Anestezi Nedir – Ne İş Yapar – Nasıl Olunur – Maaşları ve İş İmkanları

Anestezi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları

Anestezi uzmanı cerrahi bir prosedürden önce veya sonrasında anestezi uygulaması yapan bir doktor olarak görev alır.

Basitçe söylemek gerekirse, birçok insan anestezistleri, ameliyat bittiğinde insanları uyutmaktan ve uyandırmaktan sorumlu doktorlar olarak görür. Ancak anestezistin rolü daha da ileri gider. Anestezi uzmanı, cerrahi işlemden sonra hastanın iyileşmesinde temel bir rol oynar ve perioperatif planlama ve karar vermede kilit bir figürdür.

Anestezi Uzmanı Nedir?

Yanınızda bir anestezi uzmanı varken içiniz rahat olabilir. Birçok insan anestezisti maskenin arkasındaki doktor olarak düşünür, ameliyathanede uyumalarına ve uyanmalarına yardımcı olur. Anestezi uzmanı, ameliyat sırasında hastanın temel yaşamsal fonksiyonlarını koruyarak ve düzenleyerek ameliyathanede merkezi bir rol oynar. Ayrıca ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek tıbbi sorunları teşhis ve tedavi eder. Bu doktorların maskelerinin ardında uzmanın sorumluluklarını ve yüksek nitelikli eğitimi görülür.

Anestezi Uzmanı Ne İş Yapar?

Anestezi uzmanı, anestezi altındayken nefes alma, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi hayati fonksiyonlarınızı izlemekten sorumludur. Müdahale sırasında anestezi uzmanı tıbbi değerlendirmeler yapar ve fiziksel durumunuzu izler. Hastanın ameliyat sırasında herhangi bir tıbbi sorunu varsa, hemen teşhis ve tedavi edebilir.

Anestezistin ameliyathanedeki ana rolü, hastayı “uyutmanın” çok ötesine geçer ve cerrahi müdahalenin mümkün olan en az değişikliğe neden olması için hayati fonksiyonları sürdürür ve düzenler.

Bu uzmanlar aynı zamanda müdahale sırasında veya hemen sonrasında meydana gelen herhangi bir tıbbi sorun veya olayın teşhis ve tedavisinden sorumlu doktorlardır. Şu anda, anestezi uzmanıperioperatif” uzman, yani cerrahi süreç boyunca hastanın tıbbi bakımından sorumlu kişi olarak kabul edilir. Buna ameliyat öncesi çalışma ve hazırlık, ağrının bastırılması ve ameliyat sırasında yaşamsal belirtilerin izlenmesi ve müdahale tamamlanana kadar bakımın sürdürülmesi de dahildir.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Elbette bazı durumlarda kendinize şu soruyu sormuşsunuzdur: Anestezi uzmanı olmak için doktor mu olmam gerekiyor? Evet kesinlikle. Anestezi uzmanı olmanın ilk adımı, üniversiteye giriş sınavını geçmek ve tıp diploması almaktır.

Tıp okuduktan ve mezun olduktan sonra, Lisansüstü Anesteziyolojiye girme olasılığı, bir sevk hastanesinde profesyonel işlevleri yerine getireceği MIR (Dahili Yerleşik Hekim) altındaki Anestezi Uzmanı figürü aracılığıyla gerçekleştirilir.

Lisansüstü ders sırasında, bu uzmanlıkla ilgili farklı teorik ve pratik yönler öğretilecektir. Yüksek lisans derecesi bittiğinde, iki kısımdan oluşan bir sunum yapmanız gerekecek: ilki, çizilmiş bir tema oluşturup sunmanız ikincisi, cerrahi seviyeye odaklanan bir klinik çalışmadan oluşacaktır. Bu sunumlar hastanede staj başvurusunda bulunmanıza katkı sağlayacaktır.

Anestezi Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Anestezi uzmanı olmak için lisans derecesi gerekir. Amacınız tıp fakültesi okumak olmalıdır. Yüksek puanlar almak seçtiğiniz tıp fakültesine kabul edilme şansınızı artırabilir.

Tıp fakültesinin tamamlanması genellikle dört yıl sürer. İlk iki yıl öncelikle sınıf ve laboratuvar eğitiminden oluşur ve son iki yıl, tıp uzmanlarının gözetiminde çeşitli sağlık bakım ortamlarında klinik uygulamaları öğrenmeye ayrılmıştır.

Anestezi  Maaşları Ne Kadar?

Bir anestezi uzmanının işi, dünyadaki en yüksek ücretli işlerden biri ve ulusal tıbbın çok ötesinde kabul edilir. Bir anestezi uzmanı, ücretleri ülkelere göre değişmekle birlikte yıllık ortalama 960.000 TL maaş kazanabilir.

Anestezi teknikerlerinin Türkiye’deki maaşları, birçok faktöre bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu faktörler arasında çalıştıkları kurum, deneyimleri, unvanları ve sektörleri yer alır. 2023 yılı itibariyle kamu hastanelerinde çalışan anestezi teknikerlerinin başlangıç maaşı genellikle 11.400 ₺ ile 23.310 ₺ arasında değişmektedir. Ancak, daha deneyimli olan anestezi teknikerleri için bu rakamlar genellikle 12.500 TL ile 27.000 TL arasında olabilir. Anestezi Uzmanı Doktoru Maaşları ise en düşük 42.000₺ en yüksek 82.000₺ arasında değişmektedir.

Anestezi  Maaşları Ne Kadar
Anestezi  Maaşları Ne Kadar

Anestezi Uzmanı İş İmkanları Nelerdir?

Çoğu anestezi uzmanı doktor muayenehanelerinde çalışır, ancak anestezi uzmanları hastanelerde, kolejlerde ve üniversitelerde ayakta tedavi merkezlerinde de iş bulabilir.

Anestezi uzmanları, eğitimleri boyunca birçok profesyonel bağlantı kurar ve ağları aracılığıyla istihdam fırsatları hakkında bilgi edinebilir.

Anestezi uzmanları, hastanelerin ve merkezlerin genellikle boş pozisyonları doldurmak için kullandığı tıbbi işe alım görevlileri aracılığıyla da iş bulabilir.

 

Desinatör Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları

1melek.com petinya.net Kedi isimleri