Anakart Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anakart bilgisayarların en önemli donanımlarından biridir ve anakart seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları bulunmaktadır. Anakartlar bilgisayardaki bütün bileşenlerin birbirleriyle olan iletişimlerini sağlar ve bilgisayarın en önemli bileşenlerinden bir tanesidir.

Anakart ilk defa 1982 yılında bilgisayar üreticisi IBM tarafından üretilen bilgisayarlarda kullanılmıştır. Anakartların önemi gelişen teknoloji ve diğer bilgisayar donanımlarının güçlerinin artmasıyla birlikte daha da önemli bir hale gelmiştir. Bir insanın vücüdunda iskelet sistemi ne kadar önemli ise bilgisayarlarda da anakart o kadar önemli bir bileşendir. Bir bilgisayardaki anakart ne kadar güçlü olur ise o bilgisayarın kaldıracağı yük ve barındıracağı donanım parçaları da o kadar güçlü ve dayanıklı olmaktadır.

Anakart satın alırken ya da bilgisayar alacağınızda içerisinde yer alan anakartın fiyatının ucuz olmasına dikkat ederiz. Ancak ucuz anakartlar hesaplı olarak görülsede kaliteli olmayan, ucuz, yetersiz ve işlemci ile uyumsuz bir anakart ilerleyen zamanlarda sizlere çok daha büyük problemler yaşatabilir. Bunun için anakart alırken sadece fiyat odaklı düşünmemek gerekiyor.

Anakart seçilirken dikkat edeceklerimize geçmeden önce anakartın ne olduğunu ve ne işe yaradığına bakalım.

anakart ne ise yarar
Anakart Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarda, televizyonlarda ve cep telefonlarında bulunan, bütün donanımların bir araya getirilmesi ve toplanması ile bu donanımların birbirleriyle iletişim kurarak bir arada çalışmasını sağlayan donanımsal parçaya anakart (motherboard) denir.

 

Anakart Ne İşe Yarar?

Anakartın görevleri;

  • Bilgisayar bileşenleri arasında uyum sağlayarak maksimum performans sağlar,
  • Bilgisayarın gücünü gerekli yerlere dağıtır,
  • Bilgisayarın diğer bileşenleri ile iletişim kurar,
  • Bilgisayarın performans durumunu belirler,
  • Bios sayesinde bütün işlemleri yürütür,
  • Bilgisayar içerisinde veri akışını sağlar.

Anakartın görevleri yukarıda da gördüğümüz gibi son derece önemli görevler. Bu sebeble anakart seçimi yaparken doğru anakart seçimi yapmaya dikkat etmeliyiz. Gelin hep birlikte anakart seçimi nasıl olmalı nelere dikkat etmeliyiz hep birlikte bakalım.

Anakart Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Anakart seçilirken doğru karar vermek çok önemlidir. Doğru anakart seçimi yapmamak bilgisayarınızın performans düşüşüne ve bilgisayarınızın düzgün bir şekilde çalışmamasına yol açar. Anakart seçmek zor bir iştir onlarca model arasından bilgisayarınızla uyum içerisinde çalışacak anakartı bulmak bazen çok zor olabiliyor. Bu yazımızda sizlere anakart seçimi nasıl olmalı ve bilgisayarınızla uyumlu şekilde çalışacak anakart hangisidir yardımcı olmaya çalışacağız.

1 – Anakart – İşlemci Uyumu

anakart kasa uyumu
Anakart – İşlemci Uyumu

Anakart ile işlemci uyumu anakart seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Öncelikle sisteminizin en önemli parçası işlemcinizin anakartlara göre değişiklik gösterebileceklerini unutmayın. Bu aşamada kıstasınız öncelikli olarak işlemci olmalıdır yani anakartınıza göre değil işlemcinize göre anakart seçmelisiniz.

Burada karşınıza iki ana durum karşınıza çıkıyor: İşlemcinizin markası ve onun soket tipi

Günümüzde işlemci piyasasında iki firma PC işlemcisi üretiyor. Intel ve AMD arasından birisini tercih etmek tamamen sizin tercihinize kalmış. AMD veya Intel anakart seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta soket tipi. Satın alacağınız anakart modelini işlemcinizin soket tipine göre tercih etmelisiniz. Sizin tercih edeceğiniz modeller bu soket aralığında olacaktır. Diğer modeller işlemcinizle uyumlu olmadığı için işinize yaramayacaktır.

2 – Anakart – Kasa Uyumu

Anakart seçerken doğru anakart seçimi yapmanın ikinci önemli noktası anakart ile bilgisayarınızın kasasının uyumlu olmasıdır. Anakart seçiminiz bu noktada ilerlemelidir. Öncelikli olarak sizlere uygun işlemci ile bilgisayarınızın kalbini oluşturmalı ve ona uygun bir anakart seçmeli ve anakarta uyumlu bir kasa belirlemelisiniz.

Seçmiş olduğunuz anakartın modelinin kasa ile uyumlu olduğundan emin olun. Full Tower adı verilen kasa tipleri çoğu anakart ile uyumlu olurken Extended ATX modelindeki bir anakartı küçük boyutlu kasalara sığdıramazsınız. Bu sebeple doğru anakart seçimi yapabilmek için kasa boyutlarınıza uygun bir anakart tercih etmeye dikkat edin.

3 – Anakart Seçimi İçin Bilinmesi Gereken Diğer Ek Özellikler

Anakart secimi bilinmesi gerekenler
Anakart Seçimi İçin Bilinmesi Gereken Diğer Ek Özellikler

Anakart seçimi yaparken elbette kaliteli ve size uygun anakartı seçmeniz önemli ancak bir diğer önemli nokta anakartın ek özellikleridir. Bu ek özellikler arasında en önemlileri Onboard Ekran Kartı ve Dahili Ses Kartı bulunmasıdır. Kullanıcıların birçoğu anakart seçiminde Onboard kısmını es geçebiliyorlar ancak olası ekran kartı arızasında dahili grafik arabirimi bulunmayan modeller sizlere sıkıntı çıkarabiliyorlar. Bu sebeple anakartınızın görüntü çıkışı bulundurmasına önem verin.

Eğer ki uzun ömürlü bir anakart istiyorsanız giriş ve çıkış kısımlarında USB 3.0 bağlantısı bulunan ve Thunderbolt girişleri bulunan anakartı seçmek anakart seçerken göz önünde bulundurulması gereken hususlardandır.

1melek.com petinya.net Kedi isimleri