen avukatların aldıkları maaşlar da bu bakımdan farklılık göstermektedir.

Avukat maaşları 2024 yılında zamla birlikte daha da yükseltilmiştir. Kamudaki avukatlar memur zamlarından yararlanırken özelde çalışan avukatlar baroları kapsamında dava ücretlerine daha yüksek tarifeler uygulamaya başladı. Avukat maaşlarını görev yapılan sektör ve görevdeki süre bazında incelemek gerekir.

Güncel Avukat Maaşları 2024

Yıl En Düşük Maaş En Yüksek Maaş
2023 Temmuz 31.562₺ 41.000₺
2024 Ocak 47.106₺ 74.053₺

 

Yeni Başlayan Avukat Maaşları

Yeni başlayan avukat maaşları mesleğe yeni adım atan memurların maaş durumları uzun yıllar bu meslekte görev yapan avukatlara göre daha düşüktür. 2024 yılında bu avukatlar 47 bin 106 TL civarında kazanç elde etmektedir. Ancak bu durum özel sektöre göre belirlenen bir maaş tutarıdır. Aynı zamanda en düşük olan maaş tutarıdır.

Yeni başlayan avukat kendi bürosunda, hukuk bürosunda ya da bir şirkette çalışabilme durumuna göre bu miktar değişebilir. Bu bakımdan kurum, mezun olunan okul gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda yeni başlayan bazı avukatların daha da yüksek maaş aldığı söylenebilir.

Serbest Avukat Maaşları Ne Kadar?

Serbest avukat maaşları da bu kapsamda detaylı olarak incelenmesi gereken bir konudur. Avukat serbest çalışmak istediğinde kendi bürosunu açmak durumundadır. Hukuk bürosunu başka avukatlarla ortak açan ya da kendine özel bir büro oluşturan avukatların aldıkları ücretler farklıdır. Davalarda göstermiş oldukları başarılar, hizmet verdikleri hukuki alan kazandıkları aylık kazanca etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Avukat maaşları 2024 ne kadar sorusuna yanıt verirken serbest avukat maaşlarını dikkate almak büyük bir önem taşır. Çünkü hukuk fakültesini bitiren birçok geniş avukatlık mesleğini kendi bürosunu açarak devam ettirmeyi tercih etmektedir. Hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan çalışan avukatlar en düşük aylık 70 bin TL kazanmaktadır. Ancak bu süreçte davanın zorluğu, kapsamı kazanç üzerinde oldukça etkilidir. Bu süreçte boşanma avukatı ile ağır ceza avukatının uygulayacağı tarife her avukata göre de farklı olabilir.

 

Kendi Bürosu Olan Avukat Kazancı

Kendi bürosu olan avukatlar serbest çalışan avukatlardır. Ancak bürolarını ortak olarak başka avukatlarla kullanabilecekleri gibi tek başlarına da kullanabilirler. Dava sayısına ve türüne göre kendi bürosu olan avukat maaşları farklı olmaktadır. Bu avukatlar herhangi bir yerden maaş almazlar. Girdikleri davalara göre para kazanırlar. Bu avukatlar kendi ücret tarifelerini kendileri oluşturan kişilerdir. Dolayısı ile net olarak kazançları hakkında bilgi vermek mümkün olmaz. Fakat ülkemiz ortalası 80 bin ile 100. bin civarı bir kazanç elde ettikleri görülmektedir. Kamudaki avukatlara göre daha fazla kazandıkları söylenebilir.

Kamu Avukatı Maaşı Ne Kadar?

Kamu avukatı devlet kadrolarında çalışan avukatlardır. Bu avukatlar 2024 zamları ile birlikte daha yüksek maaş almaya başladılar. Ancak yine aldıkları maaşlar meslekte yeni olma, meslekte eski avukat olma, bulunulan kamu alanı gibi faktörlere göre farklıdır. Kamu avukatı maaşı ne kadar sorusuna en düşük maaş tutarı ile yanıt vermek gerekir.

Bu avukatlar maaşlarını devletten alırlar. Özelde davalara girmek yerine yalnızca çalıştıkları kurumların işlerini takip etmekle yükümlüdürler. Kamu avukatı maaşı konusunda en düşük maaş miktarı ise 47 bin 106 TL olarak belirlenmiştir.

Hazine Avukatı Maaşı

Hazine avukatları 4353 sayılı devlet davalarını takip eden avukatlardır. Yine kamuya bağlı olarak çalışırlar ve devlet memuru statüsü taşırlar. Bu avukatlar sıradan bir kamu avukatına göre daha yüksek maaş alırlar. Aldıkları maaş tutarı yine kıdemlerine, meslek derecelerine göre farklılık gösterir. Bu avukatların maaşları meslekte bulunma yılları arttıkça ve kademelerine göre değişir. Yeni başlayan bir hazine avukatı ile 20 yıldır görevde olan avukatın alacağı maaş aynı değildir. Bu avukatların maaşları her yıl yapılan zam düzenlemelerine göre yine artış göstermektedir.

Ağır Ceza Avukatı Maaşı

Ağır ceza, ağır suçların işlendiği davaların görüldüğü bir hukuk alanıdır. Ağır ceza mahkemelerinde görülen davaların detaylarının fazla olması, avukatların çeşitli riskler altında kalması bu avukatların ücretlerine yansıyan unsurlar arasında yer almaktadır. Ağır ceza mahkemelerinde sanıkları müdafaa eden bu avukatlar meslekte eski ve yeni olmalarına göre farklı kazançlar ede ederler.

Bununla birlikte kaç dava kazandıkları, kazanılan davaların zorluk dereceleri de yine avukatların kazançlarını etkileyen unsurlar arasında yer alır. Ağır ceza avukatı olarak göreve başlayan kişiler en düşük olarak her dava 71 bin 500 TL kazanır. Bu miktar dava başına aldığı miktardır. Bir ay içerisinde bir avukatın alacağı dava sayısı farklılık gösterir. Kaç dava almış ise o davaya göre kazancı değişebilir. Ağır ceza avukatı maaşı birçok avukata göre daha yüksektir.

Şirket Avukatları Ne Kadar Kazanır?

Şirket avukatları belli bir şirkete bağlı olarak çalışan avukatlardır. Bu kişiler çalışılan kurumun maaş politikasına göre maaş alır. Şirketlerin hukuki davalarını takip eden, yasal evrakların düzenlenmesinde detayları gözden geçiren avukatlar bulundukları şirkete göre farklı maaş alırlar. Ancak özel sektörde bulunan avukatlar ortalama olarak en düşük 53 bin TL maaş almaktadır. Bu tutar görevine yeni başlayan bir avukata verilen maaştır. Şirket avukatı maaşları avukatın becerisine, azmine, şirketine sağladığı katkılara, yıllık zam oranlarına göre daha da yüksek olabilmektedir.


Önerilen Yazı: Ücretsiz Boşanma Davası Nasıl Açılır?


1melek.com petinya.net Kedi isimleri