Arkeolog Nedir? – Ne İş Yapar?

Arkeolog Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları. Her toplum geçmiş dönemdeki toplumlarının kültürlerini merak eder. Toplumlar açısından kültürel zenginlikler oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bir toplumun kültürel mirası ne kadar zenginse, toplumun refah derecesi de o oranda artmaktadır. İşte tam bu aşamada devreye arkeologlar girmektedir.

Birçok kişi arkeologların ne iş yaptığını bilmemektedir. Arkeologlar kültürel zenginliklerimizi gün yüzüne çıkaran meslek grubudur. Arkeolog mesleği hakkında merak edilen daha birçok soru bulunmaktadır. Özellikle üniversite tercihi yapacak adaylar detaylı olarak konu hakkında bilgi edinmek istemektedir. Peki, arkeolog nedir?

Arkeolog Nedir?

Arkeolog Nedir Kısaca; Arkeolog, eski kültürlerden kalmış yer altında bulunan tarihi eserleri gün yüzüne çıkaran kişilere denir. Arkeologların görevleri sadece bununla sınırlı değildir. Arkeologlar etnoloji, coğrafya, sosyoloji ve tarih alanlarında da oldukça kapsamlı bilgilere sahip olan kişilerdir. Arkeologlar kazı bilimi ile uğraşmaktadır. Kazı ile elde ettiği verilerden geçmiş yaşamdaki insanların kültürleri ve yaşantıları hakkında bilgi edinirler. Arkeolojinin kendi alanında birçok alt dalı bulunmaktadır.

Arkeolog Ne İş Yapar?

Arkeologlar kazı bilimi ile eski dönemlerden toprak altında kalmış kalıntıları incelerler. İnceledikleri kalıntılar ile geçmiş toplumların yaşamları hakkında bilgi edinirler. Arkeologların asıl amaçları geçmiş dönemde yaşamış insanların davranışlarını açıklamak, yorumlamaktır. Yine kalıntılar sayesinde canlı türlerinin evrimleşme evrelerini ortaya çıkarmak arkeologların görevleri arasındadır. Arkeologların görevlerinden bazıları şunlardır:

Hassas araç ve gereçlerle eski yaşam alanlarındaki kalıntılara ulaşmak,
Kazı esnasında bulunan kalıntıların kaydını tutmak,
Tarihi kalıntıları ortaya çıkarırken kazı ekibinde bulunan kişileri yönetmek,
Arkeolojik eserler hakkında bilgi sahibi olma ve konu hakkında makale yazma,
Kazı esnasında bulunan eserleri dikkatli bir şekilde temizleme,
Bulunan tarihi kalıntıların korunmasını sağlama arkeologların görevleri arasında yer almaktadır.

Arkeolog Nasıl Olunur?

Arkeolog olmak isteyen kişiler bölüm ile alakalı olan eğitimi almış olması zorunludur. Arkeolog olmak isteyen kişiler 4 senelik Arkeoloji Bölümü’nden mezun olmalıdır. Arkeoloji bölümü ülkemizde hemen her üniversitede bulunmaktadır. Ancak iyi bir üniversiteden mezun olmak sizin için daha avantajlı olacaktır.

Arkeolog Olma Şartları Nelerdir?

Arkeolog olmanın ilk şartlarından biri doğa ve bilim meraklısı olmaktır. Arkeologlar gün boyu dışarıda çalışmaktadır. Bu nedenle arkeolog olmak isteyen kişiler bu şartlara uyum sağlamalıdır. Arkeolog olmak isteyen kişilerde bazı nitelikler aranmaktadır. Bunlardan niteliklerden bazıları şunlardır:

  • Arkeologların araştırmacı yönü gelişmiş olmalıdır.
  • Parçaları doğru yerleştirme ve eksiksiz not alma hassasiyetine sahip olmalıdır.
  • Arkeologlar motivasyonu yüksek kişiler olmalıdır. Uzun saatler çalışmak zorunda kalan arkeologlar zihinsel ve fiziksel olarak zinde olmalıdır.
  • Arkeologlar sabırlı ve özverili olmalıdır.
  • Arkeologlar sorgulayıcı bir yapıya sahip olmalıdır.
  • Arkeologlar analitik düşünce yapısına sahip olmalıdır.
  • Sahada çalışma yaparken ekip ile çalışmalara ayak uydurabilmelidir. Etkili ve doğru iletişim kurma yeteneğine sahip olmalıdır.
  • Arkeologlar sunum becerilerine sahip olmalıdır.

Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

Arkeolog Maaşları merak edilen konular arasında yer almaktadır. Arkeolog maaşları diğer mesleklere göre oldukça iyidir. Ancak önemli olan deneyim ve tecrübedir. İşe yeni başlayan bir Arkeolog 28.120 ile işe başlasa bile tecrübesi arttıkça aldığı maaşta bir o kadar artacaktır. Deneyimli bir arkeolog 49.000 civarında maaş alabilir. Bu oran daha da yükselebilmektedir. En yüksek Arkeolog Maaşı ise aylık 76.000 civarındadır.

Arkeolog nedir? Maaşları

Arkeolog İş İmkanları Nelerdir?

Arkeologlar mezun olduktan sonra KPSS sınavına girip atanabilirler. Birçok kişi arkeolog olduktan sonra üniversitelerde öğretim üyesi olmayı tercih etmektedir. Bunun haricinde özel müzelerde, Vakıf Genel Müdürlüklerinde ve Maden Tetkik Arama birimlerinde de arkeologlar iş imkanı bulabilmektedir. (Yunus Polisleri Ne Kadar Maaş Alıyor?)

 

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri